Šípková Růženka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
"Spící princezna", Viktor Vasnetsov

Šípková Růženka je klasická pohádka pocházející ze sbírek Charlese Perraulta i bratří Grimmů[1], která je také známá pod alternativním názvem O Šípkové Růžence. Pochází z jejich sbírky pohádek Kinder-und Hausmärchen (1812–1815, 1822, 1857).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Byl jednou jeden král a jeho manželka, která nemohla mít dítě. Ale jednoho dne, když se královna koupala v rybníku, žába oznámila její těhotenství. Po devíti měsících porodila krásné dítě a královna pozvala na svou oslavu dvanáct víl. Přišel den oslavy a každá z dvanácti pozvaných víl udělila dar princezně, jako je krása, dobrota, inteligence, atd.. Když přišla jedenáctá víla, objevila se ta, kterou nepozvali. A proto naštvaná seslala kletbu, která předpověděla, že se princezna při dovršení patnácti let píchne o vřeteno a umře.

Když byla víla pryč, dvanáctá víla, která ještě nedala svůj dar, změnila prokletí, které říkalo, že místo toho, aby zemřela, princezna a všichni obyvatelé paláce usnou na sto let. Král, se záměrem, aby kletba nebyla splněna, nařídil, aby byla spálena všechna vřetena a přeslice. Při dovršení patnácti let se princezna procházela po paláci. Když objevila starou věž, kterou ještě neviděla, vystoupala po ní, až se dostala do místnosti, kde byla paní předoucí na přeslici. Princezna se jí zeptala, jestli to může zkusit, ale když se přidržela přeslice, projevilo se kouzlo. Všichni lidé v paláci spali, dokonce i králové. Palác byl téměř okamžitě pokryt sítí trní tak, aby nikdo nemohl rušit spící. Po sto letech princ, který právě slyšel legendu o spící princezně, šel do hradu s úmyslem probudit ji. Když se přiblížil, trní odešlo pryč, aby mohl projít. Když přijel do hradu, šel do pokoje princezny a okouzlen její krásou ji políbil. Okamžitě se všichni v paláci probudili a oslavovali. O několik dní později se princ a princezna vzali a žili šťastně až do smrti.

Odvozená díla[editovat | editovat zdroj]

Pohádka existuje i jako divadelní hra a to jak v činoherní tak i loutkové podobě, existuje i stejnojmenná píseň a podle ní pojmenované stejnojmenné album české bigbítové skupiny Rebels. Na motivy této pohádky napsal Petr Iljič Čajkovskij balet Šípková Růženka (někdy též uváděn jako Spící krasavice).

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pohadky.org/index.php?co=pohadka&pohadka=356
  2. http://www.csfd.cz/film/180489-sipkova-ruzenka/
  3. http://www.csfd.cz/film/9411-jak-se-budi-princezny/
  4. http://www.csfd.cz/film/226068-o-sipkove-ruzence/
  5. http://www.csfd.cz/film/345205-tri-bratri/
  6. http://www.csfd.cz/film/72946-sipkova-ruzenka/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]