Mary Harris Jones

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mary Harrisová Jonesová
Narození1. května 1830
Cork
Úmrtí30. listopadu 1930 (ve věku 100 let)
Silver Spring
Místo pohřbeníUnion Miners Cemetery
Povoláníučitelka, odborářka, lidskoprávní aktivistka, spisovatelka, union organizer a komunitní organizátor
OceněníNárodní ženská síň slávy (1984)
Labor Hall of Honor (1992)
Politické stranySocial Democratic Party of America
Americká socialistická strana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mary Harris Jonesová, známá též jako Mother Jones (1. srpna 1837 Cork, nyní Irsko30. listopadu 1930 Silver Spring, Maryland, USA) byla významná politická aktivistka, průkopnice odborového a socialistického hnutí v Americe.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v irském Corku, ale v jejích pěti letech rodina odešla do Kanady.[1] Studovala na katolické škole v Torontu. Po přestěhování rodiny do USA pracovala jako učitelka v klášteře v michiganském Monroe. Pak se přestěhovala nejprve do Chicaga a později do Memphisu v Tennessee. Zde se v roce 1861 stal jejím manželem George E. Jones, člen a organizátor odborového svazu National Union of Iron Moulders, později International molders and Foundry Workers Union of North America. V Memphisu si rovněž otevřela obchod s oděvy.

Manžel George a jejich čtyři děti (všechny do věku pěti let) se v roce 1867 stali obětí epidemie žluté zimnice. Po jejich smrti se vrátila do Chicaga a otevřela si nový obchod s oděvy. O čtyři roky později, v roce 1871, obchod i dům shořely při velkém požáru. Tato druhá životní ztráta se stala katalyzátorem jejího vnitřního přerodu: obrátila se plně k politickému aktivismu. Zapojila se do rodícího se dělnické hnutí. Připojila se ke Knights of Labor. Pevně věřila, že "pracující muži mají mít takovou mzdu, aby jejich manželky mohly zůstat doma a starat se o děti". Bojovala též pro dětské práci.[2]

Od roku 1897 byla známa pod přezdívkou Mother Jones. V roce 1905 spoluzakládala Industrial Workers of the World. Byla též členkou United Mine Workers a Americké socialistické strany.

Zemřela ve věku 93 let. Pohřbena byla na Union Miners Cemetery v Mount Olive v Illinois po boku horníků zabitých při virdenském masakru v roce 1898.

Je po ní pojmenován levicový časopis Mother Jones.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mary Harrisová Jonesová na slovenské Wikipedii.

  1. Mary Harris Jones facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Mary Harris Jones. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2018-06-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Mother Jones | American labour leader. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-13]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]