Vercelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vercelli
Vercelli PiazzaCavour.jpg
Poloha
Souřadnice 45°19′ s. š., 8°25′ v. d.
Nadmořská výška 130 m n. m.
Stát Itálie Itálie
oblast Piemont
provincie Vercelli
Vercelli
Red pog.svg
Vercelli
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 79,90 km²
Počet obyvatel 47 243 (2012)
Hustota zalidnění 591 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.comune.vercelli.it
Telefonní předvolba 0161
PSČ 13100
Označení vozidel VC
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vercelli (piemontsky Varséj) je město v provincii Vercelli, Piemontu, v severní Itálii. Je to jedno z nejstarších osídlených míst v severní Itálii, založené, dle většiny historiků, kolem roku 600 př. n. l.

Město leží na Pianura Padana, mezi Milánem a Turínem. Je významným centrem pěstování rýže, a je obklopeno rýžovišti, která jsou v létě zaplavována.

Roku 1228 zde byla založena první univerzita na světě financovaná z veřejných prostředků. V současnosti je součástí Piemontské východní univerzity.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vercellae (Vercelum) bylo sídlem Libiců, ligurského kmene; poté se stalo důležitým římským sídlem blízko něhož Gaius Marius porazil keltské a německé kmeny v bitvě u Vercellae kolem roku 101.

O 500 let později zde magister militum Flavius Stilicho porazil Góty. Po lombardské invazi připadlo vévodství Ivrea. Od roku 885 bylo pod jurisdikcí prince biskupa.

Nezávislou obcí se stalo roku 1120, a patřilo do první a druhé lombardské ligy.

Během 13. století se dostalo pod nadvládu Della Torre z Milána (1263), markýzů z Monferrata (1277). Tizzoni (Ghibellini) a Avogadri (Guelfové) rozdělily město v letech 13011334. Roku 1373 biskup Giovanni Fieschi vyhnal rod Visconti, ale Matteo I. Visconti město dobyl zpět. Facino Cane (1402) využil sporu mezi Giovannim Mariou a Fillipem Viscontim a zmocnil se města, ale byl vyhnán Theodorem II. roku 1404, který jej podstoupil rodu Savojských roku 1427.

V letech 14991553 bylo Vercelli pod nadvládou Francouzů, a v letech 16161678 Španělů.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Ve Vercelli je mnoho pozůstatků starořímského osídlení: amfiteátr, hippodrom, sarkofágy a další.

Z městských věží vynikají Torre dell’Angelo, která se vypíná nad starým trhem a Torre di Città na Via Gioberti.

  • Katedrála byla založena svatým Eusebiem, kterému byla po jeho smrti zasvěcena. Byla přestavěna v 9. století a radikálně změněna v 16. století hrabětem Alfierim. Jako ostatní městské kostely je i katedrála zdobena mnoha obrazy například od Ferrariho, Giovenona a Lanina. V katedrální knihovně jsou uschovány vzácné rukopisy.

Muzea[editovat | editovat zdroj]

  • Museo Borgogna uchovává sbírku maleb, zahrnující práce Tiziána a Jana Brueghela staršího a také piemontských malířů 15. a 16. století.
  • Museo Camillo Leone, kolekce archeologických nálezů a dekorativního umění.
Bazilika Sant Andrea

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Typickým místním jídlem je rýže s fazolemi, nazývané panissa. Mezi místní vína patří Gattinara DOCG, klasické červené jméno vyráběné převážně z hroznů odrůdy nebbiolo (lokálně známé jako spanna) v obci Gattinara, kde archeologické výzkumy prokázaly pěstování víno už v období starého Říma.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Unione Sportiva Pro Vercelli býval v minulosti velmi úspěšný fotbalový klub. Sedmkrát vyhrál národní italský šampionát mezi lety 1908 a 1922. Dnes soutěží v serii C2.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Asigliano Vercellese, Borgo Vercelli, Caresanablot, Desana, Lignana, Olcenengo, Palestro (PV), Prarolo, Salasco, Sali Vercellese, San Germano Vercellese, Villata, Vinzaglio (NO), Quinto Vercellese

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vercelli na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]