20th Century Fox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Twentieth Century Fox Film Corporation
Foxstudios.jpg
Právní forma Inc.
Založeno 31. května 1935
Zakladatelé Joseph M. Schenck
Darryl F. Zanuck
Sídlo Century City, Los Angeles,, California, United States
Oblast činnosti film
Produkty Film
Mateřská společnost Fox Entertainment Group
News Corporation
Majitel News Corporation
Dceřiné společnosti Fox Searchlight Pictures
Oficiální web foxmovies.com
foxstudios.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vchod do 20th Century Fox Studia

20th Century Fox je jedno z největších amerických filmových studií. Společnost, která sídlí v Century City západně od Beverly Hills v Los Angeles, vznikla 31. května 1935 sloučením Fox Film Corporation (která byla založena roku 1915 Williamem Foxem) a Twentieth Century Pictures (tu založili v roce 1933 Darryl F. Zanuck, Joseph Schenck, Raymond Griffith a William Goetz). V současnosti je jeho majitelem News Corporation, kterou vlastní Rupert Murdoch.

Mezi nejznámější filmy z dílen 20th Century Fox patří Star Wars, Avatar, Doba ledová, Garfield ve filmu, X-Men, Smrtonosná past, Vetřelec, Planeta opic, Sám doma, Noc v muzeu, Simpsonovi ve filmu, Predátor, Letopisy Narnie a mezi seriály patří Futurama a Simpsonovi. Mezi největší hvězdy, které proslavilo toto studio, patří Shirley Temple, Betty Grable, Gene Tierney, Marilyn Monroe a Jayne Mansfield.

Vzhledem k tomu, že patří k největším studiím, je právoplatně zařazeno do Velké šestky (šest největších filmových studií v Hollywoodu). Jeho symbolem a logem je známý nápis mezi reflektory, který navrhl Rocky Longo a který je doplněn fanfárami Alfreda Newmana. V současné době se společnost rozvíjí do evropského i asijského trhu. Hlavními jmény působící na území Evropy jsou Steven Graffeneg, ředitel společnosti a Tomáš Janík, zástupce ředitele společnosti.