20th Century Fox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Twentieth Century Fox Film Corporation
Studio v Las Vegas
Studio v Las Vegas
Klíčoví lidé Stacey Snider (předseda a CEO)
Rozsah působení celosvětově
Oblast činnosti filmový průmysl
Produkty film
televizní film
Mateřská společnost Fox Entertainment Group
Majitel 21st Century Fox (probíhá prodání společnosti The Walt Disney Company)
Dceřiné společnosti Blue Sky Studios
Fox Star Studios
Fox Studios Australia
New Regency Productions (80%, společně s Regency Enterprises)
Oficiální web www.foxmovies.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vchod do 20th Century Fox Studia

Twentieth Century Fox Film Corporation, známé jako 20th Century Fox nebo jednoduše Fox, je americké filmové studio, které je vlastněno americkým mediálním konglomerátem 21st Century Fox. Studio je řazeno mezi tzv. Velkou šestku filmových studií v Hollywoodu. Nachází se v oblasti Century City ve městě Los Angeles. Mezi lety 1984 a 2013 bylo studio vlastněno společností News Corporation.

Součástí 20th Century Fox je také televizní produkční společnost 20th Century Fox Television, jejíž součástí je distribuční syndikát 20th Century Fox Television a dceřinná společnost Fox 21 Television Studios. Od roku 1936 do roku 1942 byl součástí studia také rozhlas Twentieth Century Fox Presents.[1]

20th Century Fox je členem neziskové organizace Motion Picture Association of America.[2]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

x

Jeho symbolem a logem je nápis mezi reflektory, který navrhl Rocky Longo a který je doplněn fanfárami Alfreda Newmana. Společnost, která sídlí v Century City západně od Beverly Hills v Los Angeles, vznikla 31. května 1935 sloučením Fox Film Corporation (ta byla založena roku 1915 Williamem Foxem) a Twentieth Century Pictures (tu založili v roce 1933 Darryl F. Zanuck, Joseph Schenck, Raymond Griffith a William Goetz). V současnosti je jeho majitelem společnost 21st Century Fox, kterou vlastní Rupert Murdoch.

Součástí 20th Century Fox je také televizní produkční společnost 20th Century Fox Television, jejíž součístá je distribuční syndikát 20th Century Fox Television a dceřinná společnost Fox 21 Television Studios.

x

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější filmy z dílen 20th Century Fox patří Star Wars, Avatar, Doba ledová, Garfield ve filmu, X-Men, Smrtonosná past, Vetřelec, Planeta opic, Sám doma, Noc v muzeu, Simpsonovi ve filmu, Predátor, Letopisy Narnie. Mezi největší hvězdy, které proslavilo toto studio, patří Shirley Temple-Black, Betty Grable, Gene Tierney, Marilyn Monroe a Jayne Mansfield.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

x překlad

  1. 20th Century Fox Presents [online]. RUSC, [cit. 2017-12-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Our Story [online]. MPAA, [cit. 2017-12-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

x kategorie