Lucern (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kanton Lucern

Lucern (německy Luzern, francouzsky Lucerne) je jedním ze švýcarských kantonů. Tento kanton se nachází ve středu Švýcarska a jeho populace se v roce 2001 pohybovala okolo 350 600 obyvatel. Hlavním městem kantonu je město Lucern.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Kanton Lucern se nachází ve středu Švýcarska na severním předhůří švýcarských Alp. Z kantonu odtékají řeky Reuss a Kleine Emme. Největší nadmořská výška byla naměřena v místě zvaném Breinzer Rothorn a čítá 2 350 m n. m. Rozloha kantonu je přibližně 1 493 km².

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kanton Lucern tvoří území ať už vydobytá či odkoupená kolem roku 1415. V roce 1332 se stal členem Švýcarské konfederace. Mezi lety 18411847 se snažil čelit rozdělení konfederace, tlaku vojsk Švýcarské konfederace však podlehl.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Přibližně 85 % celkové rozlohy kantonu Lucern představuje hospodářsky výnosná půda. Zemědělství i průmysl jsou na vysoké rovni. Nejvýznamnějšími zemědělskými přínosy jsou pěstování ovoce a obilí, chov dobytka. Nejrozvinutější průmyslová odvětví jsou: průmysl textilní, strojní, papírenský, dřevařský, tabákový a výroba metalurgického zboží.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Turismus hraje velkou roli. Lucern je vstupní branou pro výletníky mířící do nedalekých Alp a je důležitým dopravním mostem mezi Německem a Itálií.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Většina populace hovoří německy a valná většina obyvatel jsou římští katolíci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]