Minuta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Minuta je jednotka času nebo úhlu (úhlová minuta, dříve také oblouková minuta) a označuje 1/60 výchozí jednotky.

Jednotka pochází z babylónské šedesátkové soustavy. Šedesátina byla později označována latinsky jako pars minuta prima („první zmenšená část”, minuere = zmenšit), 1/3600 (= 1/60 z 1/60) byla označena jako pars minuta secunda („druhá zmenšená část”), tedy sekunda.

Jednotka času[editovat | editovat zdroj]

Minuta jako jednotka času je označována zkratkou min. Především ve sportu jsou časy (časové úseky) označovány takto 1 h 32′47″ (1 hodina a 32 minut a 47 sekund, jinak také 1.32:47).

Jedna minuta je šedesátina hodiny. Jedna minuta se dělí na 60 sekund. Vzácně může být pro srovnání kalendářního a astronomického času určen jiný počet sekund.

Minuta není jednotkou SFgiI, i když je akceptováno její používání společně s jednotkami SI.

V astronomii je minuta úhlovou (pozor na záměnu s běžnou úhlovou minutou, která je 1/60 z úhlového stupně) a časovou jednotkou, 1/60 z hodiny rektascenze. Ta je pak známá jako minuta rektascenze a může být dělena na 60 sekund.

Země se otočí kolem své zemské osy o 15 úhlových (obloukových) minut za minutu času. Oblouková minuta zemského rovníku představuje přibližně délku jedné námořní míle.

To, že hodina obsahuje 60 minut, je zřejmě způsobeno Babyloňany, kteří používali šedesátkovou číselnou soustavu.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Minuta znamená latinsky „menší“, respektive „zmenšená“ (od slovesa minuere, zmenšovat). V latině se minuta původně označovala jako „(pars) minuta prima“ (tj. první menší, poprvé zmenšená část) a sekunda jako „(pars) minuta secunda“ (druhá menší, podruhé zmenšená). V latině bylo možné dělit i dále - pars minuta tertia byla šedesátina sekundy a tak dále, toto dělení přešlo i do některých pozdějších jazyků, např. do polštiny (tercja).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Marie Bláhová (2001), Historická chronologie – nakl. Libri, s. r. o., Praha, ISBN 80-7277-024-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]