Černé divadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Černé divadlo je druh divadelní produkce, který využívá princip černého kabinetu: na zatemněném jevišti nejsou černě odění herci proti černému pozadí vidět. Zato rekvizity, předměty a objekty, osvětlené zdroji ultrafialové záření nebo pohyblivými bodovými reflektory a vedené herci, proti pozadí září. Tím se stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prapočátky černého divadla spadají do období starověké Číny, kdy princip podobných praktik využívali k mizení tamní bojovníci a občas byl využit při kouzelnických představeních pro zábavu tamních císařů. Odtud se přenesl v 18. století do Japonska a byl využíván v japonském loutkovém divadle bunraku. Počátky moderní formy vznikaly kolem roku 1950 zásluhou francouzského avantgardního loutkáře George Lafailla. V roce 1955 jeho představení zhlédli loutkáři ze skupiny Salamandr a Divadla Spejbla a Hurvínka a přivezli tento druh divadla do Československa, kde se v šedesátých letech především zásluhou Jiřího Srnce (divadelník, scénograf, režisér, výtvarník, hudební skladatel a loutkář) rozšířilo o nové technologické divadelní postupy a od této chvíle můžeme mluvit o vzniku fenoménu černé divadlo. V této technologii zejména v oblasti použití loutek v černodivadelní animaci se také zasloužil František Kratochvíl. Využitím černého divadla v loutkové animaci se po většinu svého života zabýval i zasloužilý výtvarník a animátor František Tvrdek, který byl v počátcích devadesátých let také spolupracujícím výtvarníkem Divadla Image. Zakladatelé Divadla Image (Image Theatre) hudebník Alexander Čihař a tanečnice Eva Asterová přinesli do oboru černého divadla více abstraktní poetiky, moderní tanec ve spojení s dynamickou hudbou a vysokou úroveň divadelních triků.

Pražská černá divadla[editovat | editovat zdroj]

Na pražské scéně působí mnoho černých divadel, mezi ně patří Černé divadlo Jiřího Srnce, Černé divadlo Metro, Image Theatre, Ta Fantastika, Černé divadlo Theodora Hoidekra a mnoho dalších.

Černé divadlo Jiřího Srnce[editovat | editovat zdroj]

Černé divadlo Jiřího Srnce se od svého vzniku v roce 1961 prezentovalo jako Černé divadlo Praha (The Black Theatre of Prague, Das Schwarze Theater Prag, Teatro Negro de Praga), avšak v polovině devadesátých let své jméno změnilo na Černé divadlo Jiřího Srnce (Black Theatre of Jiří Srnec), aby se odlišilo od jiných pražských černých divadel. Po krátké době v roce 1997 bylo na mezinárodním festivalu v New Yorku Jiřím Srncem do anglického výrazu přidáno slovo Light z důvodu aby náhodou nemohl být název divadla nevhodně interpretován. Nyní se Černé divadlo Jiřího Srnce prezentuje chráněným názvem Srnec®Theatre.

Černé divadlo Metro[editovat | editovat zdroj]

V roce 1975 původně vzniklo "Kreslené divadlo" Františka Kratochvíla, ve kterém autor použil svou celosvětově patentovanou techniku oživlé kresby. Díky tomu vdechl všem kresleným objektům život a pohyb. Od roku 1991 divadlo pokračovalo na scéně pražské Reduty v Praze a v roce 2002 se přestěhovalo na protější stranu Národní třídy, kde po rozsáhlé rekonstrukci otevřelo vlastní scénu a přejmenovalo se na "Černé divadlo Metro". Představení Life is Life, které se hraje již od roku 2005, patří mezi vůbec nejúspěšnější černodivadelní představení v Praze. Specialitou tohoto divadla je, že jako jediné černé divadlo v Praze na konci představení poodhalí své tajemství.[zdroj?]

Image Theatre[editovat | editovat zdroj]

Image Theatre je černé divadlo, založené Evou Asterovou a Alexandrem Čihařem po Sametové revoluci, v roce 1989. Eva Asterová vystudovala Taneční konzervatoř v Praze a taneční pedagogiku na HAMU. Několik let působila ve známém Komorním baletu Pavla Šmoka, než se stala choreografkou Divadla Image. K existující tradici přidali oba novou krev a přinesli do oboru černého divadla více abstraktní poetiky, moderní tanec a spojení s humornou pantomimou. Svá představení oživuje projekcemi a interaktivními vstupy s diváky.

Černé divadlo Theodora Hoidekra[editovat | editovat zdroj]

Černé divadlo HILT

Černé divadlo Theodora Hoidekra (Hoidekr Interactive Light Theatre) je skupina černého divadla, která vznikla spojením mnoha umělců jiných divadel. Theodor Hoidekr tuto skupinu založil v roce 2006. "H.I.L.T." se nezařazuje mezi divadla s pevnou scénou, ale cestuje, obzvláště do Indie. Nově se snaží obnovit tradici tohoto žánru s novými prvky a hrát pro české publikum. V roce 2009 HILT reprezentoval ČR na největším asijském divadelním festivalu Bharat Rang Mahotsav. Show Malovaný Svět (2009) byla zároveň po desítkách let první show černého divadla, která navštívila během turné česká divadla. V současnosti vytváří show na bázi černodivadelního muzikálu - do show černého divadla byl zakomponován živý zpěv. Hlavním cílem je odlišení se od ostatních scén - vyšší produkce nových repertoárů, oddělení tohoto divadelního žánru od statusu turistické atrakce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]