Vrhnika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vrhnika
Vrhnika – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška297 m n. m.
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
Vrhnika
Vrhnika
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha18,9 km²
Počet obyvatel8 888 (2020)[1]
Hustota zalidnění470,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.vrhnika.si
PSČ1360
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrhnika (německy Oberlaibach[2]) je město ve Slovinsku. Je sídlem stejnojmenné občiny Vrhnika. Nachází se na řece Ljubljanica, 21  km od Lublaně nedaleko dálnice A1. Žije zde přibližně 8700 obyvatel.

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Závrt Velika Drnovica

Vrhnika leží na jihozápadním konci Lublaňských močálů blízko pramenů řeky Lublaňky, kde se Lublaňská kotlina otvírá mezi úpatím Lublaňského vrcholu (slovinský Ljubljanski vrh, 819 m) a kopce Ulovka (801 m).[3] Území města se rozkládá na jih až k plošině Logatec (slovinsky Logaška planota), kde se nacházejí závrty Velká a Malá Drnovica (slovinsky Velika Drnovica, Mala Drnovica).[4] Bohatá síť pramenů a potoků vzniká a spojuje se nedaleko města, aby vytvořila pramen Lublaňky.[3]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V římských dobách byl Nauportus důležitým komunikačním bodem.[5] Vrhnika, v podobě jak existuje dnes, se začala rozvíjet ve vrcholném středověku.

Vrhnika se stala tržním městem a patřila mezi nejbohatší města v Kraňsku[6] až do počátku 18. století, kdy začala ztrácet na významu. Přesto zůstala jedním z hlavních dopravních uzlů ve Vnitřních Rakousích díky své strategické poloze na křižovatce mezi obchodními cestami z Terstu do Vídně a z Rijeky do Klagenfurtu.[7] Vývoj města byl silně narušen stavbou rakouské jižní železnice ve 40. letech 19. století, který která ho obešla. Od té doby začalo ztrácet na významu a stalo se satelitním městem Lublaně, kterým dodnes zůstalo.

Masový hrob[editovat | editovat zdroj]

Masový hrob v údolí Pikec

Na území Vrhnika se nachází masový hrob z období bezprostředně po druhé světové válce. Masový hrob v Pikčevském údolí (slovinsky Grobišče pri Pikčevi dolini) se nachází na dně závrtu jihozápadně od města, na Svečském kopci nedaleko Vojcova domu. Obsahuje pozůstatky šesti německých válečných zajatců, kteří byli zavražděni v květnu 1945.[8][9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vrhnika na anglické Wikipedii.

  1. Prebivalstvo - izbrani kazalniki, naselja, Slovenija, letno. Dostupné online. [cit. 2021-04-28]
  2. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko . 1906. Vídeň: C. Kr. Dvorna v Državně Tiskárna, s. 120.
  3. a b Savnik, Roman, ed. 1968. Krajevni leksikon Slovenije, sv. 1. Ljubljana: Državna založba Slovenije, s. 453–454.
  4. Čepon, Barbare. 2010. Vrednotenje naravnih znamenitosti v Občini Vrhnika za turistično rabo. Bakalářská práce. Ljubljana: Biotehniška fakulteta, Oddelek za krajinsko arhitekturo, s. 1 25.
  5. Curk I. et al. (1993). In the footsteps of Roman soldiers in Slovenia. Ljubljana: Zavod Republike Slovenije za varstvo naravne in kulturne dediščine Slovenije. Šablona:COBISS
  6. Johann Weikhard von Valvasor: The Glory of the Duchy of Carniola, published 1689, translated extracts published 1984 by Mladinska knjiga, pp. 240, 241.
  7. Orožen Adamič M., Perko D., Kladnik D. (1995). Krajevni leksikon Slovenije. Ljubljana: DZS. ISBN 86-341-1141-5 Šablona:COBISS (slovinsky)
  8. Pikec Valley Mass Grave on Geopedia (slovinsky)
  9. Dežman, Jože. 2009 Poročilo Komisije vlade Republike Slovenske za reševanje vprašanj prikritih grobišč: 2005-2008. Ljubljana: Družina, s. 1909.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]