Castellón de la Plana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Castelló de la Plana
Castellón de la Plana
Castelló de la PlanaCastellón de la Plana – znak
znak
Castelló de la PlanaCastellón de la Plana – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 30 m n. m.
Stát Španělsko Španělsko
autonomní společenství Valencijské společenství
provincie Castellón
comarca Plana Alta
Castellón de la Plana
Red pog.png
Castellón de la Plana
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 108 km²
Počet obyvatel 172 624 (2007)
Správa
Starosta Alberto Fabra Part (PP)
Oficiální web www.castello.es
Telefonní předvolba 96
PSČ 12001—12006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Castellón de la Plana (španělsky) či Castelló de la Plana (ve valencijské katalánštině) je město na pobřeží Středozemního moře ve španělském autonomním společenství Valencie, 70 km severovýchodně od jejího hlavního města. Sousedí s obcemi Borriol, Benicàssim, Almassora, l'Alcora a Onda. Je sídlem comarky Plana Alta a provincie Castellón.

K městu náleží 10 km mořského pobřeží, obsazeného většinou průmyslem a přístavem, ale také třemi plážemi.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V Castellónu žilo k roku 2007 172 624 obyvatel, což je o třicet tisíc více než před deseti lety. Počet obyvatel výrazně stoupl díky silné imigraci. 11 % obyvatel města tvoří Rumuni.

Centrum města. Vlevo El Fadrí.

Dějiny a pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Castellón vznikl v místě původního hradu, založeného Araby zřejmě ve 12. století. Roku 1233 dobyl území Jakub I. Aragonský a Castellón se stal součástí Valencijského království, existujícího formálně až do roku 1707. Od reformy roku 1833 je střediskem jedné ze španělských provincií. Ve 20. století a na začátku 21. století prodělal rychlý demografický a urbanistický růst. Místní univerzita byla založena teprve roku 1991.

Zdejší gotická katedrála byla zničena roku 1936 a od roku 1940 obnovována v pseudogotickém slohu. Dominantou starého města je El Fadrí, volně stojící zvonice (oddělená od chrámu) z 15.-16. století.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Euromed je stanicí dálkových vlaků Euromed (Barcelona - Valencia - Alacant), vlaky Alaris pak zajišťují spojení s Madridem. Do nedaleké Valencie jezdí také příměstské vlaky Cercanías.

Většinu městské dopravy zajišťují autobusy, avšak v červnu 2008 byl dán do provozu první úsek trolejbusové sítě, zvané zde TVRCas. Ke konci roku 2014 byly do města přivezeny nové trolejbusy "Solaris Trollino 12" s výbavou Škoda Electric a.s., které zajišťují přepravu obyvatel linkou T1 z města k moři. Linka je rozdělena na nový úsek s trolejemi, a na úsek v centru města Castellón, kde jezdí trolejbusy na bateriový pohon. V provozu je celkem 6 trolejbusů a výprava je 5 vozů jeden je v záloze, plánuje se dokoupení dalších trolejbusů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Castellón de la Plana na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]