Hodinky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náramkové hodinky Chronograf (stopky) s datem
Tento článek je o přístroji na měření času. O knize modliteb pojednává článek Hodinky (modlitby).

Hodinky jsou malé přenosné hodiny, které ukazují čas. Krom toho mohou mít i další funkce (tzv. hodinkové komplikace[1]) – nejčastěji datumovník, tj. ukazují též den v týdnu, měsíc, rok, nebo celé datum. Mohou být vybaveny i zařízením na odměřování kratších časů (chronograf, stopky), mohou mít otočný číselník, atd.

Hodinky jsou i módním doplňkem, předmětem společenské reprezentace a prestiže. Drahocenné jsou ze zlata, z titanu, zdobené jako šperky a podléhají proměnám módy. Kromě toho existují i hodinky speciální.

Rozdělení hodinek[editovat | editovat zdroj]

Hodinky dělíme podle různých kritérií:

podle způsobu nošení
 • kapesní hodinky (s mechanickým pohonem), nosí se v kapse, původně v kapsičce pánské vesty, ke knoflíku vesty byly často připevněny řetízkem.
 • náramkové hodinky s náramkem nebo řemínkem z plastu, kůže, kovu či textilie, upevněným na hodinky pomocí dvou stěžejek, nebo provléknutým pod oušky pláště hodinek.
 • nákrční - šperkové, zavěšené na řetízku, zpravidla dámské
 • hodinky v prstenu - navléknuté na prst
 • hodinky v mobilu
podle nositelů
 • pánské
 • dámské - bývají menší, často v klenotnickém provedení
 • dětské - odolné konstrukce i materiálů
 • unisex
podle strojku
 • mechanické (s pružinou, natahují se korunkou nebo samočinně excentrem)
  • jdou 24 hodin
  • tzv. sedmidenní, jdou 7 dnů
  • setrvačníkové - otvíráním a zavíráním pouzdra se spustí natahovací setrvačník
 • elektronické
  • s indikací analogovou (ručičky) nebo číslicovou (digitální)
  • se zvukovým signálem (budíkem)
 • kombinované
podle tvaru a výzdoby pláště
 • tříplášťové, tzv. cibule, vnější pouzdro je oddělitelné
 • dvouplášťové zlaté/stříbrné, zdobené drahokamy nebo smaltem
  • přátelské, dárkové - s miniaturním smaltovaným portrétem
  • křížové - hodinový strojek vlážen do křížení, plášť kryje řezaný křišťál ve tvaru kříže
  • memento mori - ve tvaru lebky (hodinový strojek je v odklápěcí spodní čelisti), nebo se symboly smrti na plášti, též smuteční
podle zaměření[2]
 • vojenské hodinky – s dodatečnými časoměrnými komplikacemi
 • hodinky pilotů – s dodatečnými funkcemi a nárazuvzdorné
 • hodinky potápěčů – vodotěsné i do větších hloubek
 • hodinky kosmonautů
 • párové hodinky – pánské a dámské, vhodné jako dárek
 • módní hodinky – s různými dalšími směry (designové, dvoutónové, minimalistické, …)
 • luxusní hodinky – plnící funkci prestiže
 • hodinky s extra čitelnými ciferníky a vysokým kontrastem

Existuje ještě označení „Swiss made“, které nesouvisí s typem hodinek, ale tím, že byly vyrobeny v Švýcarsku.

Hlavní části[editovat | editovat zdroj]

Strojek kapesních hodinek 1: pérovník; 2: minutové kolo; 3: mezikolo; 4: sekundové kolo; 5: krokové kolo; 6: kotva; 7: vidlice; 8: setrvačka
Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo Vteřinovka. Pomozte Wikipedii tím, že pro heslo vytvoříte samostatný článek.

Podobně jako hodiny mají i hodinky několik hlavních částí:

 • pohon (zdroj energie);
 • oscilátor, který odměřuje krátké časové intervaly; na něm závisí přesnost (chod) hodinek;
 • převody a indikaci, které počítají kmity oscilátoru a ukazují výsledek;
 • pouzdro, řemínek a další pomocné části.

U mechanických hodin je zdrojem energie spirálová pružina, u lepších hodinek uložená v pérovníku. Oscilátorem nejstarších hodinek byl lihýř, od 18. století podstatně lepší setrvačka („nepokoj“), u moderních hodinek s odpruženým uložením čepů, aby hodinky vydržely i nárazy. Kmity oscilátoru zachycuje krok, který mu také dodává impulz. Krok propustí při každém kmitu oscilátoru jeden zub stoupacího kola a soustava ozubených převodů převádí tento pohyb na minutové kolo, na němž je připevněna minutová ručka. Od pohybu minutového kola se odvozuje i pohyb hodinové ručky.

Strojek mechanických náramkových hodinek Prim

Mechanické hodinky musí mít natahovací zařízení, u starých hodinek klíčkem, po roce 1820 korunkou, která slouží i k nastavení správného času. Od poloviny 20. století se vyskytuje i automatické natahování excentrickým rotorem. Ručky se pohybují nad ciferníkem s dělením na hodiny a minuty, někdy bývají natřeny světélkujícím nátěrem. Na hřídeli druhého převodového kola může být upevněna i sekundová ručka, někdy umístěná uprostřed ciferníku („centrální“ sekundová ručka).

Související informace naleznete také v článku Elektronické hodiny.

U elektronických hodinek je zdrojem energie článek („baterie“) a oscilátor bývá řízen křemenným výbrusem („quartz“). Vysoká frekvence oscilátoru (nejčastěji 32 kHz) se elektronicky dělí a nakonec indikuje na číslicovém displeji (digitální indikace), anebo krokovým motorkem převádí na ozubená kola a ručky (analogová indikace). Korunka slouží jen pro nastavení času. Elektronické hodinky mají podstatně pravidelnější chod, který nezávisí na poloze, nemusí se natahovat a při masové výrobě jsou výrobně levné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapesní hodinky Dvouplášťové s řetízkem, kolem 1900

První kapesní hodinky vznikly z potřeb přesnější časové orientace kolem roku 1500. Měly vejčitý tvar vnějšího bronzového pláště, rytý ciferník a jedinou hodinovou ručičku. Sestrojil je Peter Henlein) v Norimberku.

Až po smrti Petera Henleina (1542) byly vyrobeny mechanické hodinky označované jako Norimberská vejce. Tyto malé, bohatě zdobené přístroje, určené pro měření času, byly poháněny nataženou pružinou a jsou často mylně připisované právě Henleinovi. Na jedno natažení dokázaly jít až 40 hodin. Byly přenosné a tvarem se podobaly vejci. Jejich přesnost byla ovšem poměrně omezená, neboť disponovaly pouze hodinovou ručičkou. Jejich chod byl velmi nerovnoměrný, protože hnací síla pružiny postupně klesá a protože frekvence jejich oscilátoru, lihýře, na tom silně závisí.

V roce 1541 došlo v souvislostí se zavedením reforem Jana Kalvína ve švýcarské Ženevě k zákazu nošení zlatých šperků. Ženevští zlatníci byli tak nuceni svou výrobu více diverzifikovat, a proto svým zákazníkům jako alternativu šperků začali nabízet právě přenosné hodinky. Na počátku jejich první sériové výroby, která se datuje do roku 1587, stál Francouz Charles Cusin. O sto let později bylo v Ženevě zaregistrováno asi 100 hodinářských mistrů, kteří produkovali téměř 5000 hodinek ročně a zaměstnávali více než 300 lidí.

Během 16. a 17. století se rychle rozšířily kapesní hodinky, opatřené řetízkem. Ciferník již býval krytý broušeným křišťálem, berylem nebo sklem. Velký pokrok znamenal vynález setrvačky (Christian Huygens, před 1675) s lépe definovanou vlastní frekvencí. Hodináři ale dlouho preferovali pracnější řešení – vyrovnávání síly pružiny šnekem a řetízkem. Pro snížení tření v čepech se od 18. století dělají ložiska z rubínů („kameny“).

Další vývoj se týkal především kroku. Při vývoji přesných hodin a lodních chronometrů (John Harrison, 1760) vznikly tzv. klidové kroky (Grahamův krok), které podstatně méně ovlivňují oscilátor. Kolem roku 1800 bylo zavedeno také lepší tvarování vlásku (Abraham Louis Breguet), takže frekvence méně závisela na hnací síle i na poloze hodinek. Za stejným účelem vznikl už v 18. století tourbillon, složité a důmyslné uspořádání setrvačky v jakési kleci, která se neustále pomalu otáčí a tak vyrovnává nerovnoměrnost chodu v různých polohách. Kvalitní hodinky s velmi tenkými čepy setrvačky (typicky 0,12 mm) byly však velmi choulostivé vůči nárazům. Proto se kolem roku 1900 zavádí pružné uložení ložisek setrvačky (anti-choc, Incabloc).

Rozebrané mechanické hodinky

Od poloviny 19. století se rozběhla tovární výroba hodinek, zejména ve Švýcarsku, které byly spolehlivé a stále levnější. Potřebovali je všichni železničáři, pošťáci a další. Významné zlevnění přinesl Roskopfův a kolíčkový krok, pro dámské hodinky, nošené na šňůrce, se užíval cylindrový krok. Lepší hodinky měly ještě druhý plášť, často zlatý, který chránil sklo na ciferníku.

Roku 1904 vyrobila firma Cartier pro brazilského letce Santos-Dumonta první náramkové hodinky, které od první světové války rychle nahradily hodinky kapesní. Vyráběly se v nejrůznějších tvarech a designu, od levných kolíčkových až po velmi drahé a technicky dokonalé stroje. V 50. letech se začaly vyrábět hodinky s automatickým natahováním, nejčastěji excentrickým segmentem (rotor), který se při pohybu ruky otáčí a natahuje pero.

Další významnou novinkou byly křemenné hodinky (quartz), poprvé vyvinuté ve Švýcarsku, ale vyráběné od roku 1969 japonskou firmou Seiko. Indikace byla zprvu také číslicová, displejem se svítícími diodami (LED) nebo kapalnými krystaly (LCD), později se však více prosadily elektronické hodinky s mechanickou indikací ručkami. Zatím poslední novinkou[zdroj?] jsou elektronické hodinky s automatickou rádiovou synchronizací (v Evropě se stanicí DCF77) nebo automatickou synchronizací pomocí signálu GPS (Seiko Astron, Citizen Satellite Wave, Casio GPS HYBRID WAVE CEPTOR - kombinace rádiové synchronizace a GPS), jejíž chyby chodu jsou v řádu nanosekund za den. Některé japonské modely hodinek mají napájení pomocí solární energie, která dobíjí vestavěný akumulátor, jehož životnost bývá kolem 10 let (Seiko Solar, Citizen Eco-drive, Casio Tough-solar). Firma Seiko taktéž vyrábí variantu quartzových hodinek s mechanickým dobíjením (Seiko Kinetic).

Náramkové hodinky[editovat | editovat zdroj]

Dámské hodinky na zakázku

Náramkové hodinky jsou typem hodinek, které se nosí na zápěstí, obdobně jako náramek. Pro tento účel jsou hodinky opatřeny páskem (tzv. tahem), kterým se připne na zápěstí. Pásek je vyroben z různých materiálů (kůže, umělá hmota, kaučuk, kov). Bývá otevřený (rozpojitelný), či uzavřený. Obvykle je vybaven mechanismem, který umožňuje nastavit jeho délku tak, aby vůle upevnění hodinek na zápěstí vyhovovala nositeli.

Svou velikostí a hmotností uzpůsobeny svému účelu, tj. nošení na zápěstí. V důsledku toho jsou menší a lehčí než jiné typy hodinek. Ve srovnání se stacionárními (ale i třeba kapesními) hodinkami jsou konstruovány tak, aby odolávaly vyšším vibracím a dalším mechanickým vlivům. Existují různé druhy náramkových hodinek: mechanické, elektronické (Quartzové či ladičkové), tradiční či s digitálním zobrazením času. Vzácně se lze setkat i s jinými druhy, ty jsou ale spíše kuriozitou (např. sluneční hodiny v náramkovém provedení). Náramkové hodinky se vyvinuly z kapesních hodinek, a ty pak z hodinek přenosných. Jejich existenci umožnil technologický a řemeslný vývoj, díky kterému bylo možné dosáhnout miniaturizace hodinového mechanismu.

Hodinky dnes[editovat | editovat zdroj]

Elektronické (quartzové) náramkové hodinky s ručkovou indikací představují dnes nejběžnější podobu hodinek pro běžné použití.[3] Lepší hodinky mají vodotěsné pouzdro, safírové sklo, které se nepoškrábe, případně certifikát přesnosti chodu. Kromě toho se však vyrábí množství luxusních hodinek, často ve zlatém pouzdře s diamanty, které dávají najevo prestiž svého nositele. Kvalitní mechanické hodinky se těší velké oblibě sběratelů a milovníků, které těší technická dokonalost a krása strojků, důmyslnost konstrukce a podobně. Významná je i výroba replik a „nostalgií“, napodobenin starších hodinek s vynikajícími parametry. V poslední době jsou to i tzv. komplikace, hodinky, ukazující i fáze Měsíce, s hodinovým nebo i minutovým bitím a podobně.

Segment luxusních hodinek v dnešní době patří převážně Švýcarským značkám. Pokud se bavíme o vyšší řadě luxusních hodinek, nečekejte žádné digitální displaye nebo quartz strojky, ale poctivé mechanické hodinky.

Automaty jak se slangově hodinkám s automatickým nátahem říká, jsou nejrozšířenější variantou. Opravdu luxusní hodinky jsou pak vybaveny mechanismem Tourbillon popřípadě inovovanou verzí letájícím tourbillonem.

Vpřed nešla pouze technologie výroby hodinových strojků, ale čím dál více manufaktur zkouší využívat nové materiály. Ať už je to kompozit uhlíkových vláken, směs plastu a skelných vláken nebo mořené exotické dřevo při výrobě pouzder.

Rok 2014 byl také zlomovým pro klasické hodinářské společnosti, protože byly na trhu představeny hodinky Apple Watch. Ačkoliv se tradiční výrobci luxusních hodinek nemusejí o své postavení na trhu obávat, několik značek se rozhodlo vstoupit do trhu moderních technologií a nabídnout luxusní hodinky s moderními funkcemi. Mezi prvními byla hodinářská společnost Frédérique Constant, nebo Breitling se svým modelem chytrých hodinek Breitling B55 Connected[4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://g.cz/8-hodinek-ktere-zmenily-svet-hodinek
 2. http://gevrilgroup.com/watch-types/
 3. https://bellatory.com/fashion-accessories/menswatchesxmas
 4. Luxurio.cz [online]. Luxurio.cz [cit. 2016-02-08]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • M. Hajn, Základy jemné mechaniky a hodinářství. Práce: Praha 1953
 • Radko Kynčl, Hodiny a hodinky. Praha 2008
 • Radko Kynčl, Illustriertes Lexikon der Uhren. Egglofsheim 2001
 • Stanislav Michal, Hodiny. SNTL: Praha 1980
 • Jan Sokol, Čas a rytmus. 2. vyd. Oikúmené: Praha 2004, zejména kap. 4.
 • Libuše Urešová, Hodiny a hodinky. Praha 1997 (2.vydání).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]