Aalborg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aalborg
Ålborg
Aalborg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátDánskoDánsko Dánsko
RegionNordjylland
KomunaAalborg
Aalborg
Aalborg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha139 km²
Počet obyvatel113 417 (2017)[1]
Hustota zalidnění815,9 obyv./km²
Správa
StarostaThomas Kastrup-Larsen
Vznik1342
Oficiální webwww.aalborg.dk
Telefonní předvolba+45 9
PSČ9000, 9200, 9210 a 9220
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aalborg (nebo Ålborg) je dánské město na severu Jutského poloostrova, administrativní centrum stejnojmenné obce a celého regionu Nordjylland. Leží 420 km severozápadně od Kodaně. Žije zde přibližně 113 tisíc[1] obyvatel a Aalborg je čtvrtým největším dánským městem. Spolu se sousedním městem Nørresundby a okolními vesnicemi tvoří třetí nejlidnatější oblast Dánska (po Kodani a Aarhusu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První osídlení je doloženo z období kolem roku 700. První písemná zmínka o Aalborgu nazývaném „Alabu“, se nalézá na minci datované k roku 1040. Díky své poloze v oblasti Limfjordu se město už ve středověku stalo významným přístavem. Aalborg prosperoval a postupně se stal jedním z největších měst v Dánsku. Prosperitě napomohlo i získání monopolu na výrobu soli na sledě v roce 1516. Roku 1451 se založila nemocnice Svatého Ducha (Aalborg Kloster). V roce 1342 dánský král Valdemar IV. získal Aalborg jako věno, když se oženil s Helvigou Šlesvickou. Roku 1481 se zde založila Guds Legem Laug, která město propojila s Hanzou. Město obdrželo městská práva a luteránské biskupství se zde datuje od roku 1554. Prvním luteránským biskupem se stal Laurids Nielsen.

Později došlo k průmyslovému rozvoji města. Roku 1767 zde započalo publikováni novin.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Do Aalborgu vede od jihu dálnice E45, která pokračuje do přístavního města Frederikshavn. V Aalborgu se od této dálnice odpojuje dálnice E39 vedoucí do přístavního města Hirtshals. Tyto přístavy spojují Dánsko trajekty s městy ve Švédsku a Norsku.

Město je spojeno hlavní železnicí s Aarhusem, tato trať nabízí každou hodinu také přímé spojení Aalborgu s hlavním městem Kodaní. Na sever vede z Aalborgu místní železnice přes Frederikshavn do Skagenu, nejsevernějšího místa v Dánsku.

Dále se zde nachází významné vojenské a civilní letiště (po letištích v Kodani a Billundu třetí nejvyužívanější v Dánsku), z něhož odlétají linky, které několikrát denně spojují město s významnými evropskými letišti (Kodaň a Amsterdam) a pravidelnými linkami se lze dostat i do Osla, Londýna (letiště Gatwick) či Frankfurtu nad Mohanem.

Kultura a sport[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde Aalborská univerzita (zkráceně AAU), založená roku 1974. Mezi další vzdělávací instituce patří University College of Northern Denmark (zkráceně UCN).

V roce 1935 byla blízko centra města na ploše 8 ha otevřena zoologická zahrada, která chová více než 1 500 zvířat. Hlavním exponátem Námořního muzea, založeného v roce 1992, je 54 metrů dlouhá ponorka Springeren. Ponorka sloužila v dánském námořnictvu v letech 1964–1990.

Působí zde fotbalový klub Aalborg Boldspilklub, čtyřnásobný vítěz dánské ligy. Nejvyšší hokejovou ligu hraje tým Aalborg Pirates.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]