Gornja Radgona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gornja Radgona
Gornja Radgona 7394.JPG
Poloha
Souřadnice
Stát SlovinskoSlovinsko Slovinsko
statistický region Slovinska Pomurský region
občina Gornja Radgona
Gornja Radgona
Gornja Radgona
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 3 070 (1. 1. 2016[1])
Správa
Oficiální web www.gor-radgona.si
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gornja Radgona (zámuřsky Gorenja Radgonja, německy Oberradkersburg, maďarsky Felsőregede) je město v Pomurském regionu na severu Slovinska. Je správním centrem občiny Gornja Radgona.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží při pravém břehu řeky Mura. Ta tu tvoří státní hranici mezi Slovinskem a Rakouskem. Na levém břehu se rozkládá rakouské město Bad Radkersburg.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast byla osídlena již v období kultury popelnicových polí a také v období římském. Počátky dějin sahají do dvanáctého století, kdy vznikla pod hradem Ratigoj osada. V roce 1299 je osada zmiňována již jako město. Město i nedaleký hrad byly pro svou strategickou polohu terčem maďarských útoků ve dvanáctém a třináctém století a v období patnáctého a šestnáctého století útoků tureckých. Města se dotklo také selské povstání počátkem osmnáctého století.

Po první světové válce bylo dosavadní město rozděleno mezi Rakousko (Bad Radkersburg) a Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (Gornja Radgona). V únoru 1929 byl po zimě zničen dosavadní dřevěný most, nový most – most přátelství – byl postaven až po druhé světové válce a otevřen v říjnu 1968 za účasti maršála Tita a rakouského prezidenta Franze Jonase.

V dubnu 1941 po útoku na Jugoslávii celá oblast anektována Německem. Po osvobození v roce 1945 získala Gornja Radgona statut města. Za desetidenní války v roce 1991 došlo ve městě ke střetu s Jugoslávskou lidovou armádou, která chtěla obsadit místní hraniční přechod s Rakouskem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gornja Radgona na slovinské Wikipedii a Gornja Radgona na anglické Wikipedii.

  1. Statistični urad Republike Slovenije. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]