Konkordiaplatz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konkordiaplatz
Pohled z Konkordiaplatz na Aletschhorn
Pohled z Konkordiaplatz na Aletschhorn

Vrchol 2 700 m
Poloha
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konkordiaplatz (francouzsky Place de la Concorde) je rozlehlé zaledněné ploché údolí jižně od Jungfrau v Bernských Alpách ve švýcarském kantonu Valais.

V rozlehlém plochém údolí se stékají čtyři velké ledovce Aletschgletscher, Jungfraufirn, Ewigschneefeld a Grüneggfirn. Patří do chráněné oblasti Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch - lokality světového přírodního dědictví UNESCO.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Konkordiaplatz leží jižně od vrcholu Jungfrau v pohoří Bernské Alpy ve švýcarském kantonu Valais.

Nad Konkordiaplatz se zvedají výrazné vrcholy Dreieckhorn (jih), Fiescher Gabelhorn (východ), Gross Grünhorn (severovýchod), Kranzberg (předvrchol Jungfrau) a Trugberg (sever).

Konkordiaplatz se nachází v nadmořské výšce 2700 až 2800 metrů a má délku 2 kilometry. Tloušťka ledu je zde 900 metrů. Vrchní vrstvy se pohybují do údolí rychlostí 200 metrů za rok, to je půl metru za den.

Název[editovat | editovat zdroj]

Britský horolezec John Frederick Hardy pojmenoval soutok ledovců Place de la Concorde of Nature. Concordia je latinský výraz pro harmonii. Je to zároveň jméno římské bohyně smlouvy, porozumění a rodinné sounáležitosti. Stejné jméno později dostaly soutoky ledovců v Karakoram pod K2 a v Antarktidě.

Turistika a horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Na skále nad soutokem ledovců stojí horská chata Konkordiahütte (2850 m n. m.). Všechny cesty k ní jsou velmi dlouhé a náročné. Vedou po ledovcích. Ledovec od jejího založení ztratil značné množství své hmoty a jeho povrch se dnes nachází 150 metrů pod chatou. Je nutné k ní vystoupit po instalovaných žebřících. V létě slouží pro pěší turisty a horolezce, na jaře pro skialpinisty.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]