V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Itálie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Erice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Erice
Stát vlajka Itálie Itálie
Oblast Sicílie
Provincie Trapani
zeměpisné souřadnice:
Výška 751 m n. m.
Rozloha 47,30 km²
Obyvatelstvo
• Počet obyvatel: 28.684
• Hustota zalidnění: 606,42/km²
Části obce Ballata, Casa Santa, Napola, Pizzolungo
Sousední obce
PSČ 91016
Telefonní předvolba +39 923
Pozice obce na mapě Itálie
Erice

Erice je malé sicilské městečko založené na bájné hoře Eryx již za dob řecké kolonizace ostrova. Toto původně elymské město se postupně helenizovalo. Proslavilo se chrámem Venuše, kde se svérázným způsobem uctíval Venušin kult - vyznavači obřadně souložili s chrámovými prostitutkami. V antické době chrám přežil všechny vládce města, až ho v 11. století nechal srovnat se zemí Normanský dobyvatel Roger I. a na jeho místě vystavěl hrad, který je možné vidět dodnes.

Historické centrum

V současné době působí městečko zvláštním, svérázným dojmem, zvláště když Vás v jeho ulicích zastihne mlha a podpoří tak barvu kamene, ze kterého jsou vystavěny domy a kterým jsou dlážděny ulice. Při čisté obloze jsou naopak nezapomenutelným zážitkem výhledy do okolí a na sedmdesátitisícové město Trapani s jeho salinami (solisky).

Erice je v nadmořské výšce cca. 900 m nad mořem, ale od moře (a Trapani, které je důležitým přístavem) není vzdušnou čarou vzdáleno více než 3 kilometry. Řízení auta po cestě do nebo z Erice příkrými serpentinami je opravdovým zážitkem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]