Zámuřština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámuřština (Prekmurščina, Prekmürščina)
Rozšíření Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Zámuří
Počet mluvčích 80 000
Klasifikace

Písmo Latinka
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk není úředním
Kódy
ISO 639-1 není
ISO 639-2 není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámuřština (slovinsky prekmurščina, zámuřsky prekmürščina, prekmürski jezik, maďarsky vend nyelv, prekmurjei nyelv, muravidéki nyelv) je dialektem slovinštiny. Hovoří jím okolo 80 000 lidí – nejvíce ve slovinském Zámuří a v Maďarsku, dále se tento dialekt objevuje v USA, Kanadě a v Rakousku.

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Otče náš[editovat | editovat zdroj]

zámuřsky

Oča naš, ki si vu nebésaj! Svéti se Ime tvoje. Pridi králestvo tvoje. Bojdi vola tvoja, kak na nébi, tak i na zemli. Krüha našega vsakdanéšnjega daj nam ga dnes. I odpüsti nam duge naše, kak i mi odpüščamo dužnikom našim. I ne vpelaj nas vu sküšávanje. Nego odslobodi nas od hüdoga. Amen.

slovinsky

Oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime, pridi k nam tvoje kraljestvo, zgodi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji. Daj nam danes naš vsakdanji kruh in odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom, in ne vpelji nas v skušnjavo, temveč reši nas hudega. Amen.

česky

Otče náš, jenž jsi v nebesích, posvěť se jméno tvé, přijď království tvé, buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej nám dnes a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům a neuveď nás v pokušení, ale chraň nás od zlého. Amen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]