Vetřelec 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vetřelec 3
Základní informace
Původní název Alien 3
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 115 min
Žánr sci-fi
Námět Vincent Ward
Scénář David Giler
Walter Hill
Larry Ferguson
Režie David Fincher
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sigourney Weaver
Charles S. Dutton
Charles Dance
Paul McGann
Brian Glover
Ralph Brown
Daniel Webb
Produkce Gordon Carroll
David Giler
Walter Hill
Hudba Elliot Goldenthall
Kamera Alex Thomson
Střih Terry Rawlings
Výroba a distribuce
Premiéra 1992
Studio Brandywine Productions
Distribuce 20th Century Fox
Rozpočet 50 000 000 $
Ocenění Kurd Lasswitz Award (1993)
Předchozí a následující díl
Vetřelci Vetřelec: Vzkříšení
Vetřelec 3 na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vetřelec 3 (anglicky Alien3) je americký sci-fi film, který v roce 1992 natočil režisér David Fincher jako třetí pokračování úspěšného prvního a druhého dílu Vetřelec a Vetřelci. V hlavní roli vystupuje opět Sigourney Weaver.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Když v minulém díle filmu Ellen Ripleyová zvítězila nad vetřelčí královnou, která se dostala na jejich loď Sulaco a všichni ulehli do hibernace, jsou po vypuknutí požáru na lodi během kryogenického spánku nouzově přesunuti do záchranného modulu a nasměřování na nejbližší planetu Fiorina 161, která dříve sloužila jako skladiště odpadu. Nyní jsou na ní umístění vězni, kteří zde zůstali jako poslední údržba zařízení. Při pádu modulu na povrch planety však umírají jak Newt, tak Hicks a android Bishop je zničen. Jediná Ripleyová pád přežije a je zachráněna . Zničehonic se ale začínají objevovat záhadná úmrtí. Předtucha Ripleyové, že s nimi na palubě byl ještě vetřelec, se vyplňuje. Začíná nový boj o život, ve kterém se musí vězni spojit. Společnosti Weyland-Yutani je z kolonie poslána zpráva o nehodě, načež ta vyšle loď, avšak Ellen tuší, že víc než o ni se zajímá o vetřelce a jeho užití jako biologickou zbraň.

Vězňům se podaří nalákat vetřelce do místnosti pro ukládání jaderného odpadu a zavřít ho tam, později ale jeden z šílených vězňů zabije stráž u místnosti a pustí vetřelce ven. Ripleyová také zjišťuje, že zárodek jednoho vetřelce, a to dokonce vetřelčí královny, má v sobě. Nakonec se podaří vězňům nalákat vetřelce do pasti a zalít ho vařícím olovem. Ve stejný okamžik do vysoké pece dorazí i vojáci a zástupce společnosti, kteří Ellen přesvědčuje, aby si zárodek nechala odstranit v chirurgické laboratoři na jejich lodi. Ripleyová ale volí skok do lázně s olovem, aby zárodek vetřelce nepadl do rukou chamtivé společnosti.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Sigourney Weaver Ellen Ripleyová
Charles S. Dutton Dillon
Charles Dance Clemens
Paul McGann Golic
Brian Glover Andrews
Ralph Brown Aaron
Daniel Webb Morse
Christopher John Fields Rains
Holt McCallany Junior
Lance Henriksen Bishop
Christopher Fairbank Murphy
Carl Chase Frank
Leon Herbert Boggs
Vincenzo Nicoli Jude
Pete Postlethwaite David

Lance Henriksen Weyland

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Alternativní scénář k třetímu dílu,[1] napsal William Gibson, známý svým cyberpunkovým románem Neuromancer. Scénář byl ale producenty zamítnut. Jedním z důvodů mohlo být i to, že se měl odehrávat na vesmírné stanici ve stylu Sovětského svazu.
  • Director's cut verze je v kontrastu s režisérskou verzí prvního dílu o mnoho delší (trvá 2 hodiny, 18 minut) a příběh je v ní o trochu více komplikovaný a rozvinutý o několik dalších linií.
  • V klasické verzi je první obětí vetřelce pes jednoho z vězňů, v režisérské verzi jeden z volů, kteří jsou ve vězeňské stanici chováni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Text zamítnutého scénáře (anglicky)