20th Century Fox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Twentieth Century Fox Film Corporation
Právní forma Inc.
Sídlo Century City, Los Angeles,, California, United States
Souřadnice sídla 34°3′4″ s. š., 118°24′41″ z. d.
Produkty Film
Mateřská společnost Fox Entertainment Group
News Corporation
Majitel News Corporation
Oficiální web foxmovies.com
foxstudios.com
Vchod do 20th Century Fox Studia

20th Century Fox je jedno z největších amerických filmových studií. Společnost, která sídlí v Century City západně od Beverly Hills v Los Angeles, vznikla 31. května 1935 sloučením Fox Film Corporation (která byla založena roku 1915 Williamem Foxem) a Twentieth Century Pictures (tu založili v roce 1933 Darryl F. Zanuck, Joseph Schenck, Raymond Griffith a William Goetz). V současnosti je jeho majitelem News Corporation, kterou vlastní Rupert Murdoch.

Mezi nejznámější filmy z dílen 20th Century Fox patří Star Wars, Avatar, Doba ledová, Garfield ve filmu, X-Men, Smrtonosná past, Vetřelec, Planeta opic, Sám doma, Noc v muzeu, Simpsonovi ve filmu, Predátor, Letopisy Narnie a mezi seriály patří Futurama a Simpsonovi. Mezi největší hvězdy, které proslavilo toto studio, patří Shirley Temple, Betty Grable, Gene Tierney, Marilyn Monroe a Jayne Mansfield.

Vzhledem k tomu, že patří k největším studiím, je právoplatně zařazeno do Velké šestky (šest největších filmových studií v Hollywoodu). Jeho symbolem a logem je známý nápis mezi reflektory, který navrhl Rocky Longo a který je doplněn fanfárami Alfreda Newmana. V současné době se společnost rozvíjí do evropského i asijského trhu. Hlavními jmény působící na území Evropy jsou Steven Graffeneg, ředitel společnosti a Tomáš Janík, zástupce ředitele společnosti.