Černé divadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Film SEN ukazuje efekty černého divadla v krátkém sestřihu

Černé divadlo je druh divadelní produkce, který využívá princip černého kabinetu: na zatemněném jevišti nejsou černě odění herci proti černému pozadí vidět. Zato rekvizity, předměty a objekty, osvětlené zdroji ultrafialové záření nebo pohyblivými bodovými reflektory a vedené herci, proti pozadí září. Tím se stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prapočátky černého divadla spadají do období starověké Číny, kdy princip podobných praktik využívali k mizení tamní bojovníci a občas byl využit při kouzelnických představeních pro zábavu tamních císařů. Odtud se přenesl v 18. století do Japonska a byl využíván v japonském loutkovém divadle bunraku. Počátky moderní formy vznikaly kolem roku 1950 zásluhou francouzského avantgardního loutkáře Georges Lafaye. V roce 1955 jeho představení zhlédli loutkáři ze skupiny Salamandr a Divadla Spejbla a Hurvínka a přivezli tento druh divadla do Československa, kde se v šedesátých letech především zásluhou Jiřího Srnce (divadelník, scénograf, režisér, výtvarník, hudební skladatel a loutkář) rozšířilo o nové technologické divadelní postupy a od této chvíle můžeme mluvit o vzniku fenoménu černé divadlo. V této technologii zejména v oblasti použití loutek v černodivadelní animaci se také zasloužil František Kratochvíl. Využitím černého divadla v loutkové animaci se po většinu svého života zabýval i zasloužilý výtvarník a animátor František Tvrdek, který byl v počátcích devadesátých let také spolupracujícím výtvarníkem Divadla Image. Zakladatelé Divadla Image (Image Theatre) hudebník Alexander Čihař a tanečnice Eva Asterová přinesli do oboru černého divadla více abstraktní poetiky, moderní tanec ve spojení s dynamickou hudbou a vysokou úroveň divadelních triků. V roce 2016 do historie černého divadla přispěl soubor Černého divadla Theodora Hoidekra - HILT. Po své desetileté činnosti na poli černého divadla tento soubor rozšířil svůj repertoár o nový žánr "stínofilmového divadla". Děj se odehrává na plátně s projekcemi reálného prostředí a herci s tanečníky za plátnem hrají svými stíny v propojení s obrazy na plátně.

Pražská černá divadla[editovat | editovat zdroj]

Na pražské scéně působí mnoho černých divadel, mezi ně patří Černé divadlo Jiřího Srnce, WOW Black Light Theatre Prague, Black Light Theatre of Prague, Černé divadlo Metro, Image Theatre, Ta Fantastika, Černé divadlo Theodora Hoidekra a mnoho dalších.

Černé divadlo Jiřího Srnce[editovat | editovat zdroj]

Černé divadlo Jiřího Srnce se od svého vzniku v roce 1961 prezentovalo jako Černé divadlo Praha (The Black Theatre of Prague, Das Schwarze Theater Prag, Teatro Negro de Praga), avšak v polovině devadesátých let své jméno změnilo na Černé divadlo Jiřího Srnce (Black Theatre of Jiří Srnec), aby se odlišilo od jiných pražských černých divadel. Po krátké době v roce 1997 bylo na mezinárodním festivalu v New Yorku Jiřím Srncem do anglického výrazu přidáno slovo Light z důvodu aby náhodou nemohl být název divadla nevhodně interpretován. Nyní se Černé divadlo Jiřího Srnce prezentuje chráněným názvem Srnec®Theatre.

HILT - Černé divadlo Theodora Hoidekra[editovat | editovat zdroj]

Černé divadlo HILT

Jako jediné české divadlo byl HILT nejen nominován na World Theatre Olympics 2018 v Indii, ale z tohoto světového festivalu se do ČR vrátil se dvěma oceněními. V létě 2019 se stal tento soubor spolutvůrcem světové premiery Porsche Taycan v Číně.

Černé divadlo Theodora Hoidekra (Hoidekr Interactive Light Theatre) je skupina černého divadla, která vznikla spojením mnoha umělců jiných divadel. Theodor Hoidekr tuto skupinu založil v roce 2006. "H.I.L.T." se nezařazoval mezi divadla s pevnou scénou, ale cestoval, obzvláště do Indie. Nově se snaží obnovit tradici tohoto žánru s novými prvky a hrát pro české publikum. V roce 2009 HILT reprezentoval ČR na největším asijském divadelním festivalu Bharat Rang Mahotsav. Show Malovaný Svět (2009) byla zároveň po desítkách let první show černého divadla, která navštívila během turné česká divadla. V současnosti vytváří show na bázi černodivadelního muzikálu - do show černého divadla byl zakomponován živý zpěv. Hlavním cílem je odlišení se od ostatních scén - vyšší produkce nových repertoárů, oddělení tohoto divadelního žánru od statusu turistické atrakce. Rokem 2015 soubor HILT začal působit na stálé scéně divadla Roal Road v centru Prahy. Působení v tomto divadle bylo odstartováno novou show černého divadla zvanou Phantom. V roce 2016 se HILT stal také první stínovým divadlem - jejich nová show Cinderella je propojením efektů na plátně s reálnými projekcemi a stínů herců a tanečníků, kteří tak tvoří za plátnem děj. Nově vzniklý žánr příbuzný černému divadlu byl nazván "stínofilmové divadlo".

V roce 2019 HILT oslavil 3 roky na stálé scéně Divadla U Valšů v Praze.MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Obsah této stránky (nebo jeho část) byl skryt kvůli podezření z porušení autorských práv. Text, který sem byl vložen, se nápadně podobá textu z:

https://www.wow-show.com/cz/fantasticky-pribeh/
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Samotná podoba textu nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl ve Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude článek či příslušná část po týdnu smazána.

Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0.

Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn.

Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv k šíření pod licencemi GFDL a CC-BY-SA 3.0 porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Uvítáme však vaše původní příspěvky.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Černé divadlo|https://www.wow-show.com/cz/fantasticky-pribeh/}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Černé divadlo|https://www.wow-show.com/cz/fantasticky-pribeh/}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Černé divadlo]] z [https://www.wow-show.com/cz/fantasticky-pribeh/] --~~~~
Pro správce:
Pokud se tento článek potvrdí jako porušení autorských práv nebo do sedmi dnů nedojde k potvrzení jeho licence, smažte hoČerné divadlo Metro[editovat | editovat zdroj]

V roce 1975 původně vzniklo "Kreslené divadlo" Františka Kratochvíla, ve kterém autor použil svou celosvětově patentovanou techniku oživlé kresby. Díky tomu vdechl všem kresleným objektům život a pohyb. Od roku 1991 divadlo pokračovalo na scéně pražské Reduty v Praze a v roce 2002 se přestěhovalo na protější stranu Národní třídy, kde po rozsáhlé rekonstrukci otevřelo vlastní scénu a přejmenovalo se na "Černé divadlo Metro". Představení Life is Life, které se hraje již od roku 2005, patří mezi vůbec nejúspěšnější černodivadelní představení v Praze. Specialitou tohoto divadla je, že jako jediné černé divadlo v Praze na konci představení poodhalí své tajemství.[zdroj?]

Image Theatre[editovat | editovat zdroj]

Image Theatre je černé divadlo, založené Evou Asterovou a Alexandrem Čihařem po Sametové revoluci, v roce 1989. Eva Asterová vystudovala Taneční konzervatoř v Praze a taneční pedagogiku na HAMU. Několik let působila ve známém Komorním baletu Pavla Šmoka, než se stala uměleckou ředitelkou a choreografkou Divadla Image. K existující tradici přidali oba majitelé novou krev a přinesli do oboru černého divadla více abstraktní poetiky, moderní tanec a spojení s humornou pantomimou. Svá představení oživují projekcemi, novými technologiemi a interaktivními vstupy s diváky. Divadlo Image za více než čtvrt století své existence bavilo miliony diváků na svých pražských scénách a se stejným úspěchem odehrálo stovky představení na zahraničních festivalech a tour po celém světě. Na repertoáru má pět večerních představení a dva dětské tituly.

Black Light Theatre of Prague[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 1987 začal Michal Kocourek vytvářet vizi moderního multižánrového divadla. Soustředil tým spolupracovníků, s jejichž pomocí se rodila idea scény, na které by se propojovalo černé divadlo, jakožto tradiční česká divadelní forma, s prvky muzikálu, tance, pantomimy. Vznikl tak svého druhu ojedinělý typ syntetického divadla. Soubor se ovšem za komunistického režimu potýkal se stále většími překážkami byrokratického charakteru. Další vývoj mu tedy umožnil až pád totalitního systému a nástup (nejen) umělecké svobody. V dubnu 1990 je tak připraveno první představení s názvem Sen. Hra se setkala s velmi příznivým ohlasem u diváků i odborné kritiky. Vzestup popularity soubor zaznamenal v průběhu druhé polovině roku 1990, kdy hrál v pražském divadle Albatros, kde za tři měsíce odehrál více než 130 repríz. Černé divadlo Praha se tak stalo jedním z mála českých divadel, která se obejdou bez dotací od města či státu. S jeho představeními se brzy začali seznamovat také diváci v Jugoslávii, Rakousku, Německu a rychle navazovaly další zahraniční angažmá. V roce 1991 se soubor přestěhoval do Divadla v Celetné a o dva roky později byla otevřena jeho současná scéna Divadlo v Rytířské. Ve stejném roce byla na programu také nová premiéra, hra Kouzelný vesmír, následovaly neméně úspěšné tituly Koncert v černém světle, Faust - muž mezi Bohem a ďáblem, Faustova dobrodružství a konečně Barevné sny Dr. Frankensteina. V roce 2003 do tohoto divadla vstoupil i Pavel Hortek , který, jako manažer a producent, strávil v původním černém divadle skoro 20 let a stál za všemi jeho největšími úspěchy. S ním přišli i nejlepší herci tohoto oboru a soubor Černé divadlo Praha se vydal doslova do celého světa. Za 25 let existence navštívilo představení našeho divadla více než 1 000 000 diváků, k nimž se přidaly tisíce dalších na častých mezinárodních turné. Na mnoho míst ve světě se divadlo vrací už pravidelně. V tvůrčím týmu Černého divadla Praha se scházejí producent, umělecký šéf, autor Michal Kocourek, režisér Ivan Holeček, výtvarník Daniel Šedivák, režisér Pavel Toman, hudební skladatel Jiří Doubek či textař Pavel Kácha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]