Pixar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pixar Animation Studios
Logo
Logo
Pixaranimationstudios.jpg
Základní údaje
Právní forma dceřiná společnost
Datum založení 1979 – Graphics Group
1986 – Pixar
Předchůdce Graphics Group (1979-1986)
Zakladatelé Edwin Catmull
Alvy Ray Smith
Sídlo Emeryville, Kalifornie, USA
Adresa sídla Emeryville, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Animace, Software
Produkty RenderMan, Marionette
Zaměstnanci 1 233 (2020)
Mateřská společnost The Walt Disney Studios
Majitel The Walt Disney Company
Dceřiná společnost Pixar Canada
Identifikátory
Oficiální web www.pixar.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pixar Animation Studios je americké filmové studio zabývající se počítačovou animací. Od roku 2006 je Pixar dceřinou společností The Walt Disney Company. Kromě jiných cen získalo studio dvacet čtyři Oscarů, šest Zlatých glóbů a tři ceny Grammy a jejich výdělek činí celosvětově 5,5 miliard dolarů. Kritici ho označují jako jedno z nejlepších filmových studií všech dob. Studio je nejznámější pro své celovečerní filmy, které vytváří svým softwarem RenderMan, ten slouží k renderování vysoce kvalitních snímků.

Pixar začínal v roce 1979 jako Graphics Group, která byla součástí počítačové sekce Lucasfilmu. Od roku 1986, kdy ho koupil spoluzakladatel Applu Steve Jobs, nese název Pixar.

Pixar vydal v roce 2018 již dvacátý celovečerní film. Začínal s Příběhem hraček v roce 1995, který měl u diváků i kritiků velký úspěch. Následoval Život brouka v roce 1998, Příběh hraček 2 v roce 1999, Příšerky, s.r.o. v roce 2001, Hledá se Nemo v roce 2003, Úžasňákovi v roce 2004, Auta v roce 2006, Ratatouille v roce 2007, WALL-E v roce 2008, Vzhůru do oblak v roce 2009 (první film od Pixaru prezentovaný ve 3D) a Příběh hraček 3 v roce 2010 (nejvýdělečnější animovaný film všech dob, vydělal celosvětově více jak 1 miliardu dolarů). Dvanáctý film Pixaru jsou Auta 2 z roku 2011, rok poté následovaný filmem Rebelka, kde se poprvé objevila jako hlavní postava žena. Film se stal nejdražším počinem v historii studia. Další film je pokračování filmu o příšerkách – Univerzita pro příšerky z roku 2013. Pak následovaly film V hlavě z roku 2015, dále film Hodný dinosaurus z roku 2015. V roce 2016 se do kin dostal film Hledá se Dory, který byl pokračováním o jeho 13 let mladšího předchůdce. Rok 2017 přišel už s třetím filmem ze série a to filmem Auta 3 a také zcela novým filmem Coco. Nejnovějším filmem z roku 2018 je film Úžasňákovi 2, který je druhým pokračováním filmové série započaté před 14 lety. Film Úžasňákovi 2 se stal ve světě okamžitě hitem a nyní činí výdělek již 940 milionů dolarů. Zároveň je 48 nejvýdělečnějším filmem všech dob. V roce 2019 jsme se dočkali filmu Příběh hraček 4. V roce 2020 jsme se dočkali filmu Frčíme a tento rok nás čeká ještě snímek Duše.

Od roku 2001, kdy Akademie filmového umění a věd uděluje Oscara za nejlepší animovaný film, byly filmy společnosti Pixar vždy mezi nominovanými. 6 z 8 dokonce cenu i vyhrálo – Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Ratatouille, WALL-E, Vzhůru do oblak, Rebelka. Vzhůru do oblak byl jako první a druhý v historii (první byl film Kráska a zvíře), který byl nominován i na Oscara za nejlepší celovečerní film. Dokonce se filmy Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Vzhůru do oblak a Příběh hraček 3, dostaly do žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob.

6. září 2009 byl vedení společnosti (John Lasseter, Brad Bird, Pete Docter, Andrew Stanton a Lee Unkrich) udělen na Filmovém festivalu v Benátkách Zlatý lev za celoživotní dílo. Cenu jim udělil George Lucas, zakladatel společnosti Lucasfilm.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Pixar byl založen jako Graphics Group v roce 1979, jedna třetina počítačové divize Lucasfilmu, kterou měl v pronájmu Dr. Ed Catmull. Ten pracoval na NYIT, kde měl na starost Computer Graphics Lab (CGL). Výzkumníci na NYIT propagovali CG techniky, které se v dnešní době pokládají za samozřejmost, první experimentální film nazvali The Works. Poté tým pracoval na předchůdci RenderMana, nazvaném Motion Doctor, který umožňoval vytváření tradiční cel animace na počítači.

Tým začal pracovat na filmových epizodách produkovaných Lucasfilmem nebo pracovali společně s Industrial Light & Magic na speciálních efektech k filmům. Po letech výzkumu a několika zásadních milnících (jako např. efekt Genesis ve filmu Star Trek II.) koupil skupinu čítající asi 45 osob Steve Jobs, který nedlouho předtím opustil Apple. Jobs zaplatil Lucasovi pět milionů dolarů a dalších pět mu dal jako kapitál do společnosti. Nová nezávislá společnost byla řízena prezidentem Dr. Edwinem Catmullem a viceprezidentem a režisérem Dr. Alvym Rayem Smithem. Jobs zastával funkci generálního ředitele Pixaru a předsedy představenstva.

Zpočátku byl Pixar společností vytvářející vysoce výkonný počítačový hardware, jehož klíčovým produktem byl Pixar Image Computer, který byl prodáván především vládním organizacím a lékařským komunitám. Jedním takovým kupcem byla Disney Studios, která ho používala jako část svého tajného projektu CAPS. Pixar Image Computer se však neprodával dobře, John Lasseter na něm v rámci reklamy vytvořil několik kratších animací, které následně uvedl na SIGGRAPH.

Brána studia Pixar v Emeryville

Po neúspěšném pokusu s prodejem počítačů začal Pixar prodávat společnostem Lasseterovy počítačem oživené animované reklamy. Jedny z prvních byly pro společnosti Listerine, Tropicana nebo LifeSavers. V dubnu roku 1990 prodal Jobs hardwarovou divizi Pixaru společnosti Vicom Systems a zvýšil počet zaměstnanců zhruba na sto. Téhož roku se společnost přestěhovala ze San Rafael do Richmondu v Kalifornii. V té době Pixar stále spolupracoval s Disney Feature Animation a z korporačního společníka se stal nejdůležitější partner. Po těžkých začátcích v roce 1991, kdy muselo odejít asi třicet zaměstnanců počítačového oddělení (včetně prezidenta Chucka Kolstada), uzavřel Pixar obchod s Disneyem, musel pro něj vytvořit tři animované celovečerní filmy, za to dostal asi 26 milionů dolarů. Prvním filmem byl Příběh hraček. I přesto, však společnost prodělávala a Jobs uvažoval o tom, že Pixar prodá jiné společnosti, například i Microsoftu. Teprve až Disney potvrdil, že pustí o prázdninách 1995 do kin Příběh hraček, se Jobs rozhodl dát Pixaru ještě šanci. Celosvětové výdělky se vyšplhaly na 350 milionů dolarů. Koncem roku se tak cena akcie Pixaru vyšplhala na 22$.

Dohoda se společností Disney[editovat | editovat zdroj]

24. ledna 2006 společnost Disney oznámila záměr koupit všechny akcie společnosti Pixar za 7,4 miliardy dolarů. Obchod byl oficiálně dokončen 5. května 2006, poté co ho schválili akcionáři Pixaru. Tato transakce vynesla Steva Jobse, který vlastnil 50,1 % Pixaru, na Disneyho největšího individuálního akcionáře, kterému náleží 7 % akcií společnosti a místo ve správní radě. Součástí dohody bylo, že spoluzakladatel Pixaru John Lasseter, později výkonný viceprezident, se stane šéfem kreativních oddělení jak společnosti Pixar, tak společnosti Disney, stejně jako se stane hlavním poradcem Walt Disney Imagineering, který navrhuje a staví tematické zábavní parky. Catmull si udržel místo prezidenta Pixaru a zároveň se stal prezidentem animačních studií Walta Disneyho. Z této pozice pak prohlásil Boba Igera a Dicka Cooka za předsedy Walt Disney Studio Entertainment. Steve Jobs opustil místo ředitele Pixaru a vzal místo v představenstvu společnosti Disney.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

20. dubna 2010 otevřel Pixar nové studio v centru Vancouveru v Kanadě. Pojmenovali ho Glenn McQueen Pixar Animation Center po kanadském rodákovi Glennu McQueenovi, který pracoval pro Pixar a který zemřel v roce 2002 na rakovinu. Byl mu věnován film Hledá se Nemo. Studio má asi 2000 m2 a vyrábí především krátké filmy a televizní speciály celovečerních filmů od Pixaru.

Pixar: 20 let animací[editovat | editovat zdroj]

Od prosince roku 2005 pořádá Pixar výstavy zobrazující vývoj animací a nejslavnější animátory za 20 let jejich existence. Výstava představuje práci Pixaru z mnoha různých pohledů náčrty, hliněné sochy, ale i 3D technologie. Další výhodou je Zoetrope, speciální způsob zobrazení, kde si mohou návštěvníci prohlédnout postavičky z Příběhu hraček v životní velikosti.

V roce 2011 Pixar oslavil 25 let, ve stejnou dobu byl uveden do kin film Auta 2.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Uvedené[editovat | editovat zdroj]

V přípravě[editovat | editovat zdroj]

  • 2021Luca Walt Disney 20th Century Studios
  • 2022Turning Red Walt Disney 20th Century Studios
  • 2022 – Světlo Lightyear Walt Disney 20th Century Studios
  • 2023 – bude oznámeno Walt Disney 20th Century Studios
  • 2024 – bude oznámeno Walt Disney 20th Century Studios

TV[editovat | editovat zdroj]

  • 2021 TBA (Toys Story) MPB PBS Kids CBC Kids Ace&son

Krátké filmy[editovat | editovat zdroj]