Vetřelec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o fiktivním mimozemském tvoru. Další významy jsou uvedeny v článku Vetřelec (rozcestník).
Vetřelec (Xenomorf)
První výskyt Vetřelec (film)
Poslední výskyt Prometheus
Vytvořený/á Hans Ruedi Giger
Ztvárnil/a Vetřelec: Bolaji Badejo
Vetřelci: Carl Toop
Vetřelec 3, Vetřelec: Vzkříšení, AVP, AVP-R: Tom Woodruff jr.
Informace
Podrobnosti o postavě na IMDb

Vetřelec (anglicky Alien; také Xenomorf) je fiktivní mimozemský tvor s kyselinou místo krve.

Poprvé se objevil ve filmu Vetřelec (1979), dále ve filmech Vetřelci (1986), Vetřelec 3 (1992), Vetřelec: Vzkříšení (1997), Vetřelec vs. Predátor (2004) a Vetřelci vs. Predátor 2 (2007) a nejnověji ve filmu Prometheus (2012). Také se objevuje v komiksech, knihách a v několika počítačových hrách, například v sérii Aliens versus Predator, ve hře Aliens: Colonial Marines nebo v nejnovějším Alien: Isolation. Tvůrcem samotného vetřelce je švýcarský umělec Hans Ruedi Giger.

Vetřelci žijí podobně jako mravenci. Jejich vůdcem je královna, která klade vajíčka. Z vajíčka se vylíhne facehugger, který se snaží najít nedobrovolného hostitele, do kterého by nakladl vetřelčí embryo. Po úspěšném nakladení embrya facehugger umírá. V těle hostitele se mezitím embryo vyvíjí v chestburstera, který se následně vykouše z hrudi hostitele, čímž jej usmrtí. Po určité době se z chestburstera stává dospělý jedinec. Speciální schopností vetřelců je šplhání po stěnách. Vetřelci také mají speciální organismus, díky kterému přežijí nepříznivé podmínky, jako například prostor vesmíru. Vetřelci také staví svá hnízda - většinou jsou to stěny komplexů, která si vetřelci polepí jakousi černo-hnědou pevnou látkou, kterou vylučují vetřelci, a která poté ztuhne.

Stádia vetřelců[editovat | editovat zdroj]

Vejce[editovat | editovat zdroj]

Vejce má klasický vejcovitý tvar, šedozelenou barvu, je kožovité a je vysoké asi jeden metr. Klade jej pouze královna hnízda, a protože je nejvíce zranitelné, dospělí jedinci je ochraňují a dle pokynů královny přenášejí na bezpečná místa.

Na vrcholu má čtyři chlopně, které se otevírají až ve chvíli, kdy se z něj líhne Facehugger. Ten se líhne tehdy, když je v blízkosti jeho vejce oběť a cizí životní forma, která by mohla vejce ohrozit. Vejce se vylíhne, přisaje se oběti na hlavu a naklade embryo. Líhne se i se změnou okolních podmínek, jako např. otřesy apod.

Facehugger[editovat | editovat zdroj]

Facehugger (v překladu "objímač obličeje") je druhé stádium vývoje vetřelce. Rodí se z vajec, které předtím nakladla královna. Stejně jako dospělý jedinec umí lézt po zdech/stropech a zvládne i několikametrový skok. Své oběti útočí na obličej, protože jeho jediným cílem je naklást zárodek do hrudního koše. Má celkem osm nohou, každou o třech kloubech, které slouží pro udržení se na hlavě oběti. Za nohama je dvojice dýchacích vaků, které Facehugger používá pro saturaci kyslíkem své oběti. Za vaky je ocas z obratlů, který slouží k uchycení hostitele kolem krku.

Facehugger prostrčí do hrdla hostitele dva vývody, z toho jeden nosem.[1] Jedním klade zárodek vetřelce a druhým reguluje saturaci kyslíku. To ve spolupráci s jeho ocasem, omotaným kolem krku oběti, funguje jako obranný systém proti případnému odstranění z obličeje hostitele. Případnému chirurgickému odstranění zabraňuje jeho krev, která má vlastnosti enormně silné kyseliny. Samotný proces nakladení zárodku trvá neurčitě dlouhou dobu. Následně Facehugger umírá.

Chestburster[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Chestburster.

Chestburster (v překladu "prorážeč hrudníku") je třetí stádium vývoje vetřelce. Vyrůstá ze zárodku v těle hostitele, který naklade Facehugger. Proměna ze zárodku do doby, než je schopný se prokousat hrudníkem oběti na svět trvá neurčitě dlouhou dobu (Vetřelec – nedlouho po nakladení / Vetřelec 3 – řádově dny).

Druhy vetřelců[editovat | editovat zdroj]

Trubec[editovat | editovat zdroj]

Ve filmech: Vetřelec, Vetřelci, Vetřelec: Vzkříšení, Vetřelec vs. Predátor, Vetřelci vs. Predátor 2

Trubec je vyvinutý Chestburster z člověka. Trubec je typický dospělý jedinec známý z filmu Vetřelec. Je vyšší než dospělý člověk, má 4 končetiny a pohybuje se vzpřímeně, jde o humanoida[2]. Celé tělo má pokryté černou kůží, vyjma temene hlavy, kde je vidět lebka, nepodobná té lidské.[3]

Jako zbraně používá své pařáty na předních nebo všech čtyřech končetinách při skoku, ocas s ostrým bodcem. Na svou oběť útočí skokem, případně je-li oběť paralyzována v momentu překvapení, útočí vnitřní, výsuvnou čelistí, kterou prorazí lebku, a tím usmrcuje okamžitě.

Umí se pohybovat velmi rychle a bravurně dokáže lézt po stěnách nebo stropech. V hnízdě plní také funkci dělnice, tedy přenáší vejce a brání je.

Pokud nastane situace, v níž v hnízdě není královna nebo není možnost, jak královnu obstarat, dokáže se postupným procesem jeden z trubců nějakým nespecifikovaným způsobem přeměnit v královnu.

Běžec[editovat | editovat zdroj]

Ve filmech: Vetřelec 3

Běžec je vetřelec, jehož zárodek byl Facehuggerem nakladen do psa nebo kočkovité šelmy. Byl k vidění pouze ve filmu Vetřelec 3 a v počítačových hrách. Nepohybuje se vůbec vzpřímeně, ale výhradně po všech 4 končetinách. To mu zajišťuje velmi vysokou rychlost i oproti ostatním vetřelcům.

Jeho kůže není klasicky černá, ale tmavě písková.[2] Stejně jako trubec má hbitý ocas se kterým může poranit nepřítele. Jeho dominantou je však skok, kterým překoná velkou vzdálenost.

Predalien[editovat | editovat zdroj]

Více v samostatném článku: Predalien
Ve filmech: Vetřelec vs. Predátor, Vetřelci vs. Predátor 2

Predalien se vyvine pokud jeho hostitelem byl Predátor (mimozemšťan ze stejnojmenného filmu). Po predátorovi navíc zdědil větší odolnost a sílu, tyto vlastnosti jsou ovšem opět vykompenzovány, a to o něco menší rychlostí a mrštností. Krom toho má na čelistech predátorská klepeta. Pohybuje se vzpřímeně na zadních končetinách. Nedokáže lézt po zdech nebo po stropě jako ostatní vetřelci. Mimochodem Predalien také dokázal implantovat vetřelčí embrya svou čelistí (konkrétně tou vnitřní, vysunovací), a to ve velkém počtu (takto implantoval ústy několik embryií do jedné těhotné ženy, ze které se následně "vylíhlo" několik mladých vetřelců). Není známo jestli má tuto schopnost každý predalien, ale v tomto případě se zřejmě jednalo o královnu.

Vetřelec - bojovník[editovat | editovat zdroj]

Ve filmech: Vetřelci, Vetřelec: Vzkříšení, Vetřelec vs. Predátor, Vetřelci vs. Predátor 2

Bojovník (anglicky: Alien Warrior) plní v hnízdě funkci bojovníka a obránce hnízda. Pohybuje se vzpřímeně a ačkoliv jde o humanoida, jako tomu je u trubce, již nemá typické lidské rysy jako drobnější paže nebo nohy. Zatímco trubec má na rukou prsty, vetřelec - bojovník disponuje typickými pařáty, které jsou lépe uzpůsobené k boji na blízko. Má také delší ocas, kterým může útočit proti narušiteli hnízda.[2] Avšak nejnápadnější je jeho hlava. Místo hladké hlavy jakou má trubec, má bojovník jakousi vroubkovanou hlavu.

Mezi fanoušky byly časté dohady o tom, jak tento typ vetřelce vzniká. James Cameron (tvůrce vzhledu vetřelců bojovníků a režisér filmu Vetřelci) nakonec přišel s tím, že vetřelec bojovník je dospělý (dorostlý) trubec. [4] Jednoduše to popsal tak, že později trubec projde změnou, díky níž se mu hladká hlava změní ve vroubkovanou hlavu a prsty mu vyrostou v pařáty. Díky tomu se změní v bojovníka. Taktéž dodal, že se vetřelec v prvním filmu v bojovníka nezměnil kvůli tomu, že neuplynulo dostatek času, a růstu v bojovníka se prostě nedožil. Takto dodal odpověď nespočtům fanoušků.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Ve filmech: Vetřelci, Vetřelec: Vzkříšení, Vetřelec vs. Predátor

Královna (nebo také Matka) je vůdkyní celého hnízda. Všichni vetřelci bez výjimky ji poslouchají a samozřejmě brání vlastním životem. Jejím hlavním smyslem, kromě řízení hnízda, je kladení nových vajec, které sama ochraňuje. Je vysoce inteligentní. Několika lidem ztroskotaly jakékoliv plány na její ochočení, nebo dokonce zotročení.

Ze všech vetřelců je stavbou těla největší. Její hlava vypadá proti ostatním trochu rozdílně. Místo dlouhého, trubkovitého temene se jí od čela rozšiřuje do stran a vytváří tvar podobný štítu. Vůči tělu má poměrně zakrnělé přední končetiny. Velikost hlavy a slabší stavba těla není určena pro častý pohyb nebo běh. Královna se zpravidla pohybuje velmi málo a většinu času klade vejce dlouhým, mimotělním vejcovodem. Tento vejcovod si dokáže královna nechat kdykoliv narůst, ale i bez problému jej odtrhnout od těla.

V tomto vejcovodu se tvoří tzv. "mateří kašička", která je nesmírně cenná, především pro oblast farmaceutického průmyslu, a proto se v několika knížkách stala důvodem výpravy na planetu osídlenou vetřelci.

Komunikace[editovat | editovat zdroj]

Vetřelec vylézající z počítačové skříně - Casemodding

Vetřelci mezi sebou dokáží komunikovat, avšak není známa metoda jejich neverbální komunikace. Královna je schopna bez vydání hlasu korigovat Drony, coby dělnice hnízda nebo válečníky pro jeho obranu a to i na větší vzdálenost. Ve filmu Vetřelec: Vzkříšení byla schopna jejich řeč zachytit i Ellen Ripleyová, protože měla zkombinovanou svou DNA s DNA královny. S největší pravděpodobností komunikují jakousi formou telepatie.

Další výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vetřelec nebo některá z jeho podob se objevují také v různých jiných filmech, převážně parodiích na původní film.

Seznam dalších filmů, kde se vyskytuje vetřelec:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

PERRY, Steve. Vetřelci: Stanice hrůzy. Plzeň : Perseus publishing s.r.o., 1999. ISBN 80-86030-77-6. (český)  

DAVID, Bischoff. Vetřelci: Genocida. Plzeň : Perseus publishing s.r.o., 2000. ISBN 80-7288-003-9. (český)  

ROBERT, Scheckley. Vetřelci: Hon na vetřelce. Plzeň : Perseus publishing s.r.o., 2004. ISBN 80-86481-59-X. (český)  

PERRY, Steve & Stephani. Vetřelci versus Predátor: Kořist. Plzeň : Perseus publishing s.r.o., 2000. ISBN 80-7288-009-8. (český)  

BISCHOFF, David. Vetřelci versus Predátor: Planeta lovců. Plzeň : Perseus publishing s.r.o., 2001. ISBN 80-86481-06-9. (český)  

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Xenomorph (Alien) - Face Hugger (anglicky), server AhKong.net
 2. a b c http://alienpredatorworld.forumfree.net/?t=10539020 - Druhy vetřelců (anglicky), na serveru AlienPredatorWorld.net
 3. Alien Heads, server BlackAris2001
 4. http://www.jamescamerononline.com/AlienWarrior.htm.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vetřelec ve Wikimedia Commons
 • [1] Vývoj vetřelce (anglicky)
 • [2] Vetřelec - postavy
 • [3] Originální Gigerův obraz životního cyklu vetřelce (Giger's Life Cycle hieroglyphics tableau)
 • [4] Evolution of Space jockey from egyptian (anglicky)
 • [5] Giant Footprint - Space jockey (anglicky)
 • [6] Sculpture Space jockey in Egypt Theatre in 1979 (anglicky)
 • [7] Everything we know about Ridley Scotts Space jockeys