Murska Sobota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Murska Sobota
Muraszombat
Zámek Murska Sobota
Zámek Murska Sobota
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška190 m n. m.
Časové pásmo+1
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
RegionPomurský region
občinaMěstská občina Murska Sobota
Administrativní dělení5 městských částí
Murska Sobota
Murska Sobota
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha14,5 km²
Počet obyvatel12 047 (2002[1])
Hustota zalidnění832 obyv./km²
Etnické složeníSlovinci, Maďaři
Náboženské složeníkatolictví
Správa
Statusměsto
StarostaAnton Štihec
Vznik1348
Oficiální webwww.murska-sobota.si
Adresa obecního úřaduMestna občina Murska Sobota
Kardoševa 2,
9000 Murska Sobota
statistický regionZámuřský statistický region
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Murska Sobota (maďarsky Muraszombat, německy Olsnitz, zámuřsky Mürska Sobouta) je město ve stejnojmenné městské občině na východě Slovinska, nedaleko hranic s Maďarskem, v historickém regionu Zámuří, nyní statistický Pomurský region. Střední nadmořská výška města je 190 m. Žilo zde 20 266 obyvatel (stav k září 2003) a město se tak řadí přibližně na desáté místo ve Slovinsku. Murska Sobota se rozkládá na rovinatém levém břehu řeky Mury, přímo jím protéká říčka Ledava.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako v případě dalších měst, která na území bývalých Uher obsahují dny v týdnu (např. Dunajská Streda, Subotica, Plavecký Štvrtok) i zde sobota v názvu města odkazuje na den, kdy se pravidelně konaly trhy. Přídomek Murska potom zdůrazňuje řeku Muru tak, aby bylo město odlišeno od některých dalších sídel v bývalých Uhrách, kde se rovněž konaly trhy v předposlední den týdne.

Město je poprvé zmíněno jako Murazombatha v listině ze 16. července 1348 v maďarském jazyce. V tento den obec slaví obecní svátek. Městská práva udělil Murské Sobotě císař Ferdinand II. V tomto dokumentu, který je německy psaný, se místo nazývá Olchincz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast současné Murské Soboty byla osídlena již v dávnověku. V blízkosti samotného města bylo nalezeno pohřebiště z doby 3500 let př. n. l. Jiné archeologické průzkumy odhalily pozůstatky hrobů z doby Římské říše a v blízkosti Murské Soboty rovněž existovala z přelomu 2. a 3. století našeho letopočtu také římská víla.

Oblast byla osídlena Slovany v raném středověku, v 11. století byla připojena k uherskému království.

První písemná zmínka z roku 1297 připomíná kostel v obci s názvem Belmura. Středověké město se začalo rozvíjet intenzivněji co do své plochy v závěru 19. století, kdy byly postaveny nové veřejné budovy, banka, měšťanské domy a další. Postavena byla budova spořitelny, knihovna, tiskárna a nemocnice.

Murska Sobota po druhé světové válce.

Až do konce první světové války bylo město součástí Uher (v rámci něj potom župy Vas), poté připadlo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, v rámci něhož bylo nejsevernějším městem. I když zde došlo ke změně hranic, bylo obyvatelstvo smíšené a do značné části stále maďarské. Za druhé světové války Maďarsko zabralo Murskou Sobotu zpět (stejně jako celé Zámuří). Po převratu v Maďarsku v roce 1944 byla do transportů nahnána místní židovská komunita. Po roce 1945 bylo město vráceno Jugoslávii. V souvislosti s rozvojem průmyslu byla v Murské Sobotě postavena panelová sídliště, a to v samotném centru města. Vzniklo zcela nové náměstí (Kulturní náměstí – slovinsky Trg kulture), které doplnila řada nových kulturních institucí, např. regionální knihovna nebo galerie apod.

Od roku 1991 je součástí nezávislého Slovinska.

Městské částí[editovat | editovat zdroj]

  • Centrum
  • Ledava
  • Park
  • Partizan
  • Turopolje

Kultura a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Domy v Murské Sobotě.

Místní zámek byl poprvé připomínán v roce 1255 a postupem času byl z podoby středověkého hradu přebudován jako výstavní rezidence. Dlouhou dobu patřil rodu Szaparyů. Od roku 1955 v něm sídlí regionální muzeum (slovinsky Pokrajinski muzej). Hrad je obklopen rozsáhlým parkem.

Ve středu města se přímo v blízkosti hlavního náměstí nachází také evangelický kostel. Kostel svatého Mikuláše byl postaven ve svých nejstarších částech již ve 13. století.

Jižně od Murské Soboty se nachází koupaliště v lokalitě zatopeného dolu (Soboška Kamenščica).

Zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

V samotné Murské Sobotě se nenachází nemocnice, ta je umístěna v nedaleké obci Rakičan. Obsluhuje ale město Murskou Sobotu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Jižně od města města vede dálnice A5Mariboru do Lendavy a dále do Maďarska. Z města Ljutomer vede do Murské Soboty také železniční trať místního významu.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]