Jak se budí princezny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak se budí princezny
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 85 minut
Žánr pohádka
Scénář Bohumila Zelenková
Režie Václav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Marie Horáková
Jan Hrušínský
Vladimír Menšík
Jan Kraus
Jiří Sovák
Milena Dvorská
Produkce Filmové studio Barrandov
Hudba Karel Svoboda
Kamera František Uldrich
Střih Miroslav Hájek
Výroba a distribuce
Premiéra 1. března 1978
Distribuce Ústřední půjčovna filmů
Jak se budí princezny na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak se budí princezny je česká filmová pohádka režiséra Václava Vorlíčka z roku 1977[1], která měla premiéru 1. března 1978. Scénář napsala Bohumila Zelenková na motivy pohádky O Šípkové Růžence respektive Šípková Růženka. Exteriéry se natáčely na hradě Křivoklát, v Telči, na hradech Pernštejn a Roštejn i na zřícenině hradu Orlík u Humpolce.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Melánie (Libuše Švormová), sestra královny Růžového království, se nemůže smířit s tím, že si král Dalimil I. (Jiří Sovák) za manželku vybral její sestru Elišku (Milena Dvorská), a ne ji. Proto při narození princezny Růženky (Marie Horáková) vysloví kletbu, podle které se princezna v sedmnácti letech píchne do prstu, upadne do věčného spánku a spolu s ní i celé království (s výjimkou Melánie). Královští rodiče se snaží tragédii zabránit sňatkem princezny s princem Jiřím (Jan Kraus), následníkem trůnu v Půlnočním království. Princ je však samolibý ješita, kterého jeho rodina již po léta utvrzuje o jeho výjimečných schopnostech. V mládí byl často churav a sláb, jeho rodiče se starali, aby nebyl handicapován a netrpěl tudíž nedostatkem sebevědomí, nežádoucí vlastností pro panovníky. Mladší bratr Jaroslav (Jan Hrušínský) je nucen ve všech zápoleních nechat Jiřího vyhrávat a když si chce Jiří dokazovat svoji mužnost zápasem s medvědem, vydává se za šelmu Jaroslavův sluha Matěj (Vladimír Menšík) zašitý v medvědí kůži. Jiří u Růženky nevzbudí žádné city, ta se naopak zamiluje do mladšího Jaroslava. Růženčinu volbu Jiří i jeho královští rodiče považují za urážku a z námluv sejde.

V Růžovém království se veškerý lid na příkaz vladaře snaží odstranit vše, o co by se Růženka mohla píchnout. Otupují se ostří zbraní, spalují bodláky, sbírají ježci, zabrušují rohy zvířat, odvážejí včelí úly, apod. Zlá Melánie však princeznu vláká do věže, kde se Růženka píchne o osten růže a usne. Spolu s princeznou usnou všichni poddaní v království s výjimkou včelaře Jakuba, který odvezl za hranice království své včely. Zámek zaroste růžovými keři. Melánie vezme Elišce královskou korunu a chtivě si ji nasadí: „A teď jsem tu královnou já, sestřičko!“

Po svém návratu Jakub zjistí, že všichni v zemi spí. Odcestuje do Půlnočního království, kde se s pomocí sluhy Matěje snaží dostat k princi Jaroslavovi, aby jej požádal o pomoc. Je však zadržen a vyslechnut před celou královskou rodinou. Král Vendelín Jaroslavovi, který chce Růženku ze zakletí vysvobodit, udělí domácí vězení. Princ však za přispění svého sluhy Matěje uprchne a spolu odjedou do Růžového království. Jaroslav během pátrání překonává obtíže a nástrahy Melánie, musí si proklestit cestu trním, nalézt vchod do hradu, po zatopení sklepení vykopat vlastnoručně odvodňovací strouhu. Podaří se mu spící princeznu nalézt a polibkem probudit z dlouhého spánku. Spolu s Růženkou se probere celé království, zlá Melánie se při útěku utopí v řece, která tvoří přírodní státní hranici mezi Růžovým a Půlnočním královstvím.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Jiří Sovák král Dalimil I.
Milena Dvorská královna Eliška
Marie Horáková Růženka - mluví Naďa Konvalinková
Vladimír Menšík Matěj
František Filipovský baron
Jan Hrušínský princ Jaroslav
Jan Kraus princ Jiří
Stella Zázvorková královna Anežka
Oldřich Velen král Vendelín
Libuše Švormová Melánie
Václav Postránecký Jakub
Miloš Vavruška hajný
Marie Brožová role neurčena
Jiří Lír písař
Vlastimil Hašek role neurčena
Iva Bittová role neurčena
Miroslava Hozová Jakubova manželka
Evelyna Steimarová role neurčena

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

V pohádce se objeví celkem pět hradů a zámků: Exteriéry Pernštejna představují princeznin zámek, bližší pohledy na hradby však již pochází z Křivoklátu a Telče. Interiéry hradu Roštejn představují hrad rodičů prince Jaroslava. Objeví se zde i zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem jakožto hrad závistivé tety Melánie. Souboj s medvědem se natáčel na Konopišti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wie man Dornröschen wachküßt, Lexikon des Internationalen Films (německy)
  2. Vysočina Film Office. Jak se budí princezny [online]. Jihlava: Vysočina Film Office [cit. 2017-10-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]