The Walt Disney Studios

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Walt Disney Studios
Právní forma Divize
Datum založení 1923
Sídlo Burbank, Kalifornie, Spojené státy americké
Klíčoví lidé Alan Horn (předseda)
Alan Bergman (prezident)
Oblast činnosti Zábava
Produkty Filmy, hudba, vydavatelství
Majitel The Walt Disney Company
Dceřiné společnosti Walt Disney Studios Motion Pictures
Marvel Studios
Touchstone Pictures
Disneynature
Lucasfilm
Walt Disney Animation Studios
Pixar Animation Studios
Disney Music Group
Disney Theatrical Group
Kingdom Comics
Oficiální web Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Walt Disney Studios je americká produkční společnost vlastněná The Walt Disney Company. Studio, známé díky svým filmovým divizím, je jedno z hlavních hollywoodských filmových studií. Jeho sídlem je komplex Walt Disney Studios v Burbanku, Kalifornii. Filmová divize Walt Disney Studios je členem Motion Picture Association of America (MPAA). Studia během fiskálního roku 2011 společně vydělala $618 milionů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla s původním názvem Buena Vista Motion Pictures Group založena roku 1998 Joem Rothem s cílem sjednotit filmová studia vlastněná The Walt Disney Company - Touchstone, Hollywood a ostatní studia s Disney v názvu. Prvním šéfem se stal David Vogel. Hlavním důvodem zformování této skupiny bylo nákladové zefektivnění výroby hraných filmů, což zajistilo sjednocení výrobních prostředků.

V roce 2003 měl premiéru první film Walt Disney Pictures s věkovým omezením PG-13, Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, založený na populární atrakce z Disneylandu.

V červenci 2006 Disney oznámil změnu ve strategii vydávání filmů, který navýšila počet filmů se značkou Disney (distribuce Walt Disney Pictures) a snížila počet filmů od Touchstone. V dubnu 2007 Disney přejmenoval veškeré dceřiné společnosti se značkou Buena Vista. V květnu 2008 zahájila svoji činnost divize Kingdom Comics, kterou vede Ahmet Zappa.

9. února 2009 uzavřelo studio DreamWorks sedmiletý kontrakt na distribuci třiceti filmů společností Touchstone Pictures, která nabyla platnosti v roce 2011. 31. prosince 2009 The Walt Disney Company koupila zábavní společnost Marvel Entertainment za $4 miliardy, čímž se do struktur The Walt Disney Studios začlenilo studio Marvel Studios. 18. října 2010 Disney koupil distribuční práva na filmy Avengers, kteří mu vydělali $1,5 miliard, a Iron Man 3 od Paramount Pictures. 30. října 2012 koupil Disney filmovou společnost Lucasfilm, čímž získal práva na takové hity, jako jsou Star Wars nebo Indiana Jones. V prosinci, po dokončení obchodu, bylo oznámeno, že se dočkáme nové Epizody 7, a to v roce 2015. 4. prosince 2012. 4. prosince Disney uzavřel dohodu s internetovým filmovým a seriálovým archivem Netflix o internetové distribuci filmů Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios, Pixar Animation Studios, Marvel Studios a Disneynature, která nabude platnosti v roce 2016, kdy vyprší stávající dohoda se službou Starz.

Struktura studií[editovat | editovat zdroj]

Rozdělení The Walt Disney Studios
Filmová studia Disney Music Group Disney Theatrical Group Studiové služby Ostatní
Walt Disney Pictures
Walt Disney Animation Studios
Pixar Animation Studios
Disneynature
Lucasfilm
Touchstone Pictures
Marvel Studios
Walt Disney Records
Hollywood Records
Disney Music Publishing
Disney Theatrical Productions
Disney on Broadway
Disney on Ice
Disney Live!
Walt Disney Studios (Burbank)
Golden Oak Ranch
The Prospect Studios
Disney Digital Studio Services
Kingdom Comics

Prodaná nebo zrušená studia:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Walt Disney Studios (production company) na anglické Wikipedii.