Vercelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vercelli
Vercelli PiazzaCavour.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 130 m n. m.
Stát ItálieItálie Itálie
region Piemont
provincie Vercelli
Vercelli
Vercelli
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 79,90 km²
Počet obyvatel 47 243 (2012)
Hustota zalidnění 591,3 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.comune.vercelli.it
Telefonní předvolba 0161
PSČ 13100
Označení vozidel VC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vercelli (piemontsky Varséj) je město v provincii Vercelli, Piemontu, v severní Itálii. Je to jedno z nejstarších osídlených míst v severní Itálii, založené, dle většiny historiků, kolem roku 600 př. n. l.

Město leží na Pianura Padana, mezi Milánem a Turínem. Je významným centrem pěstování rýže, a je obklopeno rýžovišti, která jsou v létě zaplavována.

Roku 1228 zde byla založena první univerzita na světě financovaná z veřejných prostředků. V současnosti je součástí Piemontské východní univerzity.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vercellae (Vercelum) bylo sídlem Libiců, ligurského kmene; poté se stalo důležitým římským sídlem blízko něhož Gaius Marius porazil keltské a germánské kmeny v bitvě u Vercellae kolem roku 101.

O 500 let později zde magister militum Flavius Stilicho porazil Góty. Po lombardské invazi připadlo vévodství Ivrea. Od roku 885 bylo pod jurisdikcí prince biskupa.

Nezávislou obcí se stalo roku 1120, bylo členem do první a druhé lombardské ligy.

Během 13. století se dostalo pod nadvládu Della Torre z Milána (1263), markýzů z Monferrata (1277). Tizzoni (Ghibellini) a Avogadri (Guelfové) rozdělily město v letech 13011334. Roku 1307 zde byl upálen heretický kazatel Fra Dolcino. Roku 1373 biskup Giovanni Fieschi vyhnal rod Visconti, ale Matteo I. Visconti město dobyl zpět. Facino Cane (1402) využil sporu mezi Giovannim Mariou a Fillipem Viscontim a zmocnil se města, ale byl vyhnán Theodorem II. roku 1404, který jej podstoupil rodu Savojských roku 1427.

V letech 14991553 bylo Vercelli pod nadvládou Francouzů, a v letech 16161678 Španělů.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Ve Vercelli je mnoho pozůstatků starořímského osídlení: amfiteátr, hippodrom, sarkofágy a další.

Z městských věží vynikají Torre dell’Angelo, která se vypíná nad starým trhem, a Torre di Città na Via Gioberti.

  • Katedrála byla založena svatým Eusebiem, kterému byla po jeho smrti zasvěcena. Byla přestavěna v 9. století a radikálně změněna v 16. století hrabětem Alfierim. Jako ostatní městské kostely je i katedrála zdobena mnoha obrazy například od Ferrariho, Giovenona a Lanina. V katedrální knihovně jsou uschovány vzácné rukopisy.

Muzea[editovat | editovat zdroj]

  • Museo Borgogna uchovává sbírku maleb, zahrnující práce Tiziána a Jana Brueghela staršího a také piemontských malířů 15. a 16. století.
  • Museo Camillo Leone, kolekce archeologických nálezů a dekorativního umění.
Bazilika Sant Andrea

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Typickým místním jídlem je rýže s fazolemi, nazývané panissa. Mezi místní vína patří Gattinara DOCG, klasické červené jméno vyráběné převážně z hroznů odrůdy nebbiolo (lokálně známé jako spanna) v obci Gattinara, kde archeologické výzkumy prokázaly pěstování víno už v období starého Říma.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Unione Sportiva Pro Vercelli býval v minulosti velmi úspěšný fotbalový klub. Sedmkrát vyhrál národní italský šampionát mezi lety 1908 a 1922. Dnes soutěží v serii C2.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Asigliano Vercellese, Borgo Vercelli, Caresanablot, Desana, Lignana, Olcenengo, Palestro (PV), Prarolo, Salasco, Sali Vercellese, San Germano Vercellese, Villata, Vinzaglio (NO), Quinto Vercellese

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vercelli na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]