Oldřich Velen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oldřich Velen
Narození15. září 1921
Brno
Úmrtí4. května 2013 (ve věku 91 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí portrét Této biografii chybí portrét (od 19. století nejlépe fotografie). Víte-li o nějakém svobodně šiřitelném, neváhejte jej načíst a přidat do článku.
WikiProjekt Fotografování

Oldřich Velen, rodným jménem Oldřich Volek (15. září 1921 Tuřany4. května 2013[1]), byl moravský herec. Televizním divákům je znám například z úspěšného televizního seriálu Slovácko sa nesúdí natočeného podle stejnojmenné knihy Zdeňka Galušky, kde hrál hlavní roli (postava Jura Klásek) společně s populárním slovenským hercem Jozefem Kronerem. Ztvárnil také roli strýce Hurycha ve 26. dílu seriálu 30 případů majora Zemana s názvem Studna.

Jednalo se o velmi úspěšného herce, který za svůj život ztvárnil bezmála 300 různých filmových rolí. Po studiu na gymnáziu a brněnské konzervatoři začínal hrát v divadle v Českých Budějovicích. Toto divadlo později bylo nacisty násilně přemístěno do Tábora. Za nacistické okupace byl také vězněn v brněnských Kounicových kolejích, které během druhé světové války sloužily jako hlavní moravská věznice brněnského gestapa. V olomouckém divadle působil 16 let, několik let byl také členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov, zahrál si v Divadle Na zábradlí v Praze.

Smrt Oldřicha Velena byla oznámena 27. června 2013 s odvoláním na to, že zemřel již 4. května 2013 ve věku 91 let.

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové role[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 se zúčastnil oslav 75. výročí divadelního spolku DS Havlíček v Zákupech a stal se zde jeho čestným členem.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Zemřel herec Oldřich Velen z Arabely. Novinky.cz [online]. 2013-06-27 [cit. 2013-06-27]. Dostupné online. 
  2. Jiří Šimek. 90 let Divadelního spolku Havlíček Zákupy. Zákupský zpravodaj. Červenec 2013, roč. 27, s. 14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]