Sparta (moderní město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sparta
Σπάρτη
Centrum Sparty
Centrum Sparty
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 210 m n. m.
Stát ŘeckoŘecko Řecko
Kraj Peloponés
Regionální jednotka Lakónie
Sparta
Sparta
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 84,5 km²
Počet obyvatel 19 854 (2011)
Hustota zalidnění 235 obyv./km²
Etnické složení převážně Řekové
Náboženské složení převážně Pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Stavros Argeitakos
Oficiální web www.sparti.gov.gr
Telefonní předvolba 27310
PSČ 231 00
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sparta (řecky Σπάρτη Sparti) je město v krajské jednotce Lakónie v Řecku. Starověká Sparta byla známá jako silný řecký stát, moderní Sparta byla založena v 19. století blízko starověké lokality, ze které se však skoro nic nedochovalo. Žije zde okolo 18 000 obyvatel. Jde o hlavní město kraje Lakónie (Lakedemonía).

V okolí Sparty se pěstují hlavně olivy a citrusy. Ve městě můžeme navštívit archeologické muzeum, Akropoli, starověké divadlo, chrám bohyně Athény, hrobku krále Leónida a kostel sv. Nikóna z 10. století. Starostou města je Stavros Argeitakos (2012).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Sparta.
Byzantská Lakedemonía

Poté, co v 7. století na západní Peloponés vtrhli Slované, se usadili nedaleko od Sparty v pohoří Taugetos a odsud ovládali Řeky. Mnozí obyvatelé Lakónie, tedy i Sparty, odešli, někteří odešli na Sicílii, jiní na peloponéský poloostrov Mani, jiní do města Monemvasia, další do Tsakónie, tedy na východní Peloponés a zde si uchovali své dórské zvyky i dialekt dodnes. Řekové z Mani jsou známí jako výborní bojovníci. V 9. stol byla moc Slovanů definitivně zničena Byzancí a na posílení místního řeckého obyvatelstva bylo do Lakónie přivedeno řecké obyvatelstvo z jižní Itálie, Sicílie a Malé Asie. Byzantská vláda na troskách Sparty vytvořila město Lakedemonía, podle kraje Lakónie, který se také nazýval Lakedemonía. V tomto městě kromě Řeků žili i Židé a Arméni. Město bylo důležitým centrem Peloponésu a sídlo patriarchy. V 10 století zde působil svatý Nikón. Ve 13. století město ovládli Benátčané. Benátští kupci se také usadili ve městě a později se s Řeky smísili. V roce 1263 se však obyvatelé přestěhovali z Lakedemoníe do nového města, do blízké Mystry, která se stala důležitým centrem. Mystru v 15. stol. dobyli Turci.

V roce 1834, tedy těsně po osvobození Řecka od Turků, řecký král Ota I. postavil nové město, Sparti, na místě starověké lokality a středověké Lakedemoníe. Byli sem přesídleni obyvatelé z nedaleké Mytsty, protože pocházeli ze Sparty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sparti na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sparta ve Wikimedia Commons
  • Ελλάδα, ανάμεσα στο μύθο και την ιστορία / Μαρία Μαυροματάκη