Vetřelec: Covenant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vetřelec: Covenant
Plakát k filmu
Plakát k filmu
Základní informace
Původní názevAlien: Covenant
ZeměUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka122 min
Žánrysci-fi
thriller
horor
NámětJack Paglen
Michael Green
ScénářJohn Logan
Dante Harper
RežieRidley Scott
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMichael Fassbender
Katherine Waterston
Billy Crudup
Danny McBride
Demián Bichir
Carmen Ejogo
Jussie Smollett
Callie Hernandez
Amy Seimetz
Alexander England
Goran D. Kleut
James Franco
Guy Pearce
Noomi Rapace
ProdukceDavid Giler
Walter Hill
Ridley Scott
Mark Huffam
Michael Schaefer
HudbaJed Kurzel
KameraDariusz Wolski
StřihPietro Scalia
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené království 4. května 2017
(Odeon Leicester Square)
Spojené království 12. května 2017
USA 19. května 2017
Produkční společnostiScott Free Productions
Brandywine Productions
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet97 milionů dolarů
Tržby232.6 milionů dolarů
Přístupnost17+
Předchozí a následující díl
Prometheus
Vetřelec: Covenant na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vetřelec: Covenant (v anglickém originále Alien: Covenant) je americký sci-fi horor z roku 2017 pod režií Ridleyho Scotta a napsaný Johnem Loganem a Dante Harperem. Námět vymysleli od Michael Green a Jack Paglen. Film je pokračování filmu Prometheus, tudíž druhý film v prequelové sérii Vetřelce. Filmové hvězdy Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Carmen Ejogo a Demián Bichir jsou hlavními postavami v příběhu, v němž sledujeme posádku lodi Covenant, která přistane na nezmapované planetě, kde učiní děsivý objev. Film vysvětluje vznik vetřelce jakožto rasy.

Vetřelec: Covenant měl premiéru v Londýně dne 4. května 2017, zatímco ve Spojených státech a České republice dne 19. května 2017. Film získal obecně pozitivní recenze, většina kritiků jej vnímá jako lepší verzi Promethea.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V prologu filmu mluví Peter Weyland s nově aktivovaným androidem, který si sám zvolí jméno David při pohledu na stejnojmennou Michelangelovu sochu. Weyland má s Davidem plány, a to takové, že jednoho dne budou společně hledat samotné tvůrce lidské rasy.

O mnoho let později, konkrétně v roce 2104, deset let po Prometheovi, je kolonizační loď USCSS Covenant na cestě ke vzdálené planetě Origae-6 se dvěma tisíce kolonisty, tisíce embryi a patnáctičlennou posádkou na palubě. Loď je kontrolována Walterem, novější verzí androida, jenž však vypadá stejně jako zastaralý David. Zvrat přijde, když loď zasáhne náhlý výboj neutrin, jenž způsobí celé lodi škody a zabije několik kolonistů. Walter probudí velící posádku, ale kapitán lodi Jacob Branson zemře kvůli poruše hibernační komory. Novým kapitánem se stává Oram. Jakmile začnou opravovat vnější poškození lodi, obdrží matný signál z nepříliš vzdálené planety, která se zdá být pro život dokonce vhodnější než Origae-6. Posádka, i přes námitky Daniels Bransonové, ženy Jacoba, se rozhodne planetu prozkoumat.

Několikačlenný tým sestoupí na povrch planety, posetý rostlinnou biosférou podobné té pozemské. Následují zdroj onoho neznámého signálu až do havarované lodi Tvůrců, kde naleznou zprávu nahranou samotnou Elizabeth Shawovou. Mezitím jsou však členové týmu Ledward a Hallet nevědomky infikováni cizími spóry pocházející z houbovitě vzhlížejícího organismu. Karine, Oramova žena, pomáhá infikovanému Ledwardovi zpět do přistávácího modulu, kde Maggie, žena pilota Tennessee, uzavře jak Ledwarda, tak Karin v karanténě. Z Ledwardových zad se na svobodu protrhne Neomorf, tvor podobný vetřelci, který zabije Karin. Maggie se pokusí velmi rychle rostoucí stvůru zastřelit, ale střelí do palivové nádrže, což způsobuje explozi modulu, po čemž Maggie zemře. Neomorf však unikne pryč, stejně jako druhý Neomorf, jenž se dostane na svět skrz Hallettovo hrdlo, kvůli čemuž Hallett umírá.

Po setmění oba Neomorfové zaútočí na zbývající členy posádky a zabíjí Ankora. Posádce se podaří zabít jednoho z nich, před druhým zachrání David, přeživší android z lodi Prometheus. Zavede je do mrtvého města nelidského původu plného stovek mrtvol Tvůrců. David jim vysvětlí, že Shawová zemřela při příletu na planetu před deseti lety a loď omylem vypustila černou kapalinu; biologickou zbraň, jenž se rozšířila do atmosféry a zahubila veškerou místní živočišnou biosféru (zároveň i všechny Tvůrce). Později posádka kontaktuje Covenant, avšak přeživší Neomorf se infiltruje do města a zabíjí Rosenthalovou, oddělenou od ostatních. Kupodivu se David pokouší s Neomorfem komunikovat, ale zděsí se, když jej Oram zabije. Šokovaný Oram žádá vysvětlení, které od Davida také obdrží; ve skutečnosti David s černou kapalinou a zdejší biosférou úmyslně experimentoval, čímž vytvořil nové mutagenní druhy (včetně Neomorfích spór). Následně David Orama zavede do podzemní místnosti, kde mu představí vrchol svého genetického pokroku; vetřelčí vejce. Následně je Oram infikován facehuggerem. Zanedlouho se z jeho hrudi vyklube mládě regulérního vetřelce.

Mezitím, co celý tým hledá Orama a Rosenthalovou, Walter konfrontuje Davida poté, co si uvědomí, že David černou kapalinu na město Tvůrců vypustil schválně. David vysvětluje svůj názor, že lidé jsou na cestě k záhubě a že by nemělo být dovoleno, aby kolonizovali galaxii. Walter však nesouhlasí a je Davidem vypnut. David se setká s Bransonovou, a tehdy přijde další odhalení; Shawovou ve skutečnosti zavražil David, aby mohl dále experimentovat s černou kapalinou. Walter se však mezitím reaktivuje a začne bojovat s Davidem, díky čemuž Bransonová uprchne. Na útěku z povrchu planety jsou také Cole s Lopem, který je však napaden facehuggerem. Facehuggera se sice zbaví, ale zaútočí na ně již dospělý vetřelec a zabije Colea. Jediní přeživší - Bransonová, Lope a Walter, jenž očividně porazil Davida, se dostanou do nákladního modulu Covenantu pilotovaným Tennesseem. Jsou napadeni vetřelcem, ale ten brzy umírá, když jej Bransonová rozmáčkne pomocí robotické ruky.

Na palubě lodi Covenant, když už se zdá, že je nebezpečí u konce, se spustí poplach. Z hrudi Lopea se zrodil další vetřelec, který zabíjí ve společné sprše Rickse a Upworthovou. S Walterovou pomocí naláká Bransová s Tennesseem vetřelce do doku, kde jej odpálí do volného kosmu.

Covenant obnoví svůj let k Origae-6 a přeživší posádka vstoupí do hibernačních kójí. Na poslední chvíli si Bransonová zděšeně uvědomí, že Walter je ve skutečnosti převlečený David, načež je hibernována. Za doprovodu Wagnerovy hudby přidá David mezi zmražená lidská embrya i dvě facehuggeří embrya, která na loď propašoval v jícnu. Poté nahraje zprávu, v níž lže, že poslední žijící členové posádky, Bransonová, Tennessee a dva tisíce kolonistů, jako jediní přežili výboj neutrin z úvodu filmu a nadále mají namířeno k Origae-6.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alien: Covenant na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]