Valentina Visconti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Valentina Visconti
vévodkyně orleánská
Portrét
Narození1371
Úmrtí4. prosince 1408
Blois
PohřbenaKlášter celestýnů v Paříži
ManželLudvík z Valois
PotomciKarel Orleánský
Filip Orleánský
Jan Orleánský
Markéta Orleánská
DynastieViscontiové
OtecGian Galeazzo Visconti
MatkaIzabela Francouzská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valentina Visconti (italsky Valentina Visconti, 13714. prosince 1408 Blois) byla vévodkyně orleánská z rodu Viscontiů, současníky obviňována z magie a čarodějnictví.[1] Vzdělaná a inteligentní vévodkyně byla obdivovatelkou iluminovaných rukopisů, jednou ze zákaznic dílny Jana z Arrasu[2] a také patronkou básníka Eustacha Deschampse.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako dcera milánského vévody Giana Galeazza Viscontiho a Izabely, dcery francouzského krále Jana se 17. srpna 1389 se stala manželkou Ludvíka, mladšího bratra krále Karla VI. Téhož měsíce se zúčastnila velkolepého vjezdu královské rodiny do Paříže. Mladý král nechal tehdy korunovat svou choť Isabelu a Pařížané, kteří Isabele říkali prasnice, byli nadšení prý nevšední krásou Valentiny, což jí vyneslo královninu nenávist.[3]

Roku 1392 se u krále Karla při válečném tažení projevilo duševní onemocnění, které poznamenalo osudy celé rodiny i království. Po dočasné úzdravě se nemoc vrátila v červnu 1393 a tehdy chorý panovník pochyboval o své vlastní totožnosti a nepoznával ani svou ženu, které se dokonce snažil vyhýbat. Naopak vyhledával přítomnost Valentiny a chodil ji pravidelně navštěvovat, což samozřejmě podnítilo královninu zášť.[4] Dvořané začali Valentinu obviňovat z provozování magie a čarodějnictví.[1]

Všeobecně se tvrdí, že královu nemoc zapříčinila vévodkyně orleánská a že v Lombardii, odkud vévodkyně pochází, umějí lépe než kde jinde užívat jedů a kouzel...
— Michel Pintoin[4]

Postupem času se podezřelým z nekalých čárů stal i Ludvík Orleánský, který nakonec svou ženu, podezřívanou i z otravy batolat, raději odvezl na venkov.[5] Tam ji také při návštěvě Francie roku 1398 navštívil Václav IV., kterému návštěva "čarodějnice" u protiorleánské kliky politicky uškodila.

Valentina i ve vyhnanství nadále četla, objednávala si nové rukopisy[6] a jistě i na venkov se donesla fáma o milostném vzplanutí jejího muže a královny. Roku 1407 ovdověla, když byl Ludvík po společném vyjednávání v Paříži zavražděn na příkaz burgundského vévody Jana Nebojácného[7] a jeho zohavené tělo se našlo v pařížských ulicích. Jan Nebojácný, který se svou objednávkou vraždy vůbec netajil, byl vypovězen ze země.

Valentina svého muže přežila o pouhý rok. Zemřela v prosinci 1408 na zámku v Blois a byla pohřbena v pařížském klášteře celestýnů.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Matyáš I. Visconti
 
 
Stefano Visconti
 
 
 
 
 
 
Bonacossa Borri
 
 
Galeazzo II. Visconti
 
 
 
 
 
 
Barnabáš Doria
 
 
Valentina Doria
 
 
 
 
 
 
Eliana Fieschi
 
 
Gian Galeazzo Visconti
 
 
 
 
 
 
Amadeus V. Savojský
 
 
Aymon Savojský
 
 
 
 
 
 
Sibyla z Bauge
 
 
Blanka Savojská
 
 
 
 
 
 
Teodor I. z Montferratu
 
 
Jolanda Palaeologina z Montferratu
 
 
 
 
 
 
Argentina Spinola
 
Valentina Visconti
 
 
 
 
 
Karel I. z Valois
 
 
Filip VI. Francouzský
 
 
 
 
 
 
Markéta z Anjou
 
 
Jan II. Francouzský
 
 
 
 
 
 
Robert II. Burgundský
 
 
Jana Burgundská
 
 
 
 
 
 
Anežka Francouzská
 
 
Izabela Francouzská
 
 
 
 
 
 
Jindřich VII. Lucemburský
 
 
Jan Lucemburský
 
 
 
 
 
 
Markéta Brabantská
 
 
Jitka Lucemburská
 
 
 
 
 
 
Václav II. Český
 
 
Eliška Přemyslovna
 
 
 
 
 
 
Guta Habsburská
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 292. Dále jen Francouzští králové. 
  2. NEJEDLÝ, Martin. Středověký mýtus o Meluzíně a rodová pověst Lucemburků. Dolní Břežany: Scriptorium, 2007. ISBN 978-80-86197-81-4. S. 54. 
  3. Středověký mýtus, str. 55
  4. a b Středověký mýtus, str. 65-67
  5. Středověký mýtus, str. 69
  6. Středověký mýtus, str. 382
  7. Francouzští králové, str. 295

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Orleánská vévodkyně
Předchůdce:
Blanka Francouzská
13891407
Valentina Visconti
Nástupce:
Izabela z Valois