V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Itálie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Trapani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trapani
Stát vlajka Itálie Itálie
Oblast Sicílie
Provincie Trapani
zeměpisné souřadnice:
Výška 3 m n. m.
Rozloha 271 km²
Obyvatelstvo
• Počet obyvatel: 70 735
• Hustota zalidnění: 249/km²
Části obce Marausa, Xitta, Palma, Fontanasalsa, Guarrato, Fulgatore, Salinagrande, Locogrande, Rilievo, Borgo Fazio, Ummari
Sousední obce Buseto Palizzolo, Calatafimi-Segesta, Erice, Marsala, Paceco, Salemi
PSČ 91100
Telefonní předvolba +39 923
Pozice obce na mapě Itálie
Trapani
Trapani

Trapani (sicilsky Tràpani) je město na západním pobřeží Sicílie na nejzazším italském jihu. Je to hlavní město stejnojmenné provincie. Město, které je dodnes důležitým rybářským přístavem a hlavní vstupní bránou k blízkým Egadským ostrovům založili starověcí Elymové. Původní antické jméno města bylo Drépanon, což je řecký výraz pro srp.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na příjezdové Via Conte Pepoli nepřehlédnete komplex kláštera Santuario delľ Annunziata z 1. poloviny 14. století. V kapli Madony z Trapani za oltářem uvidíte monumentální mramorový oblouk a reliéfy (Gagini) a také šperky ověšenou sochu Madony, jíž rybáři a námořníci připisují zázračnou moc.
K významným místním památkám patří katedrála San Lorenzo z 1. poloviny 17. století na Corso Vittorio Emanuele a kostel Chiesa del Collegio del Gesuiti z téže doby. Obě stavby se pyšní překrásným průčelím ve slohu sicilského baroka. V kostele Santa Maria del Gesu můžeme obdivovat dílo Madonna degli Angeli (A. della Robia) a působivý baldachýn.
Z někdejšího kostela San Agostino s překrásnými rozetovými okny je dnes koncertní sál. Viale Regina Elena vede k věži Torre di Ligny z 2. poloviny 17. století, v níž sídlí malé námořní muzeum a muzeum nejstarších dějin ostrova.
K severu se táhne Lido di San Giuliano z přístavu odjíždějí lodi na Egadské ostrovy a na Sardinii. Významné je zdejší zpracování soli a lov tuňáků. Dobrá vína jsou bílé Alcamo a sladké dezertní Moscato Naturale di Pantelleria.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky