Jiří Srnec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Srnec
Narození 29. srpna 1931 (86 let)
Žalov, Československo
Vzdělání Divadelní fakulta DAMU
Povolání Zakladatel a režisér Černého divadla, výtvarník
Ocenění Medaile Za zásluhy
Manžel(ka) Dana Srncová, Emma Srncová (rozvedení)
Děti Jiří Aster Srnec, Adéla Srncová, Anna Srncová, Barbora Srncová
Black Theatre, Imaginativ Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Srnec (* 29. srpna 1931 v Žalově) je český divadelník, scénograf, režisér, výtvarník, hudební skladatel, manažer světoznámého Černého divadla Jiřího Srnce.

Vystudoval konzervatoř, loutkářskou katedru DAMU a grafickou školu a na počátku 60. let 20. století založil své jedinečné černé divadlo, s nímž sklízí již 50 let úspěchy po celém světě. První světový úspěch jeho divadlo zaznamenalo již v roce 1962 na festivalu ve skotském Edinburghu. Převzal a zdokonalil starý čínský divadelní princip, v němž je divadlo vytvářeno pohybem černě oděných herců před černým pozadím, kteří se tímto stávají pro diváka v hledišti "neviditelnými". Tento jednoduchý inscenační princip od té doby úspěšně reprezentuje českou divadelní kulturu po celém světě. Mezi nejznámější inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy (scénář Karol Sidon), Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů, Bílý pierot v černém.

Spolupracoval s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Od roku 1989 do roku 1991 působil jako zakladatel a vedoucí souboru Imaginativ Praha.

Za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě byl Jiří Srnec v roce 2011 vyznamenán prezidentem ČR Václavem Klausem státním vyznamenáním-Medailí Za zásluhy.

Dne 24. března 2018 převzal Cenu Thálie 2017 za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Thálii za činohru dostali Dočkalová a Bambas. Cenu za celoživotní mistrovství si odnesl Petr Kostka. Aktuálně.cz [online]. Rev. 2018-03-24 [cit. 2018-03-24]. Dostupné online.