Ženeva (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Republika a kanton Ženeva
République et Canton de Genève
JetD'Eau Geneva.jpg
Republika a kanton Ženeva – znak
znak
Republika a kanton Ženeva – vlajka
vlajka
Geografie
Karte Lage Kanton Genf 2015.png
Hlavní městoŽeneva
Souřadnice
Rozloha282,5 km²
Nejvyšší bodLes Arales (516 m n. m.)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel499 480 (2018)
Hustota zalidnění1 768,1 obyv./km²
Jazykfrancouzština
Správa regionu
Nadřazený celekŠvýcarsko
Druh celkukanton
Vznik1815
VládaConseil d’État (7 členů)
ParlamentGrand Conseil (100 členů)
Podřízené celky45 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2CH-GE
NUTSCH013
Označení vozidelGE
Oficiální webwww.ge.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ženeva, plným názvem Republika a kanton Ženeva (francouzsky République et Canton de Genève, zkráceně Genève), je nejzápadnější švýcarský kanton, rozkládající se na jihozápadě Švýcarska při jižním břehu Ženevského jezera. V rámci Švýcarska sousedí pouze s Vaudem, jinak je obklopen francouzskými departementy Ainem a Horním Savojskem. Současné hranice kantonu byly určeny roku 1815.

Podobně jako kantony Ticino, Neuchâtel či Jura, nazývá i tento kanton sám sebe republikou, která je členem Švýcarské konfederace. Kanton je pojmenován po svojí metropoli Ženevě, díky níž je jednou z nejkosmopolitnějších oblastí Švýcarska. Ženeva byla také centrem kalvinistické revoluce, což má na celý kanton obrovský vliv.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Jako centrum kalvinistické revoluce, je Ženevský kanton tradičně baštou protestantského křesťanství. Přesto ve 2. polovině 20. století vzrostl počet katolíků díky imigrantům z alpských oblastí, z okolních francouzských území jižní Evropy. I tak je ale Ženeva stále považována za protestantskou. Od roku 1907 však v kantonu platí odluka církve od státu podle francouzského vzoru.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ekonomice kantonu výrazně dominuje město Ženeva. Je centrem komerce, obchodu a peněžnictví. Velké množství švýcarských bank je umístěno v Ženevě, konkrétně banky soukromého sektoru. Z hospodářství převládají služby. Vedení mnoha mezinárodních společností a mezinárodních organizací sídlí v Ženevě, jako například některé odborné organizace OSN.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Kantonu dominuje město Ženeva se 190 tisíci obyvatel. Kromě ní je na území kantonu dalších 44 politických obcí. Z nich jsou největší Vernier se 30 tisíci a Lancy se 27 tisíci obyvatel. Nejmenší obce mají 400 obyvatel. Obce mají pouze malou autonomii. Kanton se nedělí na žádné okresy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]