Fribourg (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mapa kantonu

Kanton Fribourg (německy Freiburg) leží v západní části Švýcarska, kde se rozkládá na Švýcarské plošině. Na západních hranicích se rozléhá Neuchâtelské jezero (francouzsky Lac de Neuchâtel, německy Neuenburgersee). Na jihozápadě hraničí s kantonem Vaud, na východě a severovýchodě s kantonem Bern. Kanton Vaud má ve Fribourgu jednu větší enklávu, kanton Bern dvě malé; oproti tomu má Fribourg jednu velkou a dvě menší ve Vaudu a jednu malou v kantonu Bern. Rozloha Fribourgu je 1 670,8 km² včetně enkláv, má přibližně 297 622 obyvatel (2013) převážně katolického vyznání, 60 % frankofonních, 30 % německy mluvících.

Na západě se rozléhají plošiny a nížiny, ale poblíž jihovýchodní části se nachází pohoří, tato část je nazývána Freiburské Alpy (německy: Freiburger Voralpen). Nejvyšším místem ve Fribourgu je Vanil Noir se svými 2389 m.

Řeka Sána (německy: Saane, francouzsky: Sarine) protéká kantonem z jihu na západ a později je přítokem řeky Aary (německy: Aare). Sána spolu se svými přítoky zavlažuje velkou část kantonu. Řeka La Broye, která protéká západní částí kantonu, se vlévá do Murtenského jezera (francouzsky: Lac de Morat, německy: Murtensee).

Hlavním městem kantonu je Fribourg (německy Freiburg, případně Freiburg im Üechtland, přibližně 33 000 obyvatel, z necelých 2/3 frankofonních, s více než 20 % německy mluvící menšinou má status dvojjazyčného města; německý přídomek „im Üechtland“ se užívá v mezinárodních souvislostech k odlišení od německého města Freiburg im Breisgau).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]