Disneyland Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Disneyland Paris (do roku 1994 Euro Disney Resort) je zábavní park ve Francii, provozovaný společností Euro Disney S.C.A. Rozkládá se 32 km východně od Paříže ve městě Marne-la-Vallée na ploše 1943 ha. Park byl otevřen 12. dubna 1992 po čtyřech letech stavebních prací. Výstavba stála 22 miliard franků,[1] celkové investice včetně dalších staveb činily v roce 2010 4,523 miliardy .[2] Dnes se skládá ze dvou tematických parků Disneyland Park (1992) a Walt Disney Studios Park (2002), zábavního centra Disney Village, golfového hřiště Golf Disneyland, několika hotelů a obytné a nákupní čtvrti. Celý resort zaměstnává v průměru 12 200 osob, v fiskálním roce 2012 jej navštívilo 16 miliónů návštěvníků.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie parku začíná v 80. letech 20. století. V roce 1987 podepsaly společnost Walt Disney Company, francouzská vláda a daší instituce memorandum o založení nové turistické destinace „Euro Disneyland“[4].

Stavební práce byly zahájeny v srpnu 1988. Po třech letech, v říjnu 1991, byla odhalena dominanta parku, zámek Šípkové Růženky. 12. dubna 1992 byl park slavnostně otevřen pod názvem Euro Disneyland. Krátce předtím, 1. dubna, byla uvedena do provozu železniční stanice Marne-la-Vallée Chessy.

Hned v následujícím roce 1993 byl park poprvé rozšířen o nové atrakce. Do Fantasylandu přibylo ruské kolo Les Pirouettes du Vieux Moulin. V Adventurelandu byla otevřena Le Passage Enchanté d'Aladdin, pasáž se scénami z filmu Aladin, a hlavně tehdy teprve druhá horská dráha parku - Indiana Jones et le Temple de Péril. A konečně Frontierland získal další "procházkovou" atrakci - Legends of the Wild West[5].

Rok 1994 přinesl přejmenování z Euro Disneyland na Disneyland Paris a rozšíření nádraží o vlaky TGV. Dalšího rozšíření se dočkal Fantasyland. Na vnější straně vlakových kolejí přibyla dětská horská dráha Casey Jr. – Le Petit Train du Cirque a lodičky Le Pays des Contes de Fées. V Discoverylandu pak zakotvil Nautilus. V tomto roce byla také poprvé nějaká atrakce uzavřena. Šlo o kánoe Indian Canoes ve Frontierlandu, které pluly s návštěvníky v okolí Big Thunder Mountain.

V květnu 1995, těsně po třetím výročí, byla otevřena zatím poslední horská dráha parku Space Mountain, dominanta Discoverylandu. Ve Frontierlandu vznikla divadelní scéna Chaparral Theather, na které se v následujících letech vystřídalo několik představení. V roce 1996, na místě zrušených kanoí, vzniklo dětské hřiště Pocahontas Indian Village. V roce 1998 byl poprvé uzavřen Captain EO, a následně nahrazen Honey, I Shrunk the Audience. Další dětské hřiště, La Plage des Pirates, přibylo do Adventurelandu.

Událostí roku 2002 bylo otevření nového parku Walt Disney Studios. V Disneyland Parku se v letech 2000 - 2006 prostřídalo hned několik atrakcí. Le Visonarium nahradil Buzz Lightyear Laser Blast, a Discoveryland tak ztratil kus ze své verneovské atmosféry. Indiana Jones jezdil od roku 2000 čelem vzad, ale po čtyřech letech se vrátil do normálu. A konečně Space Mountain byla po deseti letech přebudována na Mission 2.

Do Walt Disney Studios přibyl v roce 2007 Crush's Coaster a Twilight Zone: Tower of Terror. V roce 2008 celý areál přivítal 200-miliontého návštěvníka. Studia se dočkala posil v roce 2010, kdy byla otevřena část Toy Story Playland a v ní hned několik atrakcí inspirovaných Příběhem hraček. Také byl toho roku na dalších pět let vzkříšen Captain EO.

Rok 2012 se nesl ve znamení oslav 20. výročí, k němuž vznikla noční show Disney Dreams!. V červenci 2014 byla otevřena zatím poslední velká atrakce Walt Disney Studios - Ratatouille.

Disneyland Park[editovat | editovat zdroj]

Disneyland Park (do roku 1994 EuroDisney, pak do roku 2002 Disneyland Paris) je nejstarší park v Disneyland Paris. Podle vzoru z amerických Disneylandů se dělí na pět tematických zemí, které jsou soustředěny kolem zámku, který je symbolem parku.

Dominantou je zámek Šípkové Růženky, pod kterým se nachází Dračí jeskyně s mechanotronickým drakem. Na zámek se promítá před uzavřením parku show Disney dreams. Jedná se o pixel point projekci na zámek a na projekční plochy tvořené vodou, doprovázenou hudbou a pyrotechnickými efekty.

Adventureland (Dobrodružný ostrov)

Adventureland[editovat | editovat zdroj]

Dobrodružná země nabízí cesty objevitelů jako Indiana Jones, prohlídku pohádkového města Agrabah, dobrodružné hřiště ve stylu pirátské lodi a jízdu lodičkou podle které byl natočen film pirátů z Karibiku, dobrodružný ostrov, nebo stromový dům Švýcarského Robinsona.

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

 • Dobrodružný ostrov Adventure Isle nabízí bludiště jeskyní a skalních chodeb, pontonový most, visutý most nebo vyhlídku s dalekohledem. Nachází se ve středu Adventurelandu, a pirátskou tématikou doplňuje Piráty z Karibiku a loď kapitána Hooka.
 • Ocelová horská dráha Indiana Jones et le Temple de Péril, jedna ze tří drah parku. Je inspirována filmy o Indiana Jonesovi, konkrétně jízdou důlním vozíkem z filmu Indiana Jones a Chrám zkázy. Vláčky dráhy jsou poměrně krátké, tvořené pouze dvěma šestimístnými vozíky, a dráha několikrát prudce mění směr jízdy. Součástí dráhy je i jeden looping. Mezi roky 2000 a 2004 seděli návštěvníci ve vozících v protisměru.
 • Stromový dům La Cabane des Robinson je jednou z atrakcí, kterými návštěvníci pouze prochází. Soustava schodišť a plošin šplhá do koruny umělého stromu a postupně nabízí pohled do různých částí domova rodiny Švýcarského Robinsona.
 • Pirates of the Caribbean, piráti z Karibiku. Atrakce, která inspirovala vznik filmové série Piráti z Karibiku. Především v prvním díle, Prokletí Černé perly, několik scén (např. piráti, lákající psa ve vězení) odkazuje na scény z atrakce. Po úspěchu filmové série byly do této atrakce v ostatních Disney parcích doplněny figury postav z filmu, např. kapitán Jack Sparrow. Pařížská verze zůstala beze změny. Atrakce je zastřešená, a osvětlena tak aby navozovala dojem noci. Jde o plavbu lodičkou po vodním kanálu sérií scén z pirátského prostředí. Scény obsahují desítky animatronických figur pirátů, obyvatel dobývaného města nebo zvířat. Loďky jsou na jednom místě vytaženy do výšky, a následně dvakrát sjíždí do nižších "pater" kanálu. V úvodní části plavby loďky proplouvají kolem restaurace Blue Lagoon, která se nachází ve stejné budově. Horní částí atrakce projíždí vláček Disneyland Railroad, a z vlaku je viditelná část atrakce (jeskyně s pokladem).

Frontierland[editovat | editovat zdroj]

Pohraniční země je vybudována ve stylu divokého západu včetně strašidelného domu Phantom Manor. Dominantou je horská dráha Big Thunder Mountain, kolem které jezdí kolesový parník. Kromě toho jsou zde atrakce jako indiánská vesnice Pocahontas (hřiště pro děti).

Main Street USA[editovat | editovat zdroj]

Main Street USA (hlavní ulice Spojených států) začíná u vstupu do parku. Obsahuje převážně restaurace a obchody a vede k zámku, odkud je přístup do jednotlivých částí parku. Budovy jsou postaveny podle americké architektury na přelomu 19. a 20. století.

Služby pro návštěvníky[editovat | editovat zdroj]

 • Town Hall - radnice, informační centrum parku. Poskytuje informační materiály v rúzných jazycích, zprostředkuje rezervaci restaurací, ztráty a nálezy.
 • Baby Care Center - možnost přebalit či nakrmit dítě a půjčovna kočárků.

Dopravní atrakce[editovat | editovat zdroj]

 • Disneyland Railroad Main Street Station - nádraží železnice, která vede okolo parku. Vlaky jsou zmenšenými replikami parních lokomotiv a vagonů. Vlak zastavuje ve všech dalších částech parku s výjimkou Adventurelandu.
 • Main Street Vehicles - dobová auta (policejní vůz, hasiči, autobus).
 • Horse-drawn Streetcars - koňespřežná tramvaj. Spolu s auty slouží jako kyvadlová doprava mezi nádražím a zámkem.

Discoveryland[editovat | editovat zdroj]

V ostatních Disney parcích je tato část nazývána Tomorrowland. Pařížská verze se liší nejen názvem, ale hlavně tématikou, která je ovlivněna romány Julese Verna. Například atrakce Space Mountain: Mission 2 začíná výstřelem z Kolumbiady.

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

 • Space Mountain: Mission 2 - horská dráha, která vás vystřelí kanónem do vesmíru. Princip startu zůstal zachován, ale na rozdíl od původní verze není tématika atrakce založena na románu Ze Země na Měsíc.
 • Autopia - jízda dvoumístnými auty na benzínový pohon. Auta se pohybují za sebou po dráze. Řidič může směr jízdy ovládat jen částečně, boční pohyb je omezen vyvýšeným středem dráhy.
 • Buzz Lightyear Laser Blast- interaktivní jízda, ve které můžete porazit Zurga z filmu Příběh hraček 2. Návštěvníci projíždí ve dvoumístných vozíčcích a pomocí světelné pistole se snaží zasáhnout co nejvíce terčů. Tato atrakce nahradila v roce 2004 Le Visionarium. Buzz je natolik populární, že před ním najdete specialistu na parkování kočárků.
 • Star Tours - vesmírný let z prostředí Hvězdných válek. Jde o takzvaný simulátor pohybu - kabina s návštěvníky se pohybuje během projekce filmu na přední plátno, a vytváří tak iluzi pohybu vesmírem. Film obsahuje některé záběry útoku na Hvězdu smrti z filmu Hvězdné války. Disneyland Paris je poslední z Disneylandů, v kterém je tato 20 let stará atrakce v provozu, a tato atrakce bude pravděpodobně nahrazena novou verzí Star Tours 2[zdroj?].
 • Orbitron – rakety, které létají dokola, podobné pouťovým labutím.
 • Záhady NautiluPonorka kapitána Nema dle románu Julese Verna. Návštěvnící prochází jednotlivými částmi Nautila.
 • Disneyland Railroad Discoveryland Station - zastávka vlaku, který projíždí kolem parku.

Minulé atrakce[editovat | editovat zdroj]

 • Le Visionarium - verze atrakce The Timekeeper z amerických parků. Na devíti obrazovkách, uspořádaných do kruhu, se zobrazují scény natočené robotem Nine-Eyes v různých časových obdobích, od pravěku po současnost a budoucnost. Atrakce byla v provozu od roku 1992 do roku 2004. V roce 2006 byla nahrazena atrakcí Buzz Lightyear Laser Blast
 • Honey, I Shrunk The Audience - 4D kino. Promítaný film byl natočen jako spin-off filmu Miláčku, zmenšil jsem děti. Představení využívalo 3D projekci s pomocí polarizačních brýli, a další efekty včetně stříkající vody. Atrakce byla v provozu mezi roky 1999 a 2010.
 • Captain EO - 4D kino promítající hudební film, s Michaelem Jacksonem v hlavní roli. Atrakce byla v provozu od roku 1992 do roku 1998, poté ji nahradila Honey, I Shrunk The Audience. Po úmrtí Michaela Jacksona se v roce 2010 atrakce opět vystřídaly. Captain EO byl opět uzavřen v dubnu 2015.
 • Space Mountain - původní horská dráha Discoverylandu. Je unikátní startem - vláček s návštěvníky se nejdříve zastaví na nakloněné rovině, což simuluje nabití děla Kolumbiada, a následně je prudce "vystřelen" vpřed. V této původní verzi měla Space Mountain podtitul "De la Terre à la Lune", neboli "Ze Země na Měsíc", dle románu Julese Verna. V roce 2005 byla atrakce přestavěna na Space Mountain: Mission 2.

Fantasyland[editovat | editovat zdroj]

Země fantazie. Dominantou Země fantazie je zámek Šípkové Růženky. V jeskyni pod ním najdete obrovského mechanotronického draka.

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

 • It's a Small World - "Malý svět", jízda lodičkou světem plným mechanotronických figurek panenek z celého světa. Podle této atrakce byl natočen seriál It's small world.
 • Peter Pan's Flight - let Petra Pana, zavěšená dráha vedoucí nad střechami Londýna do Země Nezemě. Gondoly mají podobu galeon. Let začíná v dětském pokoji Darlingových, pokračuje přeletem nočního Londýna a scénami ze Země Nezemě. Předlohou atrakce je film Petr Pan.
 • Le Carousel de Lancelot – krytý plošinový kolotoč s orchestrionem a několika desítkami figur koní. Koně jsou upevněni na svislých tyčích, které se během otáčení kolotoče pohybují nahoru a dolů. Koně jsou uspořádání v řadách vedle sebe, přičemž koně u středu kolotoče jsou menší než ti na obvodu.
 • Dumbo the Flying Elephant – létající sloni ve stylu pouťových labutí, podobně jako Orbitron. Předlohou je film Dumbo.
 • Mad Hatter's Tea Cups - krytý kolotoč, kde návštěvníci sedí v šálcích z čajového dýchánku Alenky v říši divů. Pohyb šálku je složen ze tří rotací - otáčení celého kolotoče, otáčení plochy s trojicí šálků, a otáčení samotného šálku. Otáčení šálku mohou návštěvníci ovlivňovat pomocí kola umístěného uprostřed šálku.
 • Blanche-Neige et les Sept Nains - jízda vozíčkem scénami pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků.
 • Les Voyages de Pinocchio - atrakce stejného typu jako Sněhurka. Tentokrát vypráví příběh Pinocchia. Jízda končí v Gepettově dílně, plné pohybujících se dřevěných loutek.
 • Dětská horská dráha "Casey Jr. – Le Petit Train du Cirque". Na této atrakci byl v parku poprvé nasazen systém synchronizovaného ozvučení vlaků.[6] Hudba a zvukové efekty jsou synchronizovány s jízdou, aby zazněly na určených místech trati. Systém byl později použit na atrakci Space Mountain.
 • Le Pays des Contes de Fées - pomalá jízda lodičkou po vodním kanálu. Na březích kanálu stojí modely scén ze známých pohádek. V závěru loďka projíždí Alladinovou jeskyní s ukrytou kouzelnou lampou. Atrakce byla spolu s Casey Jr. součástí rozšíření parku v roce 1994.
 • Alice's Curious Labyrinth - Alenčin labyrint, tvořený živými ploty. Na jeho konci stojí hrad Srdcové královny, který slouží jako rozhledna. Původně bylo možné z nejvyššího patra hradu sjet po skluzavce, ale ta byla později z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Walt Disney Studios Park[editovat | editovat zdroj]

Walt Disney Studios Park byl otevřen v roce 2002 a hraničí s původním parkem a Disney Village. V tomto parku mohou návštěvníci nahlédnout do zákulisí filmů. Koná se zde několik představení

 • Animagiquečerné divadlo, ve kterém jsou použity známé melodie z Disneyových filmů.
 • Playhouse Disney – Loutkové divadlo na podle seriálů z televizního kanálu Disney Junior.
 • Stitch Live – Představení/Projekce Stitche který během představení komunikuje s dětmi v sále.
 • Moteurs action stunt show – kaskadérské představení ve kterém vystupuje Lightning McQueen a v roce 2012 zde vystupoval i hlavní představitel filmu Taxi Samy Naceri.
 • Cinemagique – Filmovo-divadelní představení ve kterém se hrdina dostane z pódia do filmu ve kterém projde od němého filmu až do současnosti.

Atrakce

 • Hollywood tower of terror na motivy jednoho z dílů seriálu Twiglight zone – dostanete se do šedé zóny po zásahu bleskem se vypaříte ze sedačky (zmizí váš obraz v zrcadle) a při tom zažijete hyperbolický pád ve výtahové kabině(budete akcelerováni směrem nahoru ale před dosažením vrcholu se motor vypne a projedete 3 patra jen setrvačností a bez zastavení přejdete do volného pádu.
 • Crush coaster – Horská dráha typu mad mouse s 3D projekcí z filmu Hledá se Nemo.
 • Rocken roll roller coaster – magneticky urychlená Horská dráha
 • Studio tramtour – ukázka filmových efektů
 • Armageddon ve vesmírné lodi zažijete průlet rojem meteoritů

Dále zde najdete kulisy z filmů Zpívání v dešti a Monsters inc., Dinotopia, Armageddon

Disney Village[editovat | editovat zdroj]

Vesnice Disney tvoří se svými obchody, restauracemi, nočními kluby a multikinem s promítáním ve 3D samostatný celek, který zůstává otevřený i po uzavření parku a mohou ho navštívit i nenávštěvníci parku. Je zde i centrum bowlingu a videoher.

Buffalo Bill's Wild West Dinner Show[editovat | editovat zdroj]

Představení ve westernovém stylu, během kterého je podávána večeře. V aréně vystupují jezdci na koních, indiáni či bizoni. V programu se objevují postavy Buffalo Billa, Sedicího býka a Annie Oakley.

Panoramagique[editovat | editovat zdroj]

Upoutaný balón s kapacitou 30 pasažérů, který stoupá do výšky až 100 metrů.

Hotely[editovat | editovat zdroj]

Součástí areálu Disneylandu je šest Disney hotelů různých cenových hladin.

Hotel Téma Poloha Cenová hladina
Disneyland Hotel Viktoriánská architektura Nad vchodem do parku Disneyland $$$
Hotel New York New York a mrakodrapy Za Disney Village, u Lake Disney $$$
Sequoia Lodge Národní parky USA U Lake Disney $$
Newport Bay Club Pobřeží Nové Anglie U Lake Disney $$
Cheyenne Divoký západ Za hotelem New York $
Santa Fe Nové Mexiko a film Auta Za Sequoia Lodge $

Golf Disneyland[editovat | editovat zdroj]

Golfový areál je od parku vzdálený několik minut jízdy autem. Jedná se o 27 jamkové hřiště.

Dopravní spojení[editovat | editovat zdroj]

V areálu se nachází železniční stanice Marne-la-Vallée - Chessy. Jde o konečnou stanici linky RER A, která park spojuje s Paříží. Rovněž zde staví vlaky TGV a vlaky Eurostar z Londýna (tzv. "Disney-Express").

Pro automobily je park napojen na dálnici A4, exit 14 "Marne-la-Vallée".

Transfer z letiště[editovat | editovat zdroj]

Návštěvnost[editovat | editovat zdroj]

Počet návštěvníků se v počátečních letech ustálil na zhruba 10 miliónech. Na konci 90. let vzrostl na 11 miliónů, v roce 2001 navštívilo park 12,3 miliónů lidí. V roce 2002 došlo k propadu návštěvnosti na 9,2 miliónů, v následujících letech opět vzrostla až na 12,8 miliónů v roce 2006. V následujícím roce to bylo již 14,5 miliónů návštěvníků a v roce 2008 15,3 miliónů. V tomto roce byl také přivítán 200 milióntý návštěvník od otevření. V roce 2009 klesla návštěvnost na 12,74 miliónů osob. V průměru navštíví 36 % návštěvníků Walt Disney Studios Park, 53 % Disneyland Park a 11 % Disney Village.

Vstupné[editovat | editovat zdroj]

Základní jednodenní vstupenka umožňuje návštěvu jednoho z parků (Disneyland Park nebo Walt Disney Studios). V prodeji jsou také "Park Hopper" vstupenky, se kterými je možno během parky přecházet, a vstupenky vícedenní.

Dále existují roční předplatní vstupenky ("Annual Pass"), umožňující opakovaný vstup do parků po celý rok. Levnější verze ročních vstupenek neplatí pro dny s vysokou návštěvností, např. Vánoce.

Po vstupu do parku už se na jednotlivých atrakcích žádné vstupné neplatí. Výjimkou je střelnice Rustler Roundup Shootin' Gallery, ve které se puška aktivuje vhozením mince. Počet návštěv jednotlivých atrakcí také není omezen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Disneyland Resort Paris na německé Wikipedii.

 1. (anglicky) Historie parku
 2. (anglicky) Výroční zpráva resortu za rok 2010 s. 20
 3. (anglicky) [1]
 4. (anglicky) Historie Euro Disney S.C.A.
 5. (anglicky) DLP Guide
 6. http://disneylandparis-news.com/en/casey-jr-le-petit-train-du-cirque-now-too-celebrates-its-20-years-at-disneyland-paris/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]