Jiří Srnec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Srnec
Jiří-Srnec-summer-2012.jpg
Narození 29. srpna 1931 (87 let)
Žalov
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Ocenění Artis Bohemiae Amicis (2011)
Medaile Za zásluhy (2011)
Manžel(ka) Emma Srncová
Děti Barbora Srncová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Srnec (* 29. srpna 1931 Žalov) je český divadelník, scénograf, režisér, výtvarník, hudební skladatel a manažer Černého divadla Jiřího Srnce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studium a divadelní činnost[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval konzervatoř, loutkářskou katedru DAMU a grafickou školu. Na počátku 60. let 20. století založil své vlastní černé divadlo, s nímž dosáhl úspěch[ujasnit] v roce 1962 na festivalu ve skotském Edinburghu.

Spolupracoval s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Od roku 1989 do roku 1991 působil jako zakladatel a vedoucí souboru Imaginativ Praha.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě byl v roce 2011 vyznamenán prezidentem ČR Václavem Klausem státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy. Dne 24. března 2018 převzal Cenu Thálie 2017 za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.[1]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1981 je ženatý s tanečnicí a herečkou Danou Srncovou. Mají společně tři děti, které působí v Černém divadle Jiřího Srnce; prvorozený syn Jiří Aster Srnec je jeho manažerem, Adéla Srncová se věnuje choreografii, výrazovému tanci a taneční improvizaci a nejmladší dcera Anna Srncová je členkou souboru baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Thálii za činohru dostali Dočkalová a Bambas. Cenu za celoživotní mistrovství si odnesl Petr Kostka. Aktuálně.cz [online]. 2018-03-24 [cit. 2018-03-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]