Batumi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Batumi
ბათუმი
Pohled na Batumi
Pohled na Batumi
Batumi – znak
znak
Batumi – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 2-3 m n. m.
Časové pásmo UTC+4
Stát GruzieGruzie Gruzie
autonomní republika Adžárie Adžárie
Batumi
Batumi
Batumi, Gruzie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 19 km²
Počet obyvatel 152 839 (2014)
Hustota zalidnění 8 044,2 obyv./km²
Správa
Starosta Robert Chkhaidze
Oficiální web www.batumi.ge
PSČ 6010
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Batumi (také Batum nebo Batoum) je město v Gruzii, v Adžarské autonomní republice (20 km od tureckých hranic) a zároveň je jejím hlavním městem, má 153 000 obyvatel (2014).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Centrum Batumi

Na území dnešního Batumi se v řeckých dobách nacházela kolonie Batis. Město samotné je známé už od 11. století, převážně díky svým opevněním. Během středověku připadlo Osmanské říši, v 19. století díky dohodě v San Stefanu pak Rusku. Během 1. světové války zde došlo k povstáním, které nakonec ukončil vstup tureckých vojsk do města, ale zanedlouho je vystřídaly jednotky britské. Ty však v červenci 1920 byly nuceny město opustit, a dostalo se tak do správy menševikům. Bolševici se zde chopili moci za pomoci rudé armády v březnu 1921. Během rozpadu SSSR zde došlo na jaře roku 1991 k nepokojům; vypukly demonstrace a přístav byl na protest proti přítomnosti sovětských jednotek uzavřen.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Přístav v Batumi

Díky ropovodu vedoucímu z Baku bylo ve městě možné vybudovat továrny na výrobu chemikálií, rafinérie a další zpracování ropných produktů. Po roce 2004 se ve městě hodně investovalo. Bylo rekonstruováno centrum, postaveny nové luxusní budovy (domy, hotely a kasina) a lunapark, byly vysazeny nové stromy a pobřežní bulvár byl prodloužen o 1 km (celková délka vice než 5 km). Díky vízovým problémům mezi Tureckem a Arménií v létě Batumi navštěvuje hodně arménských turistů. Město má taky hodně návštěvníků z Ruska. Pod Batumem (na Mcvane Koncchi) je Batumská botanická zahrada.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]