Cork

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o irském městě. Další významy jsou uvedeny v článku Cork (rozcestník).
Cork
Corcaigh
Cork1.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Irsko Irsko
hrabství Cork
Cork
Red pog.svg
Cork
Cork, Irsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 119 143 (2006)
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cork (irsky Corcaigh) je druhé největší město Irské republiky. Podle sčítání z roku 2006 zde žije 119 143 obyvatel. Název města je odvozen od irského slova corcach, což v překladu znamená bažina[1]. Jižně od města se nachází jedno z největších letišť v zemi. Město je i administrativním centrem hrabství Cork.

Historické jádro města se rozkládá na ostrově mezi dvěma rameny řeky Lee, nedaleko jejího ústí do moře. Centrum má převážně historický charakter, najdete zde však i moderní budovy, z nichž mnohé patří k univerzitnímu kampusu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Cork i jeho okolí nabízí návštěvníkům vše, od keltské historie a tradic (včetně oblastí, kde se domluvíte výhradně irsky), přes kulturní akce nebo golf až po úchvatné přírodní scenérie. Hrabství Cork má také přezdívku hrabství rebelů a obyvatelé Corku jej sami považují za skutečné hlavní město Irska. Ringaskiddy, 20 km jižně od Corku, je největší irský přístav.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Cork byl původně mnišská osada založená v 6. století sv. Finbarrem. Městská práva udělil Corku roku 1185 pozdější anglický král Jan coby pán Irska (anglicky Lord of Ireland). V roce 1318 vznikl královskou listinou titul starosta (Mayor) Corku a v roce 1900 se změnil na primátora (Lord Mayor). Na Cork několikrát zaútočili Vikingové a za svou historii byl několikrát zničen a znovu vybudován. Mimo jiné šlo o důležité obchodní centrum ve skandinávské obchodní síti, a tak bylo obehnáno zdí. Několik bran a částí zdi se dochovalo až do dnešní doby.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Corcach - Library Ireland