Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch
Světové dědictví UNESCO
Ledovec Aletsch
Ledovec Aletsch
Smluvní státŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Jungfrau-Aletsch
Jungfrau-Aletsch
TypPřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, ix
Odkaz1037 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2001 (25. zasedání)
Změny2007

Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch je název jedné z lokalit světového přírodního dědictví UNESCO. Rozkládá se na ploše 824 km², na území kantonů Bern a Valais. Tento horský region je součástí jižních Bernských Alp. Nachází se zde mimo jiné největší zaledněné území v kontinentální Evropě - Aletschský ledovec. Mezi nejznámější hory patří masiv Eiger-Mönch-Jungfrau, celkem se zde nachází devět vrcholů vyšších než 4000 m n. m. Severní část území patří do povodí Rýnu (Severní moře), již pak do povodí Rhôny (Středozemní moře).

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

80%-90% rozlohy tohoto chráněného území je pokryto ledem a sněhem, 6% zalesněno, na 5,2% se rozprostírají alpské louky. Ze stromů lze jmenovat např. druhy borovice lesní, javor klen, jasan ztepilý, bříza bělokorá, olše zelená zkadeřená, borovice kleč pravá, modřín opadavý a borovice limba.[1]

Žijí zde např. kozorožec horský, jelen lesní, srnec obecný, zajíc bělák, lasice hranostaj, liška obecná, lasice kolčava, kuna skalní, svišť horský a rys ostrovid.

Velká část území chráněným UNESCEM je zároveň součástí Federálním inventáře krajinných a přírodních památek národního významu, která zahrnuje nejvýznamnější švýcarské přírodní lokality. Vzhledem k bohaté rozmanitosti stanovišť není překvapením, že přibližně 700 z 3600 ohrožených nebo vzácných druhů ve Švýcarsku se nachází na území světového přírodního dědictví.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. World Heritage Information Sheets; M-Z; SWISS ALPS JUNGFRAU-ALETSCH, SWITZERLAND [online]. Program OSN pro životní prostředí [cit. 2017-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-05. (anglicky) 
  2. Natural Landscapes [online]. web UNESCO World Heritage Swiss Alps Jungfrau-Aletsch [cit. 2017-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]