Graubünden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanton Graubünden
Chantun Grischun
Cantone dei Grigioni
Palpuognasee (Albulapass).jpg
Kanton Graubünden Chantun Grischun Cantone dei Grigioni – znak
znak
Kanton Graubünden Chantun Grischun Cantone dei Grigioni – vlajka
vlajka
Geografie
Karte Lage Kanton Graubünden 2015.png
Hlavní město Chur
Souřadnice
Rozloha 7 105,39 km²
Nejvyšší bod Piz Bernina (4049 m n. m.)
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 198 379 (2018)
Hustota zalidnění 27,9 obyv./km²
Jazyk němčina, italština, rétorománština
Správa regionu
Nadřazený celek Švýcarsko
Druh celku kanton
Vznik 1496
Vláda Regierungsrat, regenza, Governo (5 členů)
Parlament Grosser Rat, cussegl grond, Grand Consiglio (120 poslanců)
Podřízené celky • 11 okresů
• 121 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 CH-GR
NUTS CH056
Označení vozidel GR
Oficiální web www.gr.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Graubünden (česky Grisonsko; německy Graubünden;[1] italsky Grigioni; rétorománsky: Grischun; francouzsky Grisons) je rozlohou největší kanton Švýcarska ležící v hornaté jihovýchodní části státu na hranici s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Jeho obyvatelé jsou někdy nazýváni Bündner.

Rozlohou 7106 km² představuje sice téměř 16 území spolkového státu, ale jeho hluboká údolí a vysoké hory jsou řídce osídleny, Graubünden má jen 187 812 obyvatel.

Hlavním městem je Chur s 34 880 obyvateli (v roce 2016), osídlený od roku 3000 př. n. l., po dobytí Římany v roce 15 př. n. l. se stal roku 284 správním střediskem římské provincie Raetia. Další města a obce nad 4000 obyvatel jsou Davos (11 060 obyvatel), Landquart (8 854), Domat/Ems (8 043), St. Moritz (5 084), Ilanz/Glion (4 736) a Scuol (4 638).

Mezi nimi známá turistická střediska na náhorních plošinách Alp. Turistika je, vedle masivních subvencí spolku, hlavním zdrojem příjmů hospodářství kantonu.

Znak a vlajka[editovat | editovat zdroj]

Současná podoba znaku kantonu byla schválena 8. listopadu 1932. Znak je složený z částí znaků původních 3 historických spolků (respektive federací), které na území kantonu fungovaly až do 19. století. Jedná se o barvy Šedého spolku (černá a bílá), emblém ze znaku Chrámového spolku (kozoroh), a levou polovinu znaku Desetistoličného spolku (kříž). Vlajka kantonu je stejně jako u všech švýcarských kantonů tvaru čtverce a kopíruje znak kantonu.

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Graubünden společně obývají tři hlavní jazykové skupiny: německá, italská a rétorománská (rétorománsky, čtvrtým úředním jazykem Švýcarska dnes mluví už jen 0,8 % obyvatel, 0,5 % ji uvádí jako svůj hlavní jazyk).

hlavní řeči kantonu Graubünden, včetně idiomů románštiny – Surselvisch = sursilvan, Sutselvisch = sutsilvan, Surmeirisch = surmiran, Oberengadinisch = puter, Unterengadinisch = vallader

Obyvatelstvo kantonu podle jazyka (2000):

U sídel s jazykově smíšeným obyvatelstvem se někdy názvy v obou jazycích významně liší; potom se uvádí ve formě např. „Ilanz/Glion“ (zde je název nad lomítkem německý, pod lomítkem rétorománský).

Kulinářské speciality[editovat | editovat zdroj]

Mezi známé dezerty kantonu Graubünden se řadí dort z křehkého těsta plněný karamelizovanými vlašskými ořechy Bündner Nusstorte (nazývaný též Engadiner Nusstorte) a dort z křehkého těsta, máslového krému a florentinské hmoty Engadiner Torte. Mezi speciality kantonu patří také hruškový chléb Birnbrot.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. U_@_ (G–L) [online]. [cit. 2020-02-07]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]