Angelica Kauffmanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Angelica Kauffmanová
Angelika Kauffmann - Self Portrait - 1784.jpg
Narození30. října 1741
Chur
Úmrtí5. listopadu 1807 (ve věku 66 let)
Řím
Místo pohřbeníSant'Andrea delle Fratte
Povolánímalířka a tiskařka
RodičeJoseph Johann Kauffmann
Manžel(ka)Antonio Zucchi (1781–1795)
PříbuzníRudolf-Alois Kauffmann (bratranec)
Významná dílaPortrait of Lady Clan Henderson
Portrait of David Garrick
Portrait of Winckelmann
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Autoportrét
Spící nymfa pozorovaná pastýřem

Angelica Maria Anna Katarina Kauffmanová (30. října 1741, Chur5. listopadu 1807, Řím) byla švýcarská malířka období neoklasicismu. Malovala obrazy především s alegorickými, mytologickými a historickými tématy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jejím otcem byl malíř Johann Joseph Kauffman, u kterého se také vyučila malířství. Již ve věku dvanácti let byla požádána biskupem Nevronim, aby namalovala jeho portrét.

V letech 1742–1757 celá rodina pobývala v severní Itálii, která byla tehdy součástí Rakouského císařství. Její umělecký růst zde finančně podporoval guvernér Milána vévoda František III. d’Este.

V roce 1763 navštívila Řím. Začala zde navštěvovat malířské kurzy Johanna Joachima Winckelmanna, který se stal později jejím blízkým přítelem.

V roce 1766 odjela na pozvání Lady Wentworthové do Anglie. Namalovala zde řadu portrétů anglických šlechticů. Jejím blízkým přítelem zde byl Joshua Reynolds. Usiloval i o její ruku, ale marně. Naopak se roku 1767 provdala za muže, který se ve společnosti představoval jako hrabě Frederick de Horn. Za rok po svatbě se však ukázalo, že jde o podvodníka, který šlechticem vůbec nebyl. Žili poté odloučeně a roku 1781 její manžel zemřel. Kauffmanová se následně provdala za benátského malíře Antonia Zucchiho.

V Londýně žila a pracovala do roku 1781. Poté se vrátila do Říma, kde ve svém bytě vedla známý společenský salón, který navštěvovaly známé osobnosti té doby, mj. Johann Wolfgang Goethe. Jeho portrét namalovala roku 1787. Závěr svého života prožívala ve značných finančních problémech, zejména po smrti svého manžela roku 1795.

Výstava[editovat | editovat zdroj]

  • Retrospektive Angelika Kauffmann (270 děl, asi 450 ilustrací ), Düsseldorf, Kunstmuseum (15. listopadu 1998 – 24. ledna 1999); Mnichov, Haus der Kunst (5. února – 18. dubna 1999); Chur, Bündner Kunstmuseum (8. května – 11. července 1999).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bettina Baumgärtel (ed.): Retrospective Angelika Kauffmann, Exh. Cat. Dusseldorf, Kunstmuseum; Munich, Haus der Kunst, Chur, Bündner Kunstmuseum, Ostfildern, Hatje 1998, ISBN 3-7757-0756-5.
  • Angelica Kauffman Research Project: Forthcoming catalogue raisonné by Bettina Baumgärtel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]