Roštejn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roštejn
Hradní věž
Hradní věž
Účel stavby
Základní informace
Sloh renesanční
Výstavba 14. století
Přestavba 70. léta 16. století
Stavebník neznámý
Další majitelé páni z Hradce, Slavatové z Košumberka, Lichtenštejnové z Kastelkornu, Podstatští-Lichtenštejnové
Současný majitel Kraj Vysočina
Poloha
Adresa Doupě 1, Doupě, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Roštejn
Roštejn
Roštejn, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 29908/7-4810 (PkMISSezObr)
Web www.hrad-rostejn.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Roštejn (německy Burg Rosenstein) je pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu (677 m n. m.) v katastru obce Doupě v okrese Jihlava. Hrad nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce. V 70. letech 16. století jej pak Zachariáš z Hradce přebudoval na renesanční lovecký hrádek s rozlehlou oborou. Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejnové. V současnosti hrad vlastní Kraj Vysočina a spravuje jej Muzeum Vysočiny v Jihlavě. V roce 1915 hrad vyhořel. Opravy začaly až v roce 1958 a od roku 1969 je přístupný veřejnosti. V roce 2018 byly v prostorách hradu otevřeny dvě nové expozice, tématem je historie myslivosti a historie lovectví.[1] V roce 2016 došlo k průzkumu základů stavebními sondami, které odhalily dutý prostor mezi zdmi kaple a obvodovou zdí. Tento prostor se stane součástí prohlídkového okruhu. Při průzkumech byly nalezeny zbytky historických oken. V rámci rekonstrukce došlo ke změněně dvou prohlídkových okruhů. Hrad získá 35 % nových exponátů. Restaurují se olejomalby a historický nábytek. Celkem se má do rekonstrukce a údržby hradu investovat přes 70 milionů korun.[2] Od 1. ledna 2018 vstoupil projekt pod názvem Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic do druhé fáze. Do roku 2018 byl opraven krov nad Botanickým sálem, stropy a podlahy. V druhé etapě byla rovněž opravena věž. Následně dojde k dalším třem etapám, které budou ukončeny v roce 2021.[3]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Dominantou je sedmiboká gotická věž vysoká 45 m s dohledností až několik desítek km (za příznivých podmínek jsou vidět Alpy[4]).
 • Hrad patří k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu.
 • V interiérech se nacházejí cenné pozdně renesanční nástěnné malby erbů v Erbovním sále, rostlin v Botanickém sále a koně v sále Etnografie. Dále je během zhruba hodinové prohlídky k vidění dobový nábytek a předměty ze sbírek jihlavského Muzea Vysočiny uspořádané do tematických expozic v jednotlivých místnostech. Je zde např. expozice etnografie se 7 m dlouhým třešťským betlémem zhotoveným z přírodních materiálů, obrazárna, expozice kamenictví na Jihlavsku, lovectví apod.
 • Součástí hradu je i kaple sv. Eustacha (patrona všech lovců, předchůdce sv. Huberta).[5]
 • Sklepení hradu se nachází o jedno patro výš, než je samotné nádvoří.
 • Hrad je postaven na skále s nejvyšším bodem 677 m nad mořem.
 • K hradu se váže několik pověstí, z nichž nejznámější je o stavbě hradu s výpomocí čerta.
 • Na hradě a v jeho blízkém okolí bylo natočeno mnoho historických filmů a pohádek.
 • V areálu hradu se od roku 2009 koná tzv. Hradozámecká noc, kdy jsou po areálu hradu prováděny prohlídky v historických kostýmech a jsou předvedeny další prezentace, akce se koná pod záštitou Národního památkového ústavu.[6]
 • Na hradě je také možné nechat se v některé z místností, na nádvoří nebo v kapli oddat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ZELNÍČKOVÁ, Ilona. Hrad Roštejn otevírá novou prohlídkovou trasu s mraveništěm a puškami [online]. MAFRA, 2016-02-14 [cit. 2018-06-29]. Dostupné online. 
 2. HOŠEK, Radim. Hrad Roštejn: Stavební sondy odhalily tajemství základů. Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2016-07-19 [cit. 2016-07-21]. Dostupné online. 
 3. BUŇAT, Pavel. Hrad Roštejn získává významné stavební úpravy a zpřístupní nové expozice [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2018-02-16 [cit. 2018-02-18]. Dostupné online. 
 4. Alpy z Roštejna, 8. 5. 2014:
 5. BURDOVÁ, Zuzana. Hrad Roštejn se otevře veřejnosti. Ukáže i nepřístupná místa. denik.cz. 2017-07-31. Dostupné online [cit. 2018-08-15]. (česky) 
 6. NEUWIRTHOVÁ, Eva. Nečekaná setkání s historickými postavami na hradě Roštejn [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 21. 8. 2014, rev. 21. 8. 2014 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]