Bledské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bledské jezero
Blejsko jezero.jpg
Poloha
Světadíl Evropa
Státy SlovinskoSlovinsko Slovinsko
Region Gorenjska regija
Pokrajina Gorenjska
Občina Bled
Naselje Bled
Bledské jezero (Slovinsko)
Red pog.svg

Souřadnice:
Rozměry
Rozloha 1,45 km²
Délka max 2120 m
Šířka max 1380 m
Max. hloubka 30,6 m
Ostatní
Typ ledovcovo-tektonické jezero
Ostrovy Blejski otok

Bledské jezero (slovinsky Blejsko jezero) je jezero, které leží na severozápadě Slovinska. Vzniklo na konci poslední doby ledové roztáním Bohinjského ledovce. Jezero nemá žádný významný napaječ, vodou ho zásobují především podzemní zřídla. Tektonický původ prozrazují termální prameny v jeho severovýchodní části. Ty způsobují fakt, že voda v jezeře je příjemně teplá - až 26 °C (jedno z nejteplejších alpských jezer), takže umožňuje koupání přes celé léto až do září.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Blejski otok

Okolí jezera tvoří lesnaté stráně pohoří Pokljuka a Jelovica, za nimiž vystupují Karavanky a hřebeny Julských Alp. Fotogeničnost místa umocňuje ostrov pojmenovaný „Blejski Otok“ s poutním kostelem panny Marie se staroslovanským hřbitovem. Kostel se nalézá takřka uprostřed jezera. Na ostrov jezdí loď v programu jedenapůlhodinového výletu, kdy půlhodina je věnována právě tomuto poutnímu místu. Dalším místem, které upoutá návštěvníkovu pozornost, je skalní ostroh s hradem na vrcholu (Blejski grad, nachází se 140 m nad hladinou). Část hradu je dnes upravena jako stylová restaurace, zbytek slouží jako městské muzeum.

Sportovní středisko[editovat | editovat zdroj]

Bledské jezero je vyhledávaným střediskem vodních i zimních sportů. Pravidelně se zde pořádají veslařské regaty a několikrát se zde konalo mistrovství světa ve veslování. Mezi sportovci je jezero velice oblíbeno, pro kouzlo zdejší krajiny, jež převyšuje uměle vybudované kanály.
Na západním břehu jezera se nachází přístav sportovních lodí a kemp.

Panorama Bledského jezera

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]