Rolex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rolex
Logo
Rolex.suit.jpg
Právní forma Soukromá společnost
Založeno 1905
Zakladatel Hans Wilsdorf
Sídlo Ženeva, Švýcarsko
Oficiální web www.rolex.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Firma Rolex je švýcarská firma zabývající se výrobou luxusních náramkových hodinek. Firma Rolex není mezi odborníky řazena do "svaté trojice" trojice Patek Philippe, Vacheron Constantin a Audemars Piguet.

Rolex vyrábí výhradně mechanické hodinky. Nespecializuje se na výrobu hodinek s komplikacemi, tj. ukazatele měsíční fáze, věčné kalendáře apod., i to je jeden z důvodů, proč není řazen do „svaté trojice“.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hodinky Rolex

V roce 1881 se v německém městě Kulmbach narodil zakladatel firmy Hans Wilsdorf. V roce 1905 založil se svým švagrem firmu Wilsdorf & Davis se sídlem v Londýně se zaměřením na dovoz švýcarských hodinek. V roce 1908 byl zaregistrován název Rolex pravděpodobně z francouzských slov horologerie exquise. V roce 1912 se odstěhovala z Londýna do Ženevy, kde firma sídlí dodnes.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Značka zaznamenala mnoho prvenství v oblasti hodinek, její hodinky byly jako první v hloubce 11 000 m v Marianském příkopu nebo na Mount Everestu. Jako první dostala osvědčení kvality a představila první vodotěsné hodinky, první hodinky se samonátahem a třeba také první hodinky se dvěma časovými pásmy.

Přelomové roky a modely hodinek[editovat | editovat zdroj]

1953 - Rolex Oyster Professional Submariner - První vodotěsné hodinky až do hloubky 100m.

1955 - Rolex Oyster Perpetual GMT Master - první hodinky s více časovými pásmy.

1956 - Rolex Oyster Perpetual Day-Date - ikonické luxusní hodinky ve zlatém nebo platinovém provedení.

1963 - Rolex Oyster Cosmograph Daytona - hodinky s chronografem a tachymetrickou stupnicí pro měření průměrné rychlosti.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. JACK, Forster. Why Isn't Rolex Considered One Of 'The Big Three'?. Hodinkee.com [online]. [cit. 26.2.2018]. Dostupné online. 
  2. HISTORIE ZNAČKY ROLEX. www.hodinarstvibechyne.cz [online]. [cit. 26.2.2018]. Dostupné online.