Neuchâtel (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Republika a kanton Neuchâtel
République et Canton de Neuchâtel
Neuchatelské jezero
Neuchatelské jezero
Republika a kanton Neuchâtel – znak
znak
Republika a kanton Neuchâtel – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoNeuchâtel
Souřadnice
Rozloha802,24 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel176 850 (2018)
Hustota zalidnění220,4 obyv./km²
Správa regionu
Vznik1034
Mezinárodní identifikace
Označení vozidelNE
Oficiální webwww.ne.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha kantonu Neuchâtel v rámci Švýcarska

Neuchâtel (francouzsky, italsky a rétorománsky Neuchâtel [nøʃɑtɛl], německy Neuenburg, švýcarskou němčinou Nöieburg) je kanton, který se nachází na západě Švýcarska. Severovýchodně se nachází kanton Bern, na jihu kanton Vaud, na severozápadě Francie. Hlavním městem je Neuchâtel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Neuchâtelské jezero leží v jihovýchodní části kantonu. Kanton leží v centru Jurského pohoří. Zatímco jižní část kantonu náleží k úmoří Severního moře (Neuchâtelské jezero / Aara / Rýn), severní náleží k úmoří Středozemního moře (Doubs / Saôna / Rhôna).

Tento kanton se rozděluje na tři regiony.

Města[editovat | editovat zdroj]

Město Počet obyvatel
Neuchâtel 44531
La Chaux-de-Fonds 36951
Val-de-Ruz 17143
Val-de-Travers 10579
Le Locle 9864
Milvignes 9063
La Grande Béroche 8825
Boudry 6193
La Tène 5176

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1011 nechal burgundský vládce Rudolf III. postavit nový hrad na břehu jezera dnes známého jako Neuchâtelské jezero, který postavil pro svoji ženu Irmengarde. Již v roce 1214 je uznán za město. Následující tři století byla pro město dobou rozkvětu a prosperity. V roce 1530 byly měšťany uznány ideály reformace a město se stalo nedělitelné se svým okolím. Město bylo známo jako velice liberální. Pozdější vládci města se snažili rozhodnutí o akceptování reformace zrušit.

V roce 1707 po smrti kněžny Marie z Nemours připadlo knížectví Neuchâtel pruskému králi a braniborskému kurfiřtovi Fridrichovi I. a tím bylo v personální unii s Pruskem. Napoléon Bonaparte sesadil pruského krále Fridricha Viléma III. a na pozici neuchâtelského knížete dosadil jeho náčelníka štábu Louise Alexandra Berthiera.

V roce 1814 bylo knížectví obnoveno Fridrichem Vilémem III. Ten o rok později povolil obyvatelům knížectví připojení do Švýcarské konfederace. Neuchâtel je jediným členským státem Švýcarska, který byl monarchií. Během místní mírové revoluce v roce 1848 se stal Neuchâtel také republikou, král a kníže Fridrich Vilém IV. respektoval volbu obyvatel a nevyslal proti nim vojsko. V roce 1857 se nároků na Neuchâtel vzdal.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]