Citizen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Citizen
Logo
Logo
Budova společnosti v Tanaši, Tokio
Budova společnosti v Tanaši, Tokio
Základní údaje
Právní forma kabušiki gaiša
Datum založení 28. května 1930
Adresa sídla prefektura Tokio, Japonsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Horologie
Identifikátory
Oficiální web www.citizen.co.jp
ISIN JP3352400000
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hodinky Citizen s pohonem Eco-Drive

Citizen (plným jménem anglicky Citizen Holdings Co., Ltd., japonsky シチズンホールディングス株式会社, Šičizun Hórudingusu kabušiki gaiša) je japonská globální korporace se zaměřením na výrobu hodinek, jemnou mechaniku a elektroniku se sídlem v Tokiu. Společnost navazuje na výzkumný ústav hodinkový Šókóša (Shokosha, japonsky 尚工舎時計研究所, Šókóša tokei kenkjúšo), hodinky začala firma vyrábět roku 1924, holding vznik roku 1930 (Citizen Watch).

V průběhu 20. století zůstává větev Citizen Watch důležitou roli ve výrobě hodinek a strojků (v hodinkách cizích výrobců pod jménem Miyota), včetně hodinek poháněných quartzovým oscilátorem. Další technologie vyvinutá společností Citizen je solární pohon hodinek Eco-Drive. Umělé i přirozené světlo prochází ciferníkem a přes solární článek dobíjí akumulátor, který pohání strojek hodinek.

Citizen dnes vlastní amerického výrobce Bulova. Společnost se věnuje i výrobě křemíkových krystalů vůbec a elektroniky využívající tyto krystaly (kalkulačky, senzory, IT techniku). Význam má i odvětví další mechanické stroje, jako CNC obráběcí stroje, tiskárny a také šperky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]