Roštejn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roštejn
Hrad Roštejn se svou dominantní věží
Hrad Roštejn se svou dominantní věží
Účel stavby
Základní informace
Slohgotický, renesanční
Výstavba14. století
Přestavba70. léta 16. století
Stavebníkneznámý
Další majitelépáni z Hradce, Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtenštejn-Kastelkornové, Podstatští-Lichtenštejnové
Současný majitelKraj Vysočina
Poloha
AdresaDoupě 1, Doupě, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Roštejn
Roštejn
Roštejn, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky29908/7-4810 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Roštejn (německy Burg Rosenstein) je pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu (677 m n. m.) v katastru obce Doupě v okrese Jihlava. V současnosti hrad vlastní Kraj Vysočina a spravuje jej Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér hradu - přípravna jídel

Hrad nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce. V druhé polovině 16. století jej pak Zachariáš z Hradce přebudoval v renesančním stylu. V této době byla také poprvé písemně zmíněna obora, která hrad obklopovala a sloužila postupně k chovu různých druhů spárkaté zvěře. Podle posledních prováděných archeologických a stavebně-historických průzkumů je ovšem možné, že hrad byl k loveckým účelům využíván již v období středověku.

Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejnové. V roce 1915 hrad vyhořel po úderu blesku do věže. Větší opravy byly zahájeny v roce 1958. Od roku 1969 je přístupný veřejnosti.

V roce 2017 započaly úpravy hradu spolufinancované z programu IROP (Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic). V letech 2018–2019 byly v prostorách hradu otevřeny dvě nové expozice, jejichž hlavními tématy jsou příroda, lovectví a myslivost a prezentace objektu jako loveckého sídla.[1]

Interiér hradu - biskupský sál / sál sv. Huberta


Opravy, během nichž byly mimo jiné nahrazovány části degradovaného krovu, preventivně měněna střešní krytina, kontrolována a spárována hradní věž, restaurovány olejomalby a historický nábytek, stejně jako vlastní cenné prvky interiéru (štukový strop a oltář, nástěnné malby ad.), byly ukončeny v lednu 2021.[2] Celková částka přesáhla 70 milionů korun.[3] Během příprav i samotných prací byla učiněna zajímavá zjištění, která posouvají znalosti o historii hradu. Průzkum stavebně-historickými sondami v roce 2016 například odhalil dutý prostor mezi zdmi kaple a obvodovou zdí, dokazující umístění původních oken a tím i stavební vývoj objektu. Nejen tato zajímavost je prezentována na prohlídkových okruzích.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Hradní věž
 • Dominantou je sedmiboká gotická věž vysoká 45 m s dohledností až několik desítek km (za příznivých podmínek jsou vidět rakouské Alpy[4]).
 • Hrad patří k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu.
 • V interiérech se nacházejí cenné pozdně renesanční nástěnné malby erbů v Erbovním sále, rostlin v Botanickém sále a koně v Pracovně polesného.
 • Součástí hradu je i kaple sv. Eustacha (patrona všech lovců, předchůdce sv. Huberta).[5]
 • Hrad je postaven na skále s nejvyšším bodem 677 m nad mořem.
 • K hradu se váže několik pověstí, z nichž nejznámější je o stavbě hradu s výpomocí čerta.
 • Na hradě a v jeho blízkém okolí probíhalo natáčení částí několika filmů, zejména pohádek (například Z pekla štěstí 2, Černá fortuna, O Radkovi a Mileně, Jak se budí princezny, Pravý rytíř či Bajkeři).


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ZELNÍČKOVÁ, Ilona. Hrad Roštejn otevírá novou prohlídkovou trasu s mraveništěm a puškami [online]. Mafra, 2016-02-14 [cit. 2018-06-29]. Dostupné online. 
 2. SINGR, Martin. Hrad Roštejn je opravený, návštěvníci se mohou těšit na nová lákadla. Třebíčský deník. 2021-02-06. Dostupné online [cit. 2021-03-05]. 
 3. HOŠEK, Radim. Hrad Roštejn: Stavební sondy odhalily tajemství základů. Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2016-07-19 [cit. 2016-07-21]. Dostupné online. 
 4. Alpy z Roštejna, 8. 5. 2014:
 5. BURDOVÁ, Zuzana. Hrad Roštejn se otevře veřejnosti. Ukáže i nepřístupná místa. denik.cz. 2017-07-31. Dostupné online [cit. 2018-08-15]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]