Bled

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bled
Hrad a kostel v Bledu
Hrad a kostel v Bledu
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Slovinsko Slovinsko
občina: Bled
Bled
Red pog.png
Bled
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 5 252 (občina 10 899)[1] (2002)
správa
oficiální web: http://www.bled.si

Bled (německy Veldes) je označení nejen pro město, ale také pro územně-správní jednotku (občinu) na severozápadě Slovinska na úpatí Julských Alp a soutoku řek Sava Bohinjka a Sava Dolinka.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Lázně[editovat | editovat zdroj]

Bled je díky své poloze u Bledského jezera, jež je napájeno podzemními vřídly a je obemknuté ze tří stran horami, klimatickými lázněmi, v nichž uzdravuje jedinečné mikroklima, termální prameny a turistika či jiné sportovní aktivity. První lázeňský dům postavil v Bledu v roce 1858 švýcarský lékař Arnold Rikli, specialista na přírodní léčebné metody. V Rikliho lázních se úspěšně léčily zejména migréna, vysoký krevní tlak či revmatismus, pacienti museli dodržovat přísný léčebný režim - vstávali brzy ráno, chodili na dlouhé procházky a koupali se v minerálních pramenech a v jezeře. Rikliho úspěch dal podnět k dalšímu rozvoji lázeňství v Bledu. Byla postavena řada hotelů - k nejstarším patří Grand Hotel Toplice.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Bledské nádraží leží na trase VillachJeseniceNova GoricaKoperGorizia (Itálie).
Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Ljubljani-Brniku a je vzdáleno 36 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistični urad Republike Slovenije. Population by age groups and sex - total, settlements, Slovenia, 2002 Census [online]. 2007, [cit. 2011-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]