Přeskočit na obsah

Hledá se Nemo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hledá se Nemo
Základní informace
Původní názevFinding Nemo
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka100 min
Žánranimovaný
NámětHledá se Nemo
ScénářAndrew Stanton
Bob Peterson
David Reynolds
RežieAndrew Stanton
Lee Unkrich
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAlbert Brooks
Ellen DeGeneres
Alexander Gould
Willem Dafoe
Brad Garrett
Joe Ranft
Allison Janney
Vicki Lewis
Austin Pendleton
Stephen Root
Geoffrey Rush
Nicholas Bird
Eric Bana
Lulu Ebeling
Barry Humphries
ProdukceGraham Walters
John Lasseter
Jinko Gotoh
HudbaThomas Newman
Robbie Williams
Antonio Carlos Jobim
Bob Bain
Bernard Herrmann
KameraSharon Calahan
Jeremy Lasky
StřihDavid Ian Salter
Výroba a distribuce
Premiéra13.11.2003
Produkční společnostiPixar
Walt Disney Pictures
DistribuceBuena Vista
Rozpočet$ 94 milionů
Tržby$ 936 milionů
OceněníOscar za nejlepší animovaný film (2004)
Genesis Award
Předchozí a následující díl
Hledá se Dory
Hledá se Nemo na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hledá se Nemo (v anglickém originále Finding Nemo) je americký počítačem animovaný film z roku 2003. Autorem scénáře byl Andrew Stanton, který se spolu s Lee Unkrichem ujal i režie. Film byl vyroben studii Walt Disney Pictures a Pixar Animation Studios.

Film vypráví příběh přespříliš ochranářského rybího otce Marlina (samec klauna očkatéhoAmphiprion ocellaris; hlas mu propůjčil Albert Brooks), který s další rybkou jménem Dory (bodlok pestrýParacanthurus hepatus; Ellen DeGeneres) hledá svého syna Nema (Alexander Gould). Na cestě se Marlin pomalu učí riskovat a uvědomuje si, že jeho syn je schopen se v některých věcech postarat sám o sebe.

Film obdržel velmi pozitivní recenze a vyhrál cenu akademie pro nejlepší animovaný film. I v tržní stránce film uspěl – celosvětově vydělal přes 864 milionů dolarů. Také se stal nejvíce prodávaným filmem na DVD díky 40 milionům prodaných kopií (2006). V roce 2008 ho Americký filmový institut zařadil mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě. Hledá se Nemo se také stal první pixarovským filmem, který neměl premiéru v listopadu.

Při Nemově narození přišla o život jeho matka i všichni jeho sourozenci. Nemův táta, který ho vychovával, se od té události stal velmi opatrný a nedovoloval Nemovi podstupovat jakékoliv riziko.

Jednoho dne se Nemo se svými spolužáky povzbuzovali k neplechám. Nemo, podpořený svým vzdorem proti otci, se pustil do splnění úkolu - přeplavat daleko od bezpečí útesu až blízko k hladině a dotknout se dna člunu, který proplouval kolem. Věděl, že by otec nikdy nesouhlasil, a právě proto se do úkolu pustil s odhodláním. Člun ale patřil sportovnímu potápěči, který Nema ulovil pro svoji dcerku do akvária.

S pomocí přátel, které v akváriu poznal, a důmyslného triku se Nemovi podařilo uprchnout zpět do oceánu. Zde hledal spolu s dalšími přáteli cestu domů. Tito noví přátelé Nema, který se nakonec šťastně shledá s otcem, obohatili o cenné zkušenosti. Nemo pochopí, že vzdor dospívajících nemusí vždy skončit tragicky; z nebezpečných situací se mohou dostat spíš vlastní zásluhou než zásluhou svých rodičů. To je také důvod, proč něco takového podstupují.

Hudbu k filmu složil Thomas Newman, bratr Rendyho Newmana, který skládal hudbu skoro ke všem filmům od studia Pixar do té doby, než přišel na svět Hledá se Nemo. Randy Newman tehdy přišel i s nápadem na hudbu do titulků, kterou by zazpíval nějaký tehdy slavný zpěvák. Píseň „Beyond The Sea“ tedy nazpíval Robbie Williams.

Věnování

[editovat | editovat zdroj]

Film je věnován památce Glenna McQuinna – animátora, který se podílel na filmu, ale zemřel v roce 2003 pár dní po jeho dokončení. Podle jeho příjmení bylo pojmenováno fiktivní Auto Blesk McQuinn. Glenn McQuinn byl známý animátor z Pixaru. Zemřel na rakovinu.

Film produkoval také velikán z Pixaru John Lasseter, který napsal a zrežíroval film Toy Story: Příběh hraček z roku 1995.

Pokračování

[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2016 bylo uvedeno do kin pokračování s názvem Hledá se Dory.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]