Biel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biel
Biel/Bienne
CH Biel Altstadt-7.JPG
Biel – znak
znak
Biel – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška434 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonBern
Biel
Biel
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha21,2 km²
Počet obyvatel55 159 (2018)[1]
Hustota zalidnění2 603,1 obyv./km²
Správa
StarostaErich Fehr (od 2011)
Oficiální webwww.biel-bienne.ch
Telefonní předvolba032
PSČ2500, 2502, 2503, 2504 a 2505
Označení vozidelBE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Staré město

Biel/Bienne (něm. Biel, franc. Bienne) je švýcarské město poblíž švýcarského hlavního města Bernu. Město leží v okrese Biel v kantonu Bern ve Švýcarsku.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Samotný název města napovídá, že město leží na bilingvní hranici mnohojazyčného Švýcarska. Město se nachází na přelomu mezi germanofonní a frankofonní částí země. Německý název města je Biel, francouzský pak Bienne. Název města je uváděn současně v obou jazycích. Oficiální název města lze zapsat jako Biel/Bienne, méně oficiálně jako Biel - Bienne a nejnověji také jako Biel.

Město samotné leží na úpatí pohoří Jura a v blízkosti města se nachází Bielské jezero - (Bielersee, Lac de Bienne). V blízkosti města také leží města Bern, Neuchâtel, Nidau ...

Město má přibližně 50 000 obyvatel, ale zhruba 100 000 lidí žije v jeho aglomeraci a příměstí.

Sídlo zde má firma na výrobu hodinek Omega i s muzeem.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční[editovat | editovat zdroj]

Dálnice A5 - východní obchvat města

Město je kvalitně napojeno na silniční síť, dosud chybí pouze obchvaty.

Silniční spojení s hlavním městem Bernem je umožněno dálnicí T6 / A6. Také spojení se severem země (města Moutier (něm. Münster), Pruntrut, Delsberg, Basel) je umožněno tzv. dálnicí Transjuranne. Roku 2002 byla dokončena dálnice ve směru GrenchenSolothurnEgerkingen. Od té doby vzrostl tranzit městem o cca 30%.

Východní obchvat města, dlouhý 4,9 km s 4 km dlouhým tunelem bude hotov v roce 2015, západní obchvat dlouhý 5,2 km v roce 2019.

Pouze ve směru NeuchâtelLausanneŽeneva ještě není dálnice hotova ani projektována z důvodů komplikovaného průchodu v okolí Bielského jezera.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Nádraží SBB Biel

Městem prochází důležitá železniční linie ve směru východ - západ, tzv. Jurafusslinie, vedoucí z Ženevy přes Biel do Zürichu a dále až do Romanshornu obsluhovaná vlaky ICN. Další spojení z Bielu jsou ve směru Bern (S-Bahn a rychlíky), do pohoří Jura tzv. Juralinie až do Baselu a tratí Biel-Täuffelen-Ins po jižním břehu Bielského jezera. Úzké hrdlo se nachází na břehu Bielského jezera v blízkosti obce Ligerz, kde je trať jednokolejná.

Veřejnou dopravu provozuje společnost Verkehrsbetriebe Biel (VB) 13 linkami autobusů a trolejbusů.

Do okolních obcí zajíždí autobusové linky Postauto. V minulém století byly v Bielu provozovány také tramvaje, jejich provoz byl však zrušen.

V blízkosti Bielu jsou také dvě pozemní lanovky (FUNIC - z francouzského Funiculaires = lanovka) na tratích do Magglingen (Biel-Magglingen-Bahn) a Leubringen (Biel-Leubringen-Bahn).

Lodní doprava[editovat | editovat zdroj]

Loď linky společnosti BSG

Na Bielském jezeru pluje 9 lodí společnosti Bielersee-Schifffahrts-Gesellschaft (BSG). BSG obsluhuje svými loděmi tři jezera (Bielské, Neuchâtelské, Murtenské), devět přístavů na Bielském jezeře, ostrov St. Petersinsel, osm míst podél řeky Aare a přes kanál Nidau-Büren-Kanal také město Solothurn.

Letiště[editovat | editovat zdroj]

Výstavba letiště v Bielu byla plánována v 60. a 70. letech, ale neuskutečnila se. Východně od města se nachází místní letiště Grenchen s cca 80.000 pohyby za rok. V obci Kappelen se nachází malé travnaté letiště s cca 8.400 pohyby za rok. Mezinárodní letiště Zürich Kloten a letiště Genève-Cointrin jsou dostupné přímými vlaky v půlhodinovém (Zürich - 1:30 hod) a hodinovém (Ženeva 1:35 hod) taktu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2020-06-15]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]