Postojna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O jeskyni v Českém ráji pojednává článek Postojna (jeskyně).
Postojna
Postojna – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška554 m n. m.
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
RegionPřímořsko-vnitrokraňský region
ObčinaPostojna
Postojna
Postojna
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha270 km²
Počet obyvatel8 548
Hustota zalidnění31,7 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaJernej Vrbič
Oficiální webwww.postojna.si
Telefonní předvolba(+386) 05
PSČ6230
Označení vozidelPO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Postojna (česky Postojná[1], německy Adelsberg), italsky Postumia) je město a zároveň občina v jihozápadním Slovinsku, vzdálená asi 45 km od Lublaně.

Přírodní poměry a poloha[editovat | editovat zdroj]

Městem protékají řeky Pivka a Nanoščica, které se v jeskyních spojují v podzemní řeku. Postojna leží mezi vnitrozemskou a přímořskou částí Slovinska, čemuž odpovídají i klimatické vlivy. Typické jsou velké teplotní rozdíly a mnoho srážek. Její okolí tvoří převážně lesy, hory a kopce. Vrcholky se pohybují s nadmořskou výškou mezi 600 až 1000 m n. m. Jeden z nich (Sovič) zasahuje přímo do samotného města. Navštěvován je také vrchol Pečna reber, poblíž města. Časté jsou silné větry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Panorama s kostelem sv. Štěpána
Románský kostel N. Trojice

Významné archeologické nálezy svědčí o osídlení Postojenských jeskyní již v době paleolitu. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Církevní správu tehdy měl Akvilejský patriarchát, díky němu bylo v okolí (na území celé občiny) vystavěno několik kostelů. Roku 1432 obec obdržela tržní právo. Náležela ke Kraňskému vévodství a s ním od 16. století do roku 1918 k Habsburské monarchii. V 16. století byla oblast i s obcí obsazena osmanskými Turky.[zdroj?] Od roku 1777 byl budován nový kostel a v roce 1794 se Postojna stala sídlem s vlastní farností.

V roce 1869 město vyhořelo. Na počátku 19. století byla pro rozvoj sídla velkou událostí výstavba silnice z Rijeky do vnitrozemí, která tudy procházela (a směřovala až do Lublaně).

Roku 1909 se Postojná stala městem. Jen o několik málo desetiletí dříve byly objeveny místní jeskyně, což odstartovalo rozvoj turistiky a také růst města.

V letech 19181945 nesla název Postumia (též se někde objevuje jako Postumia Grotte) a patřila do italské terstské provincie. V okolí města byly tehdy vybudovány vojenské bunkry. Město bylo v letech 19231928 městem okresním a těžilo mimo jiné z rozvoje turistiky a blízkosti tehdejší italsko-jugoslávské hranice. Několik desítek let italské nadvlády nicméně ovlivnily etnické složení ve městě.

Po druhé světové válce bylo v souvislosti se změnami hranic připojeno k Slovinsku. V poválečné Jugoslávii zde sídlil dřevovýrobní podnik s názvem Javor. Ten po rozpadu Jugoslávie zkrachoval.

Sídlí zde Speleologický institut Slovinské akademie věd.

Kultura a památky[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází Muzeum vnitřního Kraňska. Stojí zde rovněž i kulturní dům. Místní knihovna nese název podle Bena Zupančiče.

  • Kostel sv. Štěpána – zbudován ve 13. století pod správou Akvilejského patriarchátu, v 16. století vypleněn osmanskými Turky; současná dvouvěžová trojlodní bazilika je barokní z 18. století, je dominantou starého města, zařízení z 19. století
  • Kostel Nejsv. Trojice – románský, později přestavovaný, proti Turkům opevněn jako refugium
  • Dvorec Hošperk (německy Haasberg)
  • Pozůstatky postojenského hradu (německy Adelsberg)
  • Hřbitovní kaple sv. Lazara – barokní
  • Jamski dvorec u vyvěračky řeky Pivky spolu s hotelem a Modrijanovým mlýnem.

V okolí:

Nedaleko města jsou Postojnské jeskyně, dvacetikilometrový systém jeskyní, ve kterých žije macarát jeskynní, tzv. lidská ryba. Jméno má podle své barvy, která je podobná lidské kůži. Macaráta má město ve svém znaku.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Dříve zde byl zastoupen již zmíněný dřevozpracující průmysl. Průmyslová oblast se nachází na jihozápadním okraji města v lokalitě Kazarje. Dnes je významným zdrojem pracovních příležitostí především turistika.[zdroj?]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Titův trh – centrum města

Od roku 1856 vede městem trať někdejší Jižní dráhy, spojující Vídeň a Terst. Postojna je nejvýše položenou stanicí v celém Slovinsku (582 m).

Kousek od města východním směrem vede dálnice A1, která spojuje Lublaň s Koperem a s Itálií.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Camping – nedaleko města u jeskyně Pivka jama, je východiskem horské turistiky.

Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Na severním okraji města se nacházejí kasárny slovinské armády (Andreja Čehovina) a jihovýchodně od města potom vojenský vývcikový prostor (Vadbišče Poček).

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

  • Luka Čeč (1785–1836) – slovinský speleolog, jako první prozkoumal, zmapoval a popsal Postojenské jeskyně
  • Samuel Žbogar (̈* 1962) – slovinský diplomat a politik
  • Rajmond Debevec (* 1963) – slovinský sportovní střelec
  • Borut Pahor (* 1963) – slovinský politik, 4. předseda vlády Slovinska
  • Tamara Zidanšeková (* 1998) – slovinská tenistka

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 64, 109. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Postojna na bosenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]