Jiří Klem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Klem
Narození18. března 1944 (78 let)
Liberec
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Alma materAMU v Praze
Povoláníherec a pedagog
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Klem (* 18. března 1944 Liberec) je český herec a divadelní pedagog. Jedná se o herce s velmi výrazným a znělým charakteristickým hlasovým projevem, který využívá i v dabingu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od mládí hrál ochotnicky divadlo, po absolutoriu střední školy v Úpici vystudoval v roce 1966 pražskou DAMU. Své první angažmá si odbyl v dnes již legendárním Krejčově souboru Divadla za branou, odkud po jeho zrušení přešel do smíchovského Realistického divadla (po jeho přejmenování pozdější Divadlo Labyrint), kde působil téměř 25 let. Zvrat proběhl na počátku 90. let v souvislosti se společenskými změnami po Sametové revoluci. V roce 1994 byl po úraze bez angažmá ve svobodném povolání, od roku 1998 do roku 2002 působil v Divadle Komedie, od roku 2002 hraje v Divadle ABC, které spadá pod Městská divadla pražská.

V letech 1975 až 1990 působil také jako divadelní pedagog na pražské DAMU.

Ve filmu a v televizi se jedná v převážné míře o herce malých a vedlejších rolí, zde snad s výjimkou televizní adaptace hry Kráska a zvíře z roku 1971, kde si úspěšně zahrál hlavní úlohu prince.

Z jeho hlasových počinů jmenujme například ságu Star Wars nebo úspěšné české filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, kde propůjčil svůj hlas postavě Jindřicha, kterou ztvárnil Vlastimil Harapes. V TV Nova a Telka namlouvá upoutávky a různé komentáře.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové role[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oldřich Daněk: Vzpomínka na Hamleta. S Martou Vančurovou a Josefem Vinklářem. Vltava [online]. Český rozhlas, 2019-10-26 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. 
  2. Tvůrčí skupina Drama a literatura. Thomas Bernhard: Minetti. Portrét umělce jako starého muže [online]. Český rozhlas, 2017-02-11 [cit. 2017-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]