Institut umění – Divadelní ústav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Institut umění - Divadelní ústav
Menhartovský palác
Vznik1959
Právní formapříspěvková organizace
SídloCeletná 17, Praha, Česko (Menhartovský palác)
Souřadnice
Mateřská organizaceMinisterstvo kultury České republiky
Oficiální webwww.idu.cz
Datová schránkaqz7zghd
IČO00023205 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Institut umění – Divadelní ústav je státní příspěvková organizace, která byla zřízena Ministerstvem kultury České republiky v roce 1959 pod názvem Divadelní ústav. Od poloviny 70. let 20. století sídlí v barokním Manhartském paláci v Celetné ulici v Praze 1. V roce 2007 došlo ke změně názvu na Institut umění – Divadelní ústav (IDU). Další pracoviště je od roku 2020 v ulici Nekázanka (bývalý Wittmanovský dům).

Hlavním posláním organizace je poskytovat české a zahraniční veřejnosti komplexní služby z oblasti divadla a rovněž dílčí služby z dalších oblastí umění (zvláště hudba, literatura, tanec a vizuální umění). IDU se zabývá shromažďováním, zpracováním a zpřístupňováním předmětů sbírkového charakteru v oblasti divadla a věnuje se také vědeckému výzkumu. Podílí se i na mezi­národ­ních projektech a vydává odbornou literaturu.

V roce 2017 pracuje v IDU 65 zaměstnanců, z toho jedna třetina na částečný úvazek. Přestože je IDU financována z příspěvku Ministerstva kultury ČR, téměř 30 % tvoří její vlastní výnosy.[1]

Divadelní ústav[editovat | editovat zdroj]

Divadelní ústav je otevřené informační, vědecké, poradenské, vzdě­lávací, produkční a nakladatelské centrum pro oblast divadla. Zabývá se poskytováním odborných služeb – (knihovna, bibliografie, doku­men­tace, videotéka, internetové portály a databáze) a podílí se i na mezinárodních projektech. Mezi jeho významné úkoly patří propagace a prezentace českého divadla v zahraničí, vědecká, dokumentační a sbírková činnost a vydávání odborné divadelní literatury.

Institut umění[editovat | editovat zdroj]

Institut umění (IU) byl založen jako samostatné oddělení Divadelního ústavu v roce 2005 s úkolem přispívat k rozvoji a zvyšování spo­le­čenské prestiže umění. IU se věnuje vzdělávací činnosti, propagaci českého umění v zahraničí a výměně informací a zkušeností mezi uměleckými obory.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Institut umění – Divadelní ústav: http://www.idu.cz/cs/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]