Le Locle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Le Locle
Le Locle
Le Locle Kath Kirche.jpg
Le Locle – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 047 m n. m.
Stát ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Le Locle
Le Locle
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 23,1 km²
Počet obyvatel 10 433[1]
Světové dědictví UNESCO
Název lokality La Chaux-de-Fonds / Le Locle, urbanismus hodinářských měst
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 1302 (anglicky)
Zařazení 2009 (33. zasedání)
Správa
Oficiální web www.lelocle.ch
Telefonní předvolba 032
PSČ 2400
Označení vozidel NE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Le Locle je město ve stejnojmenném okresu Le Locle v kantonu Neuchâtel ve Švýcarsku. Město je situováno do pohoří Jura v nadmořských výškách okolo 920 m n. m. a nedaleko francouzských hranic.

Hodinářství[editovat | editovat zdroj]

Město je považováno (společně s blízkými městy Biel a La Chaux-de-Fonds) za centrum švýcarského hodinářského průmyslu. Ve městě bylo založeno nebo sídlí mnoho hodinářských firem (Vulcain, Certina, Tissot a další). Společně s La Chaux-de-Fonds je historická část města od roku 2009 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Hodinářství je hlavním ekonomickým zdrojem města již od 18. století. Le Locle byl zasažen velkými požáry v letech 1683, 1765 a 1833. Podle vzoru nedalekého La Chaux-de-Fonds byl Le Locle přestavěn po požáru z roku 1833 v šachovnicovém rozložení ulic. Celé 19. století a 20. století do roku 1970 byly charakterizovány úspěchy vzkvétajícího hodinářského průmyslu. Vedle významné továrny na výrobu čokolády založené v roce 1856 a několika strojírenských podniků, průmyslová výroba Le Locle byla jednostranně zaměřena na hodinářství a jeho příslušenství. Kvůli této skutečnosti město výrazně utrpělo při hospodářské krizi v 70. letech 20. století. Mnoho hodinářských společností bylo uzavřeno, což vyvolalo vysokou nezaměstnanost a odliv obyvatelstva. Až následně došlo k diverzifikaci průmyslu do dnešní podoby.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STAT-TAB - interactive tables (FSO), Permanent resident population in private households by Canton (-) / District (>>) / Commune (......) [online]. Švýcarský statistický úřad [cit. 2017-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]