Aletschgletscher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aletschgletscher (česky také Aletschský ledovec) je ledovec ve švýcarských Alpách. Jedná se o největší Alpský ledovec a největší údolní ledovec v kontinentální Evropě. S rozlohou 84 km² a délkou 26 km (dle jiných zdrojů 120 km² a 22 km až 32 km), obsahuje až 4 % pitné vody v Evropě. Od roku 2001 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch“. Sbíhá ze sedla mezi štíty Jungfrau a Mönch ve výšce přibližně 3 450 m až do údolí horního toku Rhôny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hlavní část ledovce vzniká v údolí Konkordiaplatz, kde se sbíhají čtyři menší ledovce (Grosse Aletschfirn ze západní strany, Jungfraufirn ze severozápadu, Ewigschneefeld ze severní strany a Grüneggfirn z východní strany). Hloubka sněhu dosahuje přibližně 900 m. Na začátku je šířka ledovce přibližně 1,5 km a pohybuje se rychlostí 180 m ročně jihovýchodně do údolí Rhôny. Nejnižší část ledovce Aletsch je z velké části pokryta nánosy a středními morénami. Ledovec končí nedaleko pod hranicí zalesnění, kde voda roztávajícího se sněhu slouží k pohonu turbín vodní elektrárny v údolí Massa a poté vtéká do Rhôny.

Tání ledovce[editovat | editovat zdroj]

Také tento ledovec je - podobně jako mnoho jiných ledovců - postižen táním. Svého maxima dosáhl roku 1860. Od roku 1880 ustoupil o 2,600 m. Rychlost tání se ještě zvýšila po roce 1980. Nyní již zbývá pouze 30% původního ledovce.[1]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Nad ledovcem u Konkordiaplatz stojí turistická chata Konkordiahütte. Postavena je na úpatí západního hřebenu hory Gabelhorn. Slouží turistům při túrách po ledovci, skialpinisté ji využívají jako základnu k výstupům na hory Jungfrau, Mönch a další.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAW / SCNAT Glacier Monitoring Network

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]