Přeskočit na obsah

Viscontiové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Viscontiové
(Visconti)
Erb rodu Viscontiů (had postavu nepolyká, nýbrž rodí)
Země Milánské vévodství
Titulykardinálové, arcibiskupové, svobodní páni, vévodové, knížata, říšští vikáři
ZakladatelOttone Visconti
Rok založení1277 (1056)
Konec vlády1447
Poslední vládceFilippo Maria Visconti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viscontiové, italsky Visconti / [viskonti] byl italský a jeden z nejstarších evropských šlechtických rodů. Pocházeli z Milána (Milánského vévodství) a ovládali Lombardii a alpské regiony Tyrolska. Členové tohoto rodu zastávali v minulosti nejvýznamnější státní úřady a posty v Itálii.

Znak a heslo rodu[editovat | editovat zdroj]

Castello Viscontio, Locarno
Angera: hrad Rocca Borromeo

Ve znaku je drak rodící dítě. Syn draka se symbolicky také musí stát drakem, to jest dravcem. Heslem rodu je latinská devisa Vipereos mores non violabo, česky:Nebudu porušovat zvyky draka.

Znak rodu Visconti di Modrone

Milánští panovníci[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam milánských vládců.

Viscontiové byli vládci původem z území severní Itálie a dnešního jižního Švýcarska, jejich panství se rozkládalo mezi jezery Lago di Como a Lago Maggiore. Svůj rodokmen odvozovali od Desideria, posledního krále Langobardů. V 11. století ovládli území kolem jezera Como a Lago Maggiore. Roku 1277 opět 1281 v čele ghibelliů porazili guelfy, jimž vládla rodina della Torre. Byli panovníky Milánského vévodství v letech 12771395. V tomto roce římský král a český král Václav IV. udělil Gianu Galeazzu Viscontiovi kromě vévodského titulu, také hodnost císařského vikáře.

Milánský panovnický rod vymřel osobou Filippem Mariou v roce 1447. Po jeho smrti milánské knížectví ovládla rodina jeho švagra Sforzy, s nímž nastal úpadek.

Někteří členové rodu[editovat | editovat zdroj]

Visconti di Modrone[editovat | editovat zdroj]

Jedna z bočních větví rodu přežívá dodnes. Jde o potomky Uberta Viscontiho (ca 1280-1315), bratra milánského vládce Mattea I. (konec 13. století), kteří získali i vévodký titul pro hlavu rodu. K této větvi Visconti di Modrone patří např.:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Francesca Maria Vaglienti: heslo Visconti Familie. In: Lexikon des Mittelalters, svazek 8., München 1997, str. 1717–1727

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]