Kamnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamnik
Kamnik
Kamnik
Kamnik
Poloha
Souřadnice
Stát SlovinskoSlovinsko Slovinsko
Region Středoslovinský region
Občina Kamnik
Kamnik
Kamnik
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 12 197 (2002)
Správa
Oficiální web www.kamnik.si
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamnik (německy Stein in Oberkrain) je město a územně-správní jednotka (občina) ve Slovinsku. Město funguje jako správní, kulturní, hospodářské a vzdělávací centrum. Občina se nachází na severu středního Slovinska. Město dalo název severní části Savinjských Alp.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se označení Kamnik vyskytlo v jedenáctém století. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1229, kdy bylo významným obchodním centrem na cestě mezi Lublaní a Celje. Město patří k nejstarším ve Slovinsku, status získalo v roce 1267. Ve středověku měl Kamnik vlastní mincovnu a město bylo sídlem i několika aristokratických rodin. Město bylo důležitým mocenským centrem pro bavorská hrabata z Andechsu. Jediným pozůstatkem někdejší přítomnosti bavorské šlechty jsou zříceniny dvou hradů, které se nacházejí na strategických bodech nedaleko centra města. Ve městě byl zbudován také františkánský klášter. Nedaleko města byl v pozdějším období zbudován hrad Zaprice. Většina starého města byla zbudována za dob habsburské monarchie.

Se změnou obchodních tras začalo město v průběhu šestnáctého století ztrácet na významu. V roce 1890 byla postavena železniční trať do Lublaně, což byl nový impuls k průmyslovému rozvoji. Po roce 1990 došlo k ukončení činnosti některých zdejších průmyslových závodů.

Mezi čestné občany města patří Rudolf Maister, Oton Župančič, Josip Nikolaj Sadnikar, Josip Broz Tito, Edvard Kardelj, Franc Leskošek či Miha Marinko.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kamnik na slovinské Wikipedii, Kamnik na anglické Wikipedii a Kamnik na německé Wikipedii.

  1. Častni občani občine Kamnik [online]. Rev. 2010 [cit. 2010-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-14. (slovinsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]