Šípková Růženka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
"Spící princezna", Viktor Vasnetsov

Šípková Růženka je klasická pohádka pocházející ze sbírek Charlese Perraulta i bratří Grimmů[1], která je také známá pod alternativním názvem O Šípkové Růžence. Pochází z jejich sbírky pohádek Kinder-und Hausmärchen (1812–1815, 1822, 1857).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Byl jednou jeden král a jeho manželka, která nemohla mít dítě. Ale jednoho dne, když se královna koupala v rybníku, žába jí řekla, že se jí narodí dítě. Po devíti měsících se královně narodilo krásné dítě a královna pozvala na oslavu dvanáct víl. Přišel den oslavy a každá z dvanácti pozvaných víl dala princezně darem nějakou vlastnost (krásu, dobrotu, inteligenci, atd.). Když přišla jedenáctá víla, objevila se ta, kterou nepozvali. Rozzlobeně pronesla kletbu, že se princezna při dovršení patnácti let píchne o vřeteno a umře.

Když zlá víla odešla, dvanáctá víla, která ještě nedala svůj dar, zmírnila kletbu, že princezna a všichni obyvatelé paláce usnou na sto let. Král se o princeznu bál a proto nařídil, aby byla spálena všechna vřetena a přeslice. V den patnáctých narozenin se princezna procházela po paláci. Když objevila starou věž, kterou ještě neviděla, vstoupila do ní a po schodech se dostala do místnosti, kde uviděla ženu předoucí na přeslici. Princezna se jí zeptala, zda to může také zkusit, ale když se dotkla přeslice, píchla se a celý zámek usnul. Kolem něj začalo okamžitě růst šípkové trní, až celý zámek porostlo tak hustě, že se do něj nikdo nemohl dostat. Po stu letech princ, který také zaslechl legendu o spící princezně, přišel k hradu s úmyslem probudit ji. Když se přiblížil, trní se rozestoupilo a on mohl vstoupit. Ve věži našel spící princeznu a okouzlen její krásou ji políbil. Okamžitě se všichni v paláci probudili a oslavovali. O několik dní později se princ a princezna vzali a žili šťastně až do smrti.

To je ale ta zmírněná verze, verze, jež byla upravena pro děti. V původní pohádce o Šípkové Růžence si Růženka vrazí do prstu trn a poté usne. Nalezne ji král, ale ten ji nehodlá v žádném případě vysvobodit, naopak, znásilní ji, ona otěhotní a pořád ve spánku porodí dvojčata. Probudí se až poté, co jí jedno z dětí začne sát prst a dostane tak trn z jejího prstu ven.

Odvozená díla[editovat | editovat zdroj]

Pohádka existuje i jako divadelní hra a to jak v činoherní tak i loutkové podobě, existuje i stejnojmenná píseň a podle ní pojmenované stejnojmenné album české bigbítové skupiny Rebels. Na motivy této pohádky napsal Petr Iljič Čajkovskij balet Šípková Růženka (někdy též uváděn jako Spící krasavice).

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]